Glasjonomery – co warto o nich wiedzieć?

Stomatologia to dziedzina, w której nie wystarczą wyłącznie umiejętności zdobyte podczas studiów i doświadczenie z pracy. Oferowanie usług na wysokim poziomie wymaga stosowania odpowiednich akcesoriów, urządzeń i narzędzi. Wśród nich ogromną rolę grają oczywiście wypełnienia, gdyż stomatologia zachowawcza niezmiennie cieszy się dużą popularnością. Warto zwrócić uwagę m.in. na glasjonomery, które należą do kategorii nowoczesnych wypełnień. W tym artykule będziesz miała możliwość ich bliższego poznania! Zapraszam do lektury.

Czym są glasjonomery?

Glasjonomery to inaczej po prostu cement glasjonomerowy. Powstaje on z różnych kwasów organicznych (np. kwasu poliakrylowego) oraz szkła fluoro-glinowo-krzemowego. To podstawowy skład tych wypełnień, jednak czasami są one wzbogacane także specjalnymi żywicami lub metalami, które pozwalają wykorzystywać je nie tylko w roli uzupełnień ubytków.

W jakiej formie występują glasjonomery? Stomatologia zna je pod postacią kapsułek lub proszku, który jest mieszany z wodą. Dostępne są ich dwa podstawowe rodzaje – glasjonomer światłoutwardzalny i chemoutwardzalny, dzielone na podstawie sposobu utwardzania.

W jakich dziedzinach stomatologii są wykorzystywane glasjonomery?

Glasjonomery są wykorzystywane od kilkudziesięciu lat. Dentyści chętnie stosują je jako alternatywę dla wypełnień kompozytowych oraz amalgamatów. Podstawowa rola glasjonomerów dotyczy stomatologii zachowawczej. Są wykorzystywane jako wypełniacz tymczasowy lub trwały u osób w każdym wieku – u dzieci doskonale sprawdzają się zastosowane w mlecznych zębach, ale są chętnie wybierane także do leczenia ubytków u nastolatków i osób dorosłych. Są przydatne u pacjentów, którzy mają problemy z próchnicą, ponieważ ten materiał doskonale przylega to powierzchni zęba.

ortodoncja - glasjonomery
Glasjonomery mają szerokie zastosowanie w branży stomatologicznej – są wykorzystywane nie tylko do uzupełniania ubytków, ale także w ortodoncji i protetyce.

Nie jest to jednak ich jedyna rola w stomatologii, gdyż korzystają z nich także ortodonci oraz protetycy. Glasjonomery stanowią spoiwo łączące zamki aparatu ortodontycznego z powierzchnią zęba – dzięki swoim właściwościom sprawiają, że aparat pozostaje na swoim miejscu. Z kolei w protetyce specjaliści używają ich podczas mocowania koron i mostów.

Co wyróżnia glasjonomery?

Materiał wypełnieniowy, którym są glasjonomery, ma sporo zalet. Przede wszystkim posiada właściwości, które sprawiają, że ściśle przylega on do ścian zęba. Dzięki temu ogranicza możliwość wnikania bakterii do leczonego miejsca i w efekcie powstania próchnicy – świetnie sprawdza się to także w leczeniu ortodontycznym, a okolice przyklejonych zamków są chronione. Na ten pozytywny efekt wpływ ma także fakt, że w to wypełnienie nieustannie uwalnia jony fluorkowe, odpowiedzialne m.in. za wzmocnienie szkliwa. Glasjonomery spośród pozostałych materiałów wypełnieniowych wyróżnia najlepsza biotolerancja. Dzięki temu doskonale dopasowują się one naturalnych tkanek zęba, łącząc z zębiną oraz szkliwem.

Zastanawiasz się, czy glasjonomery mają jakieś wady? Oczywiście nie są to materiały idealne, dlatego posiadają kilka minusów. Niektórzy dentyści zwracają uwagę na ich kruchość oraz większą ścieralność w porównaniu do innych rodzajów wypełnień. Dlatego nie poleca się stosować ich w zębach, które są narażone na duże obciążenia.

Jakie marki glasjonomerów są warte uwagi?

Do popularnych marek należy przede wszystkim GC Europe, która cieszy się dużym uznaniem w branży. Od wielu lat produkuje one specjalistyczne produkty niezbędne w różnych dziedzinach stomatologii, skupiając się na proponowaniu innowacyjnych rozwiązań.

Warto zwrócić uwagę także na firmę SDI, która posiada w swoim katalogu m.in. glasjonomery w kapsułkach, odznaczające się doskonałą trwałością. Chętnie wybierane są również materiały wypełnieniowe marek 3M oraz Dentsply Sirona.