Jak nauczyć się grać na gitarze? Przydatne porady

Po udanym zakupie swojego pierwszego instrumentu, z pewnością chciałbyś od razu grać na gitarze jak Jimi Hendrix, lecz nie jest to tak proste. By dojść do takiego poziomu będziesz potrzebował spędzić setki, a nawet tysiące godzin na praktykę.

Ale mimo wszystko pewnie na myśl przychodzi Ci pytanie “jak nauczyć się grać od podstaw?” Przedstawiamy Ci poradnik, z którego dowiesz się zarówno czym cechuje się nauka samodzielna, z nauczycielem, jak i poznasz przydatne porady podczas twoich pierwszych godzin nauki.

Nauka gry na gitarze jest kwestią bardzo indywidualną, jak to mówią, każdy jest inny.

Zapraszamy do lektury!

Lekcje gry na gitarze od nauczyciela

Od czego zacząć naukę gry na gitarze, takie pytanie zadaje prawie każdy na początku. Otóż najpierw trzeba musisz zdecydować, czy chcesz uczyć się z nauczycielem, czy sam.

Nauka gry na gitarze z nauczycielem, to typowa ścieżka, którą wybiera wielu młodych gitarzystów. W końcu kto nie wytłumaczy lepiej, jak osoba, która gitarę w ręku ma paręnaście lat.

Jeśli udałoby się Ci trafić na dobrego nauczyciela, to opanujesz technikę gry w bardzo krótkim czasie.

Na pewno w Twojej głowie pojawiła się myśl „jak najłatwiej nauczyć się grać na gitarze”, odpowiedzią jest właśnie ten podpunkt. Z nauczycielem osiągniesz zadowalające cię wyniki najszybciej. Mimo to pamiętaj, że żadne pieniądze nie są równe praktyce, nawet najlepszy nauczyciel nie nauczy cię niczego jeśli sam nie będziesz ćwiczył i się wysilał.

Jak wybrać dobrego nauczyciela, który pomoże Ci dobrze nauczyć się grać na gitarze?

Na samym początku pamiętaj, żeby jeśli szukasz nauczyciela, to wybierz takiego, który specjalizuje się w takiej muzyce, którą naprawdę chcesz się nauczyć. Nie istnieje nauczyciel, który jest świetny w każdym stylu muzycznym.

Żeby był to dobry nauczyciel, to powinien on posiadać następujące cechy:

Jeśli twój nauczyciel będzie spełniał te wymagania to nauka gry na gitarze będzie zarówno szybka, jak i przyjemna.

Samodzielna nauka gry na gitarze

„Czy nauka gry na gitarze jest trudna” odpowiedź brzmi tak. Jest ona trudna gdy postanowisz w Google wpisać „samodzielna nauka gry na gitarze„.

To druga ścieżka jaką możesz obrać, a przy okazji dużo trudniejsza. Jeśli ją wybierzesz to musisz przygotować się na płacz, smutek i złość. Nikt nie pomoże ci kiedy nie będzie wychodził ci chwyt albo struna będzie dziwnie brzmiała.

Będziesz musiał to wszystko zrobić to sam. Ale mimo to, bycie samoukiem jest dużo bardziej satysfakcjonujące.

Po tym będziesz mógł także chwalić się tym, że udało ci się nauczyć tego wszystkiego samemu, bez żadnej pomocy.

Ale przechodząc do sedna ”jak się nauczyć grać na gitarze?”

Odpowiedź jest relatywnie prosta. Mamy w obecnych czasach ogólnodostępny Internet, dosłowną bibliotekę na każdy temat, również ten muzyczny. Wystarczy, że na “YouTube” wpiszesz “nauka gry na gitarze” i zaczniesz się uczyć. Mimo to pamiętaj by najpierw nauczyć się podstawy muzyki tzw. nut, rytmu, czy tempa.

Samodzielna nauka gry na gitarze – najczęściej popełniane błędy przez samouków

Nowicjusze uczący się sami zazwyczaj popełniają wiele błędów, których nie ma kto korygować, więc zostają one już na stałe. Często nie uczą się o ważnych rzeczach, takich jak nuty, tylko od razu przechodzą do Google i wpisują „nauka gry na gitarze dla poczatkujących”. Oto parę najczęstszych błędów.

Przekonanie o szybkich postępach

Każda umiejętność wymaga czasu zanim zostanie wyuczona, czy to jazda na rowerze, czy autem. Lepiej byś nie zakładał, że będziesz mistrzem strun w ciągu kilku dni, gdyż może się to o wiele bardziej przedłużyć. Każdy jest inny i to co niektórym zajmuje parę dni, innym może zająć całe lata.

Skupienie tylko na akordach

Nauka chwytów jest bardzo ważna, ale nie jest jedyną rzeczą, którą musisz umieć, by sprawnie posługiwać się gitarą. Nie możesz zapomnieć o nutach, czy nawet o nauce poprawnego bicia kostką.

Brak cierpliwości

Bezpośrednio wiąże się to z pierwszym błędem. Brak cierpliwości często powoduje u ludzi koniec przygody z gitarą, gdyż nauka gry wymaga naprawdę wielu godzin ćwiczeń i niepowodzenia są dla początkujących nieuniknione

Brak regularności ćwiczeń

Najlepiej uczyć się codziennie po mniejszą liczbę godzin, niż raz w tygodniu przesiedzieć cały dzień. Samodzielna nauka gry na gitarze sprawia, że mimo iż mamy teoretycznie więcej czasu na naukę, to szybciej się ona nudzi.

Brak rytmu

To bolączka każdego początkującego. Jest to bardzo trudne, ale od początku próbuj do nauki używać metronomu, przez co szybciej przystosujesz się do utrzymania rytmu. Pozwoli ci to na ładniejszą, bardziej płynną i spójną grę.

Nauka gry na gitarze – Przydatne porady

Młodzi gitarzyści, a szczególnie osoby, które trzymają gitarę dopiero któryś raz z rzędu prawie zawsze mają podniesione ego i uważają, że potrafią zagrać wszystko. Dlatego też tak wiele osób kończy grę gdy przestanie im wszystko wychodzić. Dlatego mamy dla was rady, które pomogą wam w poprawnej nauce gry.

Nie śpiesz się

Pośpiech nigdy nie jest twoim sprzymierzeńcem. Jak już wymieniliśmy wcześniej nauka gry wymaga czasu i cierpliwości.

Nie zaczynaj z nauką piosenek, które są powyżej twoich umiejętności

Sytuacja łącząca się z brakiem cierpliwości. Jeśli podniesiesz sobie poprzeczkę za wysoko, to możesz szybko zrezygnować z dalszych prób.

Nie wierz ślepo internetowi

“Nie wierz we wszystko co przeczytasz w internecie” to idealnie pasujące zdanie do tej rady. W internecie krąży bardzo dużo źle opracowanych piosenek i złych rad. Nie wiadomo, czy rady nie zawierają złych nawyków. Dlatego nie ufaj ludziom, którzy reklamują swoje kursy częstym pytaniem, „jak najłatwiej nauczyć się grać na gitarze”.

Nagrywaj dyktafonem swoją grę

Twój mózg nie jest w stanie usłyszeć wszystkich błędów jakie popełniasz, gdy jest zajęty graniem na gitarze. Po nagraniu będziesz w stanie dowiedzieć się co robisz źle i się poprawić.

Podsumowanie

Wiesz już teraz z czym musisz się liczyć zaczynając grać na gitarze. Czy zaczniesz uczyć się na kursach u kogoś, czy postanowisz wpisać w wyszukiwarkę „nauka gry na gitarze”, musisz pamiętać jedno.

Nie poddawaj się! Jeśli nie przestaniesz, w końcu na pewno wszystko ci wyjdzie, wystarczy tylko odrobina czasu.