Co to jest kubeczek menstruacyjny? Poznaj wszystkie za i przeciw

Kubeczek menstruacyjny to kolejny środek higieniczny, obok podpasek i tamponów, do stosowania podczas miesiączki. Jeżeli pierwszy raz słyszysz o tym stosunkowo nowym wynalazku, to ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego nie tylko o wadach i zaletach takiego rozwiązania, ale również o rodzajach i cenach. Ciekawa? Jeżeli tak to zapraszamy do czytania!

Kubeczek menstruacyjny to nowe rozwiązanie, jeżeli chodzi o środki higieniczne stosowane podczas miesiączki

Z czego wykonany jest kubeczek menstruacyjny?

Miseczka menstruacyjna, bo tak zamiennie można nazywać kubeczek, wykonana jest najczęściej z silikonu, gumy, TPE lub polietylenu. Ze względów bezpieczeństwa, zalecane jest jednak stosowanie silikonowych wersji. 

Czym się różni kubeczek menstruacyjny od tamponów i podpasek?

Różnica polega na tym, że krew miesiączkowa zbiera się w środku kubeczka, a nie jest wchłaniana, jak w przypadku podpasek czy tamponów. 

różowy kubeczek menstruacyjny
Kubeczki jako środki stosowane podczas miesiączki coraz bardziej zyskują na popularności

Jak długo można używać jednego kubeczka menstruacyjnego?

Kubeczek to środek wielorazowego użytku. Głównie przez materiały, z jakich jest wykonany. Jeżeli stosujemy go zgodnie z zaleceniami, a także odpowiednio czyścimy i przechowujemy, może posłużyć nam od 6 do nawet 15 lat. 

Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

Jest na to kilka sposobów. Najbardziej popularnym jest złożenie kubeczka w kształt litery C, a następnie powolne wsuwanie go do pochwy, podobnie jak tampon. Warto pamiętać jednak, że złożony i zarazem najgrubszy pierścień powinien wejść jako pierwszy. Można go złożyć także w literę S lub wcisnąć kawałek najgrubszego pierścienia do środka tak, aby przypominał trójkąt.

Kubeczek możesz aplikować, siedząc, kucając lub stojąc z podniesioną nogą. Wszystko zależy od tego, jak Ci jest najwygodniej. Skąd będzie wiadomo, że dobrze go założyłyśmy? Przestanie być dla nas wyczuwalny i nie będzie przeciekać. 

złożony kubeczek menstruacyjny
Składanie kubeczka menstruacyjnego w literę C

Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?

Wyjmowanie kubeczka może być niekiedy prostsze, niż zakładanie. Pamiętaj jednak, żeby zawsze dokładnie umyć ręce, w końcu higiena jest najważniejsza. Staraj się dosięgnąć kciukiem oraz palcem wskazującym zakończenie kubeczka i go złożyć. To już połowa sukcesu.

Jeżeli obejmiemy jego dno palcami, możemy zacząć delikatnie naciskać. Tym sposobem dostanie się do niego powietrze, a nam będzie łatwiej go wyciągnąć. Potem wystarczy pociągnąć – musimy jednak uważać, żeby nic z niego nie wyleciało. 

Jak często opróżniać kubeczek menstruacyjny?

To zależy od obfitości naszego krwawienia i od modelu kubeczka. Jeżeli nasza szyjka macicy jest umiejscowiona nisko i dodatkowo wybierzemy krótszy model kubeczka, to musimy liczyć się z tym, że będziemy musiały go opróżniać częściej.

Jeżeli natomiast mamy skąpe miesiączki i kubeczek regularnych rozmiarów – możemy go nosić nawet do 12 godzin. To jest jednak maksimum, dłuższe noszenie nie jest wskazane. Możemy także sprawdzić, ile zajmie nam napełnienie kubeczka, poprzez użycie wkładek. Wtedy będzie wiadomo, kiedy zaczyna przeciekać. 

Rodzaje i rozmiary kubeczków menstruacyjnych

Na rynku mamy obecnie kilka rozmiarów kubeczków menstruacyjnych, od XS do XL, w zależności od tego, na jakiego producenta się zdecydujemy. Wybór odpowiedniego dla nas rozmiaru jest uzależniony od wysokości szyjki macicy oraz intensywności naszych krwawień. Średnicę kubeczka musimy dobrać między innymi pod nasz wiek i aktywność fizyczną.

Miękkość zależy natomiast od naszego stanu zdrowia. Kubeczki miękkie są przeznaczone dla mało aktywnych kobiet, natomiast te twarde dla kobiet uprawiających sport. Kobietom poniżej 25 roku życia oraz tym, które jeszcze nie rodziły, polecane są mniejsze kubeczki, natomiast kobietom powyżej tego wieku oraz po porodzie i intensywnymi krwawieniami – większe.

kubek menstruacyjny z pokrowcem
Bardzo często w zestawie z kubeczkiem menstruacyjnym dostajemy pokrowce lub pudełka

Jak wybrać odpowiedni dla nas kubeczek menstruacyjny?

Pierwszym krokiem jest zmierzenie długości szyjki macicy. Jest to bardzo ważny krok, bo może się okazać, że jesteś posiadaczką np. niezwykle wysokiej szyjki. W takiej sytuacji wybierzesz inny kubeczek, niż w przypadku jej standardowej wysokości. Kiedy zrobić pomiar? Szyjka zmienia położenie w trakcie menstruacji, dlatego najlepiej robić pomiary pierwszego dnia miesiączki, bo wtedy jest położona najniżej i ostatniego, bo wtedy zaś jest najwyżej.

Jak ją zmierzyć? Zacznij od dokładnego umycia rąk wodą z mydłem, następnie włóż do pochwy środkowy lub wskazujący palec, aż poczujesz szyjkę. Teraz pomóż sobie kciukiem i zaznacz na palcu środkowym lub wskazującym, gdzie jest jej ujście. Sięgnij po linijkę i za jej pomocą zmierz odległość od zaznaczenia do czubka palca. Jeżeli wynik to 5,5 cm lub więcej, to masz wysoko umiejscowioną szyjkę. WYnik od 4,5 cm do 5,5 cm daje nam szyjkę średnią. Niska natomiast to wynik poniżej 4,5 cm. 

Przeciwwskazania do stosowania kubeczka menstruacyjnego

Istnieją także pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają stosowanie kubeczka menstruacyjnego. Jednym z nich jest wystąpienie u kobiety zespołu wstrząsu toksycznego. Nie możemy go także stosować w przypadku, gdy tak zalecił nam lekarz ginekolog lub gdy chcemy zachować błonę dziewiczą (kubeczek może ją przerwać).

Zalety kubeczka menstruacyjnego

 • jest przede wszystkim bezpieczny, nie zawiera żadnych substancji, które mogłyby być szkodliwe dla zdrowia kobiety
 • brak nieprzyjemnych zapachów 
 • jest komfortowy, wygodny i praktycznie niewyczuwalny
 • można z niego korzystać podczas uprawiania sportów, pływania
 • nie musimy go wymieniać tak często, jak podpasek czy tamponów
 • zbiera się w nim krew, przez co nie podlega procesom rozkładu
 • uniemożliwia krwi wydostanie się na zewnątrz co sprawia, że czujemy się czysto i świeżo
 • może być noszony nawet do 12 godzin, o ile wcześniej się nie zapełni
 • jest ekologicznym i przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem przez fakt, że można go użyć wiele razy
 • minimalna szansa na podrażnienia czy reakcje alergiczne
 • kubeczka nie musimy kupować co miesiąc, dzięki czemu oszczędzamy

Wady kubeczka menstruacyjnego

 • na początku trudności z zakładaniem i zdejmowaniem
 • cena kubeczka waha się od 70 do około 130 zł
 • kubeczek ma różne rozmiary, przez co może być nam trudno wybrać ten najbardziej odpowiedni 
 • możemy czuć się niekomfortowo podczas aplikacji i opróżniania kubeczka  w miejscach publicznych
 • początkowe problemy z usuwaniem, co może spowodować wypłynięcie krwi 
kubeczki menstruacyjne w dwóch kolorach
Kubeczki menstruacyjne mogą występować w różnych kolorach

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci odpowiedzieć na pytania czym jest i do czego służy kubeczek menstruacyjny. A przytoczone wady i zalety tego rozwiązania pomogą Ci podjąć decyzję o jego kupnie bądź nie.