Masz problem z podrażnieniami od aparatu? Wypróbuj wosk ortodontyczny!

Aparat ortodontyczny jest sposobem na uzyskanie pięknego uśmiechu w kilkanaście miesięcy. Jako że jego elementy są wykonane z metalu, mogą pojawić się podrażnienia dziąseł i policzków. W łagodzeniu dyskomfortu pomóc może wosk ortodontyczny. Dowiedz się, na czym polega jego działanie.

Czym jest wosk ortodontyczny?

Wosk ortodontyczny to specjalna, lepka substancja, która pozwala na formowanie pod wpływem ciepła dłoni. Można ją ciąć i odrywać, a następnie dopasowywać do wystających elementów aparatu na zęby. W ten sposób można uchronić policzki, wargi i dziąsła przed uszkodzeniami, spowodowanymi przez metalowe zamki i druty. Ma to znaczenie zwłaszcza podczas snu.

Z wosku ortodontycznego można korzystać przez całe leczenie. Jest to wręcz zalecane, ponieważ w ten sposób można uchronić się przed ranami i nie dopuścić do powstania infekcji. Aparat często nosi się nawet przez kilka lat, dlatego komfort w tym okresie ma ogromne znaczenie.

Smakowy wosk ortodontyczny

Na rynku znaleźć można nawet wosk do aparatu ortodontycznego smakowy – najczęściej jest to mięta. Jeśli jednak nie lubisz produktów o wyrazistym posmaku, możesz postawić na klasyczny, neutralny wyrób.

Niektóre woski są również przygotowane w taki sposób, by ułatwiać ich porcjowanie. Dzieli się je na mniejsze kawałki, wystarczające do pokrycia jednego zamka. Obecnie wybór akcesoriów do aparatów ortodontycznych jest ogromny, dlatego z łatwością można dostosować odpowiedni do swoich potrzeb.

Dlaczego warto stosować wosk ortodontyczny?

Wosk do aparatu ortodontycznego to sposób na uchronienie się przed uszkodzeniami policzków, dziąseł i warg. W takich ranach często powstają zmiany chorobowe, dlatego warto im zapobiegać. Wosk łagodzi też podrażnienia, zanim jeszcze dojdzie do uszkodzenia dziąseł czy policzków.

Wosk ortodontyczny przyda się każdej osobie noszącej aparat. Metalowe elementy, zwłaszcza przy nadmiernie wystających zębach, stale ocierają się o policzki. Podczas snu, szczególnie w pozycji na boku, działanie to jest nasilone. Wosk pozwala więc zapobiec uszkodzeniom, a także ułatwia leczenie ran – mówi specjalista z firmy SUNSTAR oferującej m.in. akcesoria do aparatu ortodontycznego.

Jak korzystać z wosku ortodontycznego?

Aparat ortodontyczny - wosk na podrażnienia

Wosk ortodontyczny ma miękką, a zarazem stabilną konsystencję. Pozwala na rozpracowanie w dłoniach i uformowanie z niego kulki. Taki fragment należy przykleić do wystającego zamka czy drutu. Miękki wosk doskonale trzyma się twardych elementów aparatu ortodontycznego. Jednak z czasem może się zetrzeć, zwłaszcza podczas jedzenia. Wówczas należy powtórzyć aplikację. W jednym opakowaniu znajduje się preparat pozwalający na korzystanie nawet przez kilka tygodni, w zależności od potrzeb danego użytkownika i wady zgryzu.

Czy wosk ortodontyczny jest jadalny?

Wosk ortodontyczny stosowany w jamie ustnej – często w nocy. Czy zatem należy bać się jego połknięcia? Nie, ponieważ woski i wszelkie akcesoria stosowane w jamie ustnej zawsze są projektowane i testowane pod kątem ryzyka ewentualnego spożycia. W przypadku połknięcia, zostaną wydalone z organizmu.