Planowanie ślubu i wesela – jak się do tego zabrać?

Planowanie ślubu oraz wesela to bardzo ważny moment w życiu każdej z nas. Chcemy bowiem, aby wszystko zostało dopięte na ostatni guzik najszybciej jak to możliwe. Dbamy również o to, by podczas przygotowań spełnić swoje marzenia, o których śniłyśmy będąc jeszcze małymi dziewczynkami. Aby jednak wszystko poszło po naszej myśli, należy podejść do tego z rozwagą i chłodną głową. W tym artykule podpowiemy więc, jak zabrać się do planowania własnego ślubu oraz wesela.

Planowanie ślubu – od czego zacząć?

Planując ceremonię zaślubin należy przede wszystkim zastanowić się, czy chcemy przyjąć sakrament małżeństwa w kościele, czy też przysięgać sobie wierność w Urzędzie Stanu Cywilnego. Najczęściej Młode Pary podejmują taką decyzję tuż po zaręczynach, jednak nie zawsze jest to oczywisty wybór. Ostatnio bardzo popularne stały się bowiem śluby w plenerze. Jeśli więc chcemy wyjść za mąż w innym miejscu, należy jak najszybciej sprawdzić taką możliwość w pobliskim urzędzie. Warto także pamiętać, że termin takiej ceremonii warto zarezerwować odpowiednio wcześniej. W większych miastach daty w okresie wiosenno-letnim są bardzo rozchwytywane, dlatego musimy się pośpieszyć, jeśli zależy nam na nietypowym ślubie poza budynkiem państwowym.

Planowanie ślubu – czym można się zająć nieco później?

Jeśli natomiast planujemy klasyczny ślub w kościele, termin najczęściej wystarczy zarezerwować na kilka miesięcy przed ceremonią. Udając się do kancelarii parafialnej warto dopytać również o nauki przedmałżeńskie. W niektórych miejscach niestety ślub nie zostanie udzielony, jeśli narzeczeni nie będą w nich uczestniczyć. Lepiej więc mieć nieco czasu na przygotowanie się do tego ważnego dnia i nie planować takich spotkań na ostatnią chwilę. Dodatkowo warto również zapytać o wszelkie dekoracje w kościele. Niektóre parafie oferują liczne ozdoby, jednak niestety większość z nich musimy przyozdobić samodzielnie.

Planowanie wesela – pierwsze kroki

Planowanie wesela jest nieco trudniejsze, niż przygotowanie ceremonii zaślubin. Przede wszystkim na samym początku warto kupić kalendarz bądź planner, w którym zapiszemy wszystkie najważniejsze daty oraz listę zadań do wykonania. Będziemy bowiem korzystać z usług wielu podwykonawców, dlatego lepiej jest mieć wszystko zapisane czarno na białym i pamiętać o każdej ważnej rzeczy.

Właściwą część przygotowań należy zacząć przede wszystkim od zarezerwowania sali weselnej. W niektórych lokalach czas oczekiwania na wolny termin wynosi bowiem nawet ponad dwa lata. Jeśli więc zależy nam na konkretnym miejscu, najlepiej udać się tam najszybciej jak to możliwe. Gdy sala zostanie zarezerwowana, warto również rozpocząć poszukiwania fotografa oraz kamerzysty. Prawdziwi artyści i specjaliści również nie narzekają na brak zleceń, a szybkie zabookowanie u nich terminu nieraz graniczy z cudem. Dodatkowo należy także pomyśleć o kapeli bądź o DJ’u. Im szybciej podpiszemy z nimi umowę, tym lepiej.

Planowanie wesela – kolejne ważne elementy

Kolejnym ważnym elementem podczas planowania wesela jest oczywiście wystrój sali. Nie musimy się z tym spieszyć, jednak warto mieć dopięte wszelkie szczegóły na ostatni guzik, chociaż na kilka miesięcy przed przyjęciem. Dzięki temu będzie czas na ewentualne poprawki. Dodatkowo na samym początku nie warto zastanawiać się nad szczegółowym menu. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy posiłki będą dostarczane przez zewnętrzną firmę cateringową, a nie kuchnię znajdującą się w zarezerwowanym lokalu. Niektóre Panny Młode chcą także mieć od razu zaprojektowane zaproszenia czy markery na stoły. Nie warto jednak zakrzątać sobie nimi głowy na samym początku przygotowań.

Jeśli natomiast chodzi o suknię ślubną, nie ma konkretnego terminu, kiedy warto wybrać się na zakupy. Jest to bowiem sprawa bardzo indywidualna. Wystarczy jednak, gdy po raz pierwszy udamy się do salonu sukien ślubnych na mniej więcej rok przed ceremonią. Warto jednak wtedy jedynie rozejrzeć się, co jest obecnie w trendach i zmierzyć kilka różnych modeli. Dzięki temu będziemy wiedziały, który z nich najlepiej pasuje do naszej sylwetki. W większości sklepów z modą ślubną suknie szyte są i tak na około dwa miesiące przed weselem.