Jak pielęgnować suche włosy?

Suche włosy to zmora wielu kobiet. Wyglądają fatalnie, rozdwajają się, łamią i należy poświęcić naprawdę sporo czasu, by uformować z nich przyzwoitą fryzurę. W takiej sytuacji trzeba wprowadzić skuteczny plan naprawczy. Konieczne jest wyeliminowanie tego, co włosom szkodzi, i wdrożenie prawidłowej pielęgnacji włosów, która przywróci im doskonałą kondycję i piękny wygląd.

Najważniejszym krokiem ku poprawie tej sytuacji jest uświadomienie sobie, co tak naprawdę szkodzi włosom. Najczęściej suche włosy są efektem nadużywania zabiegów stylizacji włosów za pomocą urządzeń generujących wysoką temperaturę. Sensowna jest natychmiastowa rezygnacja z suszenia włosów gorącym powietrzem. Jeśli konieczne jest używanie suszarki, to lepiej sięgać po tę z zimnym nawiewem powietrza i dyfuzorem. Głęboko w szufladzie warto schować lokówkę i prostownicę, bo ich wpływ na włosy jest naprawdę destrukcyjny.

Włosom nie sprzyja także farbowanie ani rozjaśnianie ich, nie mówiąc już o trwałej ondulacji. Zły wpływ na włosy mają też silne detergenty. Szczególnie chodzi tu o szampony zawierające agresywne związki spieniające oznaczane skrótami SLS lub SLES, których bezwzględnie należy unikać.

Jak myć suche włosy?

Włosy trzeba być wówczas, gdy tego potrzebują. Rzadko jednak taka konieczność pojawia się codziennie. To z przyzwyczajenia niektórzy myją włosy każdego dnia, nie zdając sobie sprawy, że tak częste mycie włosów jest jedną z przyczyn ich przesuszania. Trzeba starać się myć głowę nie częściej niż dwa-trzy razy w tygodniu, używając do tego celu tylko łagodnych środków myjących.

Jak suszyć suche włosy?

Suche włosy nie lubią ani tarcia, ani ugniatania. Niestety mają one tendencję do łamania się, więc trzeba traktować je naprawdę delikatnie. By pozbyć się nadmiaru wody, najlepiej zrezygnować z ciężkich, grubych ręczników i sięgnąć chociażby po te cieniutkie z bawełniany lub z mikrofibry. Następnym krokiem jest delikatne, subtelne rozczesanie włosów i trzeba to zrobić, gdy są jeszcze mokre. Potem najlepiej pozwolić im wyschnąć w sposób naturalny.

Jak nawilżać włosy?

Właścicielki suchych włosów codziennie zadają sobie pytanie – co na suche włosy zastosować, by jak najszybciej powróciły do swojej świetności. Otóż natychmiast należy zaprzyjaźnić się z dobrymi odżywkami i maskami nawilżającymi. Odżywkę najlepiej aplikować po każdym myciu włosów, a po maskę nawilżającą sięgać raz w tygodniu.

Niezwykle ważna jest też prawidłowa, dobrze zbilansowana dieta oraz właściwe nawodnienie organizmu. Niestety nie pomogą żadne cudowne zabiegi na włosy, jeśli jadłospis będzie zawierać głównie jedzenie typu fast food. W menu musi znaleźć się odpowiednia porcja warzyw i owoców, dzięki którym do struktur włosów trafią niezbędne im składniki, takie jak witaminy A, B i E oraz minerały: fosfor, potas, cynk, krzem, żelazo czy magnez. Każdego dnia organizmowi należy dostarczać co najmniej dwa litry wody.