Jak działają kurtyny powietrza? – zasady działania

Otwarte drzwi czy bramy do sklepów i restauracji, zachęcają do wejścia do środka. Powodują jednak także przeciągi i znaczne straty energii. Jednym z popularnych rozwiązań tego problemu są kurtyny powietrza. Tworzą efektywną barierę powietrzną, maksymalnie ograniczając straty energii. Czym są i na czym dokładnie polega zasada ich działania? Dowiecie się tego w poniższym artykule.

Jak powstaje przeciąg?

Do powstania przeciągu i związanych z nim sporych strat energii z ogrzewania lub chłodzenia, przyczynia się różnica ciśnień. Może być spowodowana:

Jak działają kurtyny powietrza?

Istotą działania kurtyny powietrza jest stworzenie bariery, która będzie zdolna przeciwstawić się sile wpływającego i wypływającego powietrza, czyli przeciągu. Instalacja kurtyny odbywa się nad otwartymi drzwiami lub bramą pomieszczenia. Musi znajdować się na całej długości otworu, tak aby strumień powietrza pokrywał go w całości.

Aby strumień powietrza z kurtyny skutecznie zahamował przepływ ciepłego i zimnego powietrza, jego pęd powinien być równy pędowi napływającego. Jest to zależność liniowa, dlatego aby poprawić skuteczność działania kurtyny, wystarczy zwiększyć prędkość albo masę strumienia, ewentualnie oba czynniki jednocześnie.

Wielkość oraz moc kurtyny, a także miejsce montażu są zależne od uwarunkowań architektonicznych, takich jak: wielkość otworu, liczba wszystkich drzwi oraz ich rozmieszczenie, konstrukcja i wysokość całego budynku oraz usytuowanie względem stron świata, szczelność budynku i zakładana różnica temperatur o różnych porach roku.

Budowa kurtyny powietrznej

W skład kurtyny powietrza wchodzą kratki nawiewna i wywiewna, a także wentylator promieniowy lub diagonalny. Zamknięte są zwykle w obudowie z blachy lub stali nierdzewnej. Kurtyny mogą wykorzystywać powietrze otaczające (kurtyny ochładzające) lub ogrzewanie elektryczne (kurtyny ogrzewające). Typowe wersje grzewcze posiadają trzystopniową nagrzewnicę elektryczną. Niektóre modele posiadają czujnik temperatury zewnętrznej, zawory termostatyczny i elektromagnetyczny, a także przeciwzamrożeniowy, czy nawet termostat pomieszczeniowy.