Wentylatory kanałowe – czym są i gdzie się sprawdzą?

Każde pomieszczenie, czy to w domu, mieszkaniu, czy w miejscach publicznych, musi być wentylowane. Zadaniem wentylatora jest skuteczne odprowadzanie na zewnątrz zanieczyszczonego powietrza wewnętrznego, w którym znajdują się między innymi para wodna, zarodniki grzybów, pleśni, czy po prostu brzydkie zapachy. Odpowiednio dobrany i dobrze zainstalowany wentylator, zapewni nam dobrej jakości, czyste powietrze. Czym są wentylatory kanałowe i w jakich pomieszczeniach się sprawdzą?

Wentylatory kanałowe – budowa i charakterystyka

Nowoczesne wentylatory kanałowe są dość proste w budowie i łatwe w instalacji. Ich silnik zbudowany jest tak jak każdy inny silnik asynchroniczny, z tą różnicą, iż elementy jakimi są rotor i stojan, zostały zamienione miejscami. Obroty reguluje się zmniejszając napięcie zasilania. Dostępne na rynku wentylatory kanałowe, w zależności od konkretnego modelu, mogą pracować w pozycji pionowej lub poziomej. Standardowe średnice wentylacyjne to od 100 do 400 mm. Obudowa wykonana jest zazwyczaj ze stalowej blachy lub polipropylenu, a wirniki z blachy aluminiowej lub tworzywa sztucznego.

Wentylatory kanałowe służą do transportu powietrza prowadzonego kanałami wentylacyjnymi. Ze względu na budowę wirnika możemy podzielić je na wentylatory kanałowe osiowe oraz promieniowe. W tych pierwszych, największy udział w całkowitej energii transportowanego powietrza ma składowa kinetyczna. Wentylatory kanałowe osiowe montuje się bezpośrednio w ścianie. Brak kanałów wentylacyjnych wpływa na dość niski opór przepływającego powietrza, dzięki czemu możemy uzyskać lepsze przetłaczanie przy małym sprężeniu. Wpływa to także na mniejszą prędkość obrotową wirnika, co obniża poziom jego hałasu w pomieszczeniu. Wirniki promieniowe, w porównaniu z osiowymi, tworzą o wiele wyższy spręż, podczas gdy posiadają podobną wydajność. Dzięki temu, możemy zastosować je w długich, a także rozgałęzionych instalacjach wentylacyjnych. Ze względu na bardziej skomplikowaną konstrukcję, mają wyższy poziom hałasu oraz są nieco droższe.

Wentylatory kanałowe możemy także podzielić ze względu na sposób podłączenia do kanału. Wyróżniamy kanały wentylacyjne okrągłe oraz prostokątne. Konstrukcje wykonane są zwykle z tworzywa sztucznego (zazwyczaj mniej trwałe) lub ze stali nierdzewnej (stosowane najczęściej w przypadku kanałów prostokątnych). W wersjach wentylatorów do kanałów prostokątnych możemy również wybierać między silnikami umieszczonymi wewnątrz lub poza kanałem. Ich zaletą jest także łatwy dostęp do samego wirnika, dzięki czemu w razie potrzeby, nie musimy rozbierać całego kanału.

Gdzie sprawdzą się wentylatory kanałowe?

Wentylacja kanałowa stosowana jest zazwyczaj w różnego rodzaju halach produkcyjnych czy magazynowych, warsztatach, centrach handlowych, oraz innych tego typu miejscach, w których wymagana jest szybka oraz dokładna wentylacja. Niektóre modele tworzone są z materiałów trudno palnych oraz specjalnych uszczelek, szczególnie w przypadku obiektów przemysłowych, gdzie stosuje się toksyczne substancje chemiczne.