Wybór sali weselnej – o co pytać, na co zwrócić uwagę?

Przygotowania do ślubu oraz wesela to piękny, jednak zarazem również trudny okres dla przyszłej młodej pary. Przed tym wielkim dniem należy bowiem zaplanować wiele rzeczy. Dla narzeczonych najczęściej najcięższym zadaniem jest wybór odpowiedniej sali weselnej. Decydować należy się jednak bardzo szybko, ponieważ w niektórych lokalach termin trzeba zarezerwować nawet dwa lata wcześniej. W tym artykule podpowiemy więc, jak wybrać idealną salę na wesele.

Wybór sali weselnej – na co zwrócić uwagę?

1. Lokalizacja

Wybierając salę weselną, najlepiej zacząć od wyboru dogodnej lokalizacji. Ważne jest bowiem to, by goście mogli bezproblemowo przemieścić się z kościoła, w którym odbędzie się ślub, do miejsca, gdzie zostanie zorganizowane wesele. Dobrze więc, by sala była w pobliżu, w przeciwnej sytuacji konieczne będzie zapewnienie przybyłym dogodnego transportu. Warto również sprawdzić, czy przed lokalem znajduje się duży parking. Część gości z pewnością uda się na przyjęcie swoim samochodem bądź wynajętym autokarem.

2. Wielkość sali

Przed wybraniem sali weselnej, warto zrobić wstępną listę gości. Dzięki temu będziemy wiedzieli, ilu osób możemy się spodziewać, a co za tym idzie – jak duży lokal jest nam potrzebny. Jeśli urządzamy małe kameralne przyjęcie, zdecydowanie wystarczy skromna przytulna sala. Przy większej liczbie osób warto pomyśleć o lokalu, w którym znajduje się kilka pomieszczeń. Dzięki temu wszyscy goście się pomieszczą, a dodatkowo będziemy mogli stworzyć kącik dla dzieci czy wydzielić osobne miejsce na parkiet. Warto również od razu sprawdzić, czy w warunkach najmu nie ma określonej minimalnej liczby gości.

3. Nocleg

Jeśli organizujemy dwudniowe wesele z poprawinami, warto zadbać o to, by goście mieli się gdzie przespać. W niektórych lokalach można bowiem od razu wykupić pokoje. Jest to bardzo dobre rozwiązanie również wtedy, gdy na przyjęciu zjawi się sporo osób z małymi dziećmi. W ten sposób zapewnimy im komfort, gdy pociechy staną się senne, bądź w przypadku maluchów, jeśli zajdzie konieczność ich przewinięcia czy nakarmienia. W sytuacji, gdy najemca sali nie ma w swojej ofercie zakwaterowania, warto rozejrzeć się, czy w pobliżu nie znajduje się hotel czy inne miejsce, w którym przenocujemy gości.

4. Toalety

Często zdarza się, że cały lokal wygląda przepięknie, jednak znajdujące się w nim toalety pozostawiają wiele do życzenia. Warto więc od razu sprawdzić, jak prezentują się łazienki, czy panuje w nich ład i porządek oraz czy jest w nich wystarczająca liczba kabin. Nie można również zapomnieć o tym, by zobaczyć, czy chociaż jedna z nich jest wystarczająco duża, by komfortowo czuła się w niej panna młoda. Suknie ślubne są w końcu przeważnie dość pokaźnych rozmiarów, dlatego podczas wizyty w toalecie niekiedy musi towarzyszyć jej np. świadkowa.

5. Stoły i dekoracje

Wybierając salę, warto również sprawdzić, jak wiele stołów można w niej umieścić oraz czy da się je dogodnie rozłożyć. Należy również sprawdzić, czy za stołem dla nowożeńców można rozwiesić najróżniejsze ozdoby i dodatki. Pamiętajmy także o tym, by zapytać o dekoracje. Wiele lokali da się ozdobić wedle własnego uznania, jednak zdarzają się również takie, w których w wystrój nie możemy za bardzo ingerować. Jest to szczególnie ważna kwestia, gdy mamy dokładnie sprecyzowane nasze oczekiwania oraz wybrany motyw przewodni.

6. Miejsce do tańczenia oraz dla kapeli

Przyjęcie bez dużego parkietu nie może się udać. Ważne jest więc to, by w lokalu znajdowała się spora ilość miejsca do tańczenia oraz by bawiący się goście nie przeszkadzali biesiadnikom zasiadającym za stołem. Dodatkowo kapela czy DJ powinni mieć wystarczającą przestrzeń, by rozłożyć sprzęt oraz nagłośnienie. Jeśli jest taka możliwość, warto sprawdzić również akustykę pomieszczenia.

Wybór sali weselnej – o co pytać?

Podstawowe pytania

Wybierając salę, należy dokładnie dopytać o każdy szczegół. Wśród podstawowych pytań znajdują się oczywiście:

 1. Jaki jest koszt jednego „talerzyka”?
 2. Jaka jest wysokość zaliczki i kiedy należy ją opłacić?
 3. Kiedy należy zapłacić za całe przyjęcie?
 4. Do kiedy można podać ostateczną ilość gości?
 5. Czy dzieci liczone są tak samo jak dorośli?
 6. Czy posiłki dla obsługi liczone są tak samo, jak te dla gości?
 7. Czy dekoracje są w cenie?
 8. Kto ponosi koszty ewentualnych zniszczeń?
 9. Czy tort i ciasta będą zapewnione, czy należy o nie zadbać we własnym zakresie?
 10. Jaka jest cena wynajmu pokoi?

Dodatkowe pytania

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapytać również:

 1. Czy w lokalu bądź przed nim znajduje się palarnia?
 2. Co w sytuacji, gdy ktoś w ostatniej chwili poinformuje o tym, że nie zjawi się na przyjęciu?
 3. Jak długo może trwać wesele?
 4. Czy są dostępne jakieś dodatkowe atrakcje?
 5. Jaka jest cena tzw. szwedzkich stołów?
 6. Ilu kelnerów będzie obsługiwało wesele?
 7. Czy w sali jest klimatyzacja?
 8. Czy w danym terminie odbywa się tylko i wyłącznie jedno przyjęcie?
 9. Do kiedy należy ustalić menu i czy są dania np. dla wegetarian?
 10. Kiedy należy podać informację na temat rozmieszczenia gości przy stołach?

Pytań jest oczywiście znacznie więcej, dlatego przed udaniem się do sali, warto przygotować całą listę, by mieć pewność, że o niczym nie zapomnieliśmy.