Jaka powinna być odzież robocza dla kobiet?

Kobiety rzadziej od mężczyzn wykonują różnego rodzaju prace fizyczne, jednak pomimo tego są sporą grupą, dlatego powinny mieć odpowiednie dla siebie ubrania robocze. “Co mam ubrać do pracy?” – w tym przypadku będzie miało drugorzędne znaczenie, ponieważ w wielu zawodach środki ochrony indywidualnej i odzież robocza są jednolite dla wszystkich pracowników i nie trzeba zwracać szczególnej uwagi na to, jak się wygląda na stanowisku pracy.

Damska odzież robocza – najważniejszy jest komfort

Odzież pracownicza musi być dopasowana do sylwetki kobiet. W porównaniu do mężczyzn, inny jest krój ramion, pasa oraz linii bioder, inna jest długość rękawów i nogawek. Na szczęście producenci wiedzą to i przygotowują ubrania, które są dedykowane kobietom. Pracodawca, który ma obowiązek zapewnić podwładnym należytą odzież roboczą, bez problemów znajdzie kurtkę Regatta dla pracownicy czy odblaskowe spodnie lub bluzy. Komfort pracy jest istotny dla każdego, a damski krój ubioru znacznie go poprawi.

Odpowiedni rozmiar to wartość numer dwa!

Co z tego jednak, gdy krój w biodrach będzie odpowiedni i nie będzie ograniczał ruchów, jeśli zbyt długie nogawki będą przeszkadzać w przemieszczaniu się? W momencie zatrudnienia pracodawca powinien poprosić o prawidłową i aktualną miarę, aby dobrać ubrania w odpowiednim rozmiarze. Pamiętajmy, że zgodnie z Kodeksem pracy, jeśli pracownik nie wykonuje swoich obowiązków na stanowisku, które jest bezpośrednio związane z obsługą maszyn oraz innych urządzeń technicznych lub prace te mogłyby powodować intensywne brudzenie lub skażenie środkami chemicznymi czy promieniotwórczymi, to pracodawca może zezwolić na zakup własnej odzieży roboczej. Musi jednak zwrócić podwładnemu koszta, które poniósł. Dlatego czasami dobrze jest, gdy odzieżą roboczą nie jest na przykład jedynie koszulka Fruit of the loom z firmowym nadrukiem, by to pracownica kupiła sobie odzież taką jaką chce.

Po co odzież robocza?

Jak wskazuje przywołany już wcześniej Kodeks pracy, odzież roboczą musi posiadać pracownik w przypadku, gdy jego prywatne ubranie oraz obuwie może podczas wykonywania obowiązków ulec zniszczeniu lub niemożliwemu do usunięcia zabrudzeniu. Drugim zastrzeżeniem jest fakt, gdy praca odbywa się na stanowisku o określonych wymogach technologicznych, sanitarnych, a także bezpieczeństwa i higieny pracy. Ten nakaz jest więc bardzo sensowny i logiczny, a dzięki niemu pracodawcy nie muszą rekompensować strat poniesionych na prywatnym ubraniu.

Gdzie szukać odzieży roboczej?

Jeśli decydujemy się na zakup odzieży roboczej na własną rękę, warto poprosić pracodawcę o kontakt do miejsca, w którym on dokonuje zakupów. Jeśli nie uda nam się w takim sklepie znaleźć interesującego nas rozmiaru, bez problemów odnajdziemy go w sklepach internetowych zajmujących się sprzedażą ubrań BHP.

Kobieca odzież robocza często posiada nadruk. Kliknij i sprawdź, jak postępować z takimi ubraniami: Jak dbać o firmowe koszulki z nadrukiem? Porady i wskazówki