Haft ręczny, maszynowy i komputerowy. Poznaj metody zdobienia odzieży.

Haft jest niezwykle elegancką i precyzyjną metodą zdobienia odzieży. Często wykorzystywany jest do ozdabiania wysokiej jakości ubrań znanych marek. Są to firmy oferujące odzież outdoorową, takie jak Regatta czy też Sols, który produkuje wysokiej klasy odzież reklamową. Jest to także marka Gildan oferująca profesjonalną odzież dla pracowników. Rozwiązanie jakim jest haft ręczny, maszynowy lub komputerowy daje producentom możliwość stworzenia estetycznych napisów bądź wzorów, które nadadzą odzieży wyjątkowy charakter. W tym artykule przybliżymy temat tradycyjnego haftu ręcznego i maszynowego, a także opiszemy możliwości, na jakie pozwala haft komputerowy. 

Krótka historia hafciarstwa

Hafty na ubraniach są stosowane od bardzo dawna. W pierwotnej wersji były wykonywane ręcznie, jednak wraz z mechanizacją produkcji zostały przekształcone w hafciarstwo maszynowe. Ich kolejny etap nastał wraz z rozwojem komputerów. W ten oto sposób, po upływie przeszło 100 lat, powstał haft komputerowy. Pozwala on na precyzyjne i trwałe utrwalanie wzorów na odzieży. Jest to metoda, która swoim stylem przypomina wzory ręczne, jednak umożliwia szybszą realizację większej ilości sztuk. Na pierwszym etapie produkcji przygotowywany jest plik wektorowy, który przy zleceniach hurtowych, daje możliwość odwzorowania identycznych wzorów na wielu sztukach.

Haft ręczny 

Jest jedną z najstarszych metod zdobienia materiału. Polega na wyszywaniu wzorów ręcznie na tkaninie za pomocą igły. Cechuje się wysoką unikalnością. Haft wykonany przez jedną osobę jest nie do podrobienia. Oczywiście metody haftowania będą te same, jednak każdy ma własny styl, który go wyróżnia. Wykonywanie szczegółowych wzorów i ornamentów jest nie tylko drobiazgowe, ale i bardzo czasochłonne. Haftowanie własnymi dłońmi wymaga niesamowitej precyzji, która nie będzie zachowana bez poświęcenia odpowiedniej ilości czasu. Haft ręczny jest w dalszym ciągu popularny wśród miłośników niepowtarzalnych wyrobów. Takie hafty mają unikalną wartość i miano prestiżowych. 

haft ręczny, odzież Sols

Haft maszynowy 

Haft maszynowy niejako zastąpił haft ręczny i zrewolucjonizował rynek hafciarski. W XIX wieku wraz z rozwojem produkcji na całym świecie powstawały pierwsze maszyny hafciarskie. Posiadały one tylko jedną igłę, jednak w znacznym stopniu przyspieszyły produkcję hurtową. Klasyczny haft maszynowy jest kontrolowany przez człowieka. Jest to również metoda wymagająca precyzji i poświęcenia dużej uwagi. Umożliwia ona nanoszenie wzorów na różne materiały, cieniowanie oraz nawarstwianie. Haft na odzieży może być zarówno płaski, jak i wypukły. Wszystko zależy od oczekiwanego efektu. 

Możemy wyróżnić 4 podstawowe grupy haftu ręcznego i maszynowego:

  • haft płaski
  • haft wypukły (3D)
  • haft ażurowy
  • haft nakładany
maszyna do haftowania - odzież Regatta, haft komputerowy

Haft komputerowy

Nowoczesnym rodzajem haftu maszynowego jest haft komputerowy. To obecnie najczęściej wykorzystywana metoda haftowania odzieży. Jest to spowodowane dużymi korzyściami płynącymi z tego rozwiązania. Najważniejszymi są: 

  • możliwość precyzyjnego odwzorowania pożądanego wzoru,
  • wykonany haft jest trwały i wysoko odporny na uszkodzenia,
  • możliwość personalizacji wzoru,
  • haft jest odporny na wysokie temperatury,
  • haft nie odbarwia się,
  • stosunkowo niska cena w przypadku hurtowej produkcji.

Jak przebiega proces haftowania komputerowego?

Nie jest to skomplikowany proces, jednak posiada kilka elementów, bez których nie może się odbyć. Gdy klient wybierze wzór, który ma być wyhaftowany, następuje konwersja pliku na grafikę wektorową. W dużym uproszczeniu – grafika wektorowa jest to taki rodzaj grafiki, w której obraz zostaje opisany za pomocą figur lub brył geometrycznych. Pozwala to na niesamowitą dokładność odwzorowania logo bądź innego wzoru. To dzięki temu formatowi maszyna jest w stanie dostosować swoje ruchy i tworzyć precyzyjne hafty. Często klienci już na etapie tworzenia swojego logo dostają jego wersję wektorową, jeśli nie, graficy w firmie wykonującej haft na ubraniach przygotowywują takie pliki dla nich. 

Kolejnym etapem jest samo wykonanie haftu. Dzieje się to za pomocą specjalnej maszyny hafciarskiej, często nazywanej po prostu hafciarką. Profesjonalne firmy są wyposażone w sprzęty, które mają kilka igieł. Pozwala to na skrócenie czasu wykonywania haftu, gdyż igły z przypisanymi do nich kolorami nici zmieniają się automatycznie, bez potrzeby ponownego nawlekania nici. Innymi funkcjami hafciarki jest ustawienie maksymalnego pola haftu, prędkości haftowania czy też wbudowane różnorakie kolekcje oraz programy do projektowania haftów.

Haftowanie komputerowe jest połączeniem pracy człowieka, maszyny i specjalnego programu w komputerze. Hafciarka przy pomocy programu układa swoje ściegi na kształt projektu utworzonego wcześniej za pomocą grafiki wektorowej. 

Na jakich rodzajach odzieży stosuje się haftowanie komputerowe?

Jest to bardzo uniwersalna metoda, która jest wykorzystywana do zdobienia różnorodnych rodzajów odzieży – od kurtek i ubrań roboczych, przez koszulki i koszule, po czapki. Nie ma ograniczeń dotyczących typów haftowanych ubrań i tekstyliów. Tą metodą mogą być zdobione nawet ciężkie i grube materiały. Jedynym zastrzeżeniem będą bardzo cienkie i delikatne tkaniny, które nie nadają się do obróbki komputerowej. Haft może zostać wykonany bezpośrednio na jednolitej tkaninie, ale również w formie osobnej naszywki, która później zostanie naszyta na odzież. Do haftu komputerowego są wykorzystywane różnorodne nici. Jeśli zależy nam na połysku, napis można wyhaftować metalizowanymi lub neonowymi nićmi. Poza tradycyjnymi opcjami, na rynku są również dostępne nici ognioodporne, co dodatkowo wydłuża ich trwałość. Profesjonalne firmy posiadają szeroką gamę kolorystyczną nici, tak aby jak najlepiej odwzorować pożądany projekt. 

nici do haftowania - haft komputerowy i ręczny

Najczęściej haftowane ubrania przez firmy i indywidualnych klientów

Haftowanie na ubraniach jest bardzo często wybierane przez firmy. Zlecają one zamówienia hurtowe, które w przypadku haftu komputerowego są najbardziej opłacalne. Dodatkowo metoda ta przez swoją specyfikę pozwala na stworzenie większej liczby sztuk w krótszym czasie. Klienci indywidualni również wybierają tę opcję, jednak jest ona stosunkowo droższa w przypadku pojedynczych zamówień. Są też osoby, które decydują się na tradycyjne metody hafciarstwa i wybierają haft ręczny. Dzięki temu zyskują oryginalną odzież, zrobioną tylko dla nich. 

Czapki i koszulki

Najczęstszy rodzaj odzieży wykorzystywany do celów promocyjnych. Często są rozdawane na różnego rodzaju wydarzeniach. Wpływają na poprawienie rozpoznawalności marki. Koszulki są również wykorzystywane przez klientów indywidualnych. Najczęściej zamawiane są z personalizowanym napisem, który stanowi idealny pomysł na prezent.

Koszulki polo i koszule

Koszule lub koszulki polo biznesowe to typowa odzież robocza dla pracowników biurowych. Są stosowane jako uniformy, które nadają pracownikom unikalny i charakterystyczny wygląd. Pomagają ujednolicić wizerunek firmy i nadać mu konkretny kształt. W tym przypadku najczęściej stosuje się logo bądź napis na piersi lub plecach. Mają charakter reprezentatywny. Często można spotkać też koszule z haftami regionalnymi sprzedawane dla indywidualnych klientów.

Odzież robocza

Haft na ubraniach roboczych sprawdza się dzięki dużej odporności haftu komputerowego. Odzież robocza bardzo często jest narażona na kontakt z wysoką temperaturą, na wszelakie zabrudzenia oraz na konieczność częstego prania. Mimo tego jego kształt i kolor pozostanie na długo nienaruszony, a wyhaftowany napis bądź logo na długo będzie zdobić uniform.

Akcesoria

Pierwszym i jak najbardziej słusznym skojarzeniem są tutaj ręczniki firmowe. Haft pozwala nadać im unikalny charakter, a ich personalizacja umożliwia kreowanie sympatii gościa do odwiedzanego miejsca. Klienci indywidualni często sięgają po poszewki na poduszki z personalizowanym napisem.

Haft na ubraniach – ile kosztuje jego wykonanie?

Cena haftu ręcznego jest obliczana na podstawie ilości ściegów i zamówionych sztuk. Działają również osoby wykonujące hafty w domu, które wyceniają gotowy haft na podstawie jego wielkości. Dokładna cena haftu mechanicznego oraz jego wersji komputerowej często jest obliczana na podstawie ilości uderzeń igły. Komputerowe haftowanie odzieży jest korzystną metodą przy większej produkcji jednego wzoru. Dzięki dobrze zoptymalizowanym hafciarkom możemy w szybki sposób wykonać duże ilości wzorów. Dzieje się tak, gdyż maszyna raz ustawiona na dany wzór będzie wykonywać go cały czas. Wpływa to na korzystniejszą cenę niż w przypadku pojedynczych zamówień. Jest to spowodowane szeregiem czynników, które muszą być wykonane przed przystąpieniem do samego haftowania, m.in. przygotowaniem grafiki wektorowej czy też odpowiednim dostosowaniem igieł i kolorów nici. W przypadku zamówienia hurtowego jest to wykonywane raz, bez konieczności poprawek. Natomiast w sytuacji, gdy mamy do czynienia z różnymi projektami, gdzie jest konieczna zmiana ustawień – cena wzrasta.

Haft ręczny, maszynowy i komputerowy – które rozwiązanie wybrać? 

Sztuka haftu jest metodą popularną już od starożytności. Na przestrzeni lat bardzo się rozwinęła, a hafciarstwo osiągnęło możliwość działania w zakresie hurtowym. Haft komputerowy jest bardzo trwałą i precyzyjną metodą, która będzie rozwiązaniem na lata. Należy jednak docenić kunszt pracy rąk osób haftujących samodzielnie. Ich prace są niepowtarzalnymi dziełami tworzonymi na zamówienie. Jest to jeden z najstarszych sposobów zdobienia odzieży i dał podstawę do rozwinięcia się innych metod haftu. Jaki haft na ubraniu wybrać? Wszystko zależy od oczekiwanego terminu terminu realizacji i ilości potrzebnych sztuk. Klienci przy zamówieniach hurtowych częściej będą sięgać po haft zmechanizowany. Osoby, które zamawiają mniejszą liczbę sztuk, bądź te, których nie ogranicza czas, często decydują się na unikalny haft ręczny. Oczywiście haft komputerowy również będzie precyzyjny i możliwy do zamówienia dla pojedynczych sztuk. Jednak haft ręczny będzie posiadać swoją duszę oraz historię wypracowaną dłońmi.