Jaka mata do jogi? Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas wyboru!

Najważniejsze akcesoria do jogi? Zdecydowanie maty! To właśnie na nich odbywa się praktyka i nie ma się co oszukiwać – w dużym stopniu do od nich zależy, jak będzie przebiegała. Możliwości są dwie. Dobrze dopasowana do Twoich potrzeb mata będzie wspierać Cię podczas jogi i ułatwi praktykę. Druga opcja jest mniej przyjemna – mata będzie utrudniać wykonywanie asan, a w najgorszych przypadkach może przyczynić się nawet do powstania kontuzji.

Dlatego tak ważne jest zastanowienie się, jaka mata do jogi będzie najlepszym wyborem. To nie tylko gwarancja praktyki w komfortowych warunkach, ale jednocześnie zadbanie o własne bezpieczeństwo. W tym artykule podpowiadam, jakie elementy warto zwrócić uwagę podczas zakupu maty do jogi, aby znaleźć najlepszy model dla siebie.

Jak wybrać matę do jogi?

Wybierając matę do jogi, polecam Ci zwrócić uwagę na pięć elementów. To jej grubość, od której zależy amortyzacja podczas praktyki, oraz materiał, z którego jest wykonana, odpowiadający za przyczepność i wytrzymałość. Ważne są także waga i rozmiar maty, gdyż to od nich zależy, czy będzie ona wygodna w transporcie i będziesz mogła się na niej komfortowo położyć w savasanie. Przyjrzyjmy się tym elementom bliżej. Warto zwrócić uwagę także na cenę, która w przypadku droższych mat jest zdecydowanie inwestycją na lata.

Grubość

Szukanie odpowiedzi na pytanie: „jaką wybrać matę do jogi”, warto zacząć od zastanowienia się, jaka grubość będzie najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb. Im cieńsza mata, tym łatwiejsza jest w transporcie. Jednak idzie za tym wada – najcieńsze maty dają minimalną amortyzację. Podczas praktyki na nich dobrze jest wykorzystywać koc czy ręcznik, szczególnie podczas wykonywania pozycji, w których ciężar ciała opiera się na kolanach i nadgarstkach, aby je chronić.

Mata o odpowiedniej grubości pozwoli Ci zadbać o swoje kości i stawy, np. w pozycjach w klęku podpartym. Dodatkowo zawsze możesz pomóc sobie, podkładając pod kolana kocyk czy ręcznik.

Maty do jogi o grubości 1-2 mm to maty podróżne, które zazwyczaj nie są wykorzystywane do codziennej praktyki. Są bardzo cienkie i chociaż mogą dawać świetną przyczepność, mocno wyczuwalne jest podłoże pod nimi. Dla wielu osób może to być zdecydowanie zbyt twarda powierzchnia.

Grubość 3-4 mm jest standardowa i to właśnie te maty zazwyczaj możesz spotkać w sklepach – są najczęściej wybierane. Podczas codziennej praktyki wystarczająco amortyzują stawy i kości osób, które nie posiadają z nimi problemów.

Maty o grubości 5 mm i większej to doskonały wybór dla osób, których kości i stawy potrzebują podczas praktyki dodatkowego wsparcia. W przeciwieństwie do cieńszych mat, często ich grubość jest wystarczająca i nie jest konieczne używanie koca w celu poprawienia amortyzacji. Nie zawsze są jednak praktycznym wyborem ze względu na to, że mogą ważyć nawet kilka kilogramów, dlatego trzeba wziąć ten czynnik pod uwagę przed zakupem.

Materiał

Jak dobrać matę do jogi? Z pewnością trzeba wziąć pod uwagę także materiał, z jakiego jest wykonana. I tutaj dla wielu osób zaczyna się najbardziej problematyczna kwestia, gdyż tych materiałów jest naprawdę sporo. A za danym materiałem idzie także cena i wątpliwości nagle robi się coraz więcej.

Wybór maty do jogi ułatwi Ci poznanie właściwości konkretnych materiałów. Pozwoli Ci to zastanowić się nad swoimi potrzebami i najlepszą matę dla siebie. Od razu uprzedzam – nie daj się skusić wyłącznie pięknemu wyglądowi i zachwycającym wzorom!

Kauczuk

Kauczuk jest naturalnym materiałem. Uznawany za najlepszy pod względem przyczepności i antypoślizgowości. Jego powierzchnia nie jest jednak gładka, a delikatnie szorstka. Oznacza to, że podczas dynamicznych praktyk może nieco ograniczać płynne przechodzenie między asanami. Jednocześnie na takiej macie, nie będziesz musiała się martwić o przesuwające się ręce i stopy podczas psa z głową w dół (nie polecam tego doświadczać – niebezpieczne i jednocześnie frustrujące!).

Kauczukowa mata do jogi nie jest gładka, a odznacza się delikatną chropowatością.

Kauczukowe maty do jogi posiadają na początku dość intensywny i niekoniecznie przyjemny zapach, dlatego jeśli Twój zmysł węchu jest wrażliwy, przez jakiś czas zostawiaj matę rozwiniętą. Dzięki temu szybciej się go pozbędziesz.

Wybierając taką matę, musisz pamiętać o jej jeszcze jednej ważnej cesze, a mianowicie o wadze. Kauczuk waży. I to niemało. Waga kauczukowych mat o grubości 3-4 mm zazwyczaj zaczyna się od 2 kg. Dlatego jeśli planujesz praktykowanie jogi w terenie i częste zabieranie jej na zajęcia, weź to pod uwagę. W sytuacji gdy masz samochód, ta kwestia może Cię wcale nie interesować. Jednak jeśli planujesz nosić ją ze sobą, może warto wybrać taką w wersji podróżnej?

PVC (polichlorek winylu)

Jaka mata do jogi dla osób, którym zależy na dobrej jakości w przyjaznej dla portfela cenie? Zdecydowanie ta wykonana z PVC! To materiał, który nie jest tak przyjazny środowisku jak np. kauczuk, gdyż tworzony jest na bazie plastiku. Jednak dzięki temu jest bardzo trwały i odporny na uszkodzenia. Taka mata będzie przez długi czas wyglądać jak nowa i zużywać się bardzo wolno.

Matę do joga wykonaną z PCV możesz bez obawy wyprać w pralce. Nie musisz dbać o nią w szczególny sposób, do czyszczenia sprawdzą się różnego rodzaju środki, zarówno te dedykowane matom do jogi, jak i te, które znajdują się każdej łazience czy w wersji naturalnej – w kuchni.

Matę kauczukową możesz kupić już za kilkadziesiąt złotych. Zwracaj uwagę na to, czy posiada ona certyfikat bezpieczeństwa OekoTex. Ponieważ PVC nie jest naturalnym materiałem, warto zadbać o to, aby nie znalazły się żadne toksyczne substancje.

Jeśli bierzesz pod uwagę rodzaje mat do jogi pod kątem przyczepności, ale zależy Ci także na cenie, PVC może być dobrym wyborem. Dobrze sprawdza się do różnych stylów jogi i gwarantuje bezpieczną praktykę. Jest świetnym wyborem dla początkujących.

TPE (pianka termoplastyczna)

TPE, czyli pianka termoplastyczna, jest dość miękkim i mniej zbitym niż np. kauczuk materiałem. Mata z TPE najczęściej ma grubość od 4 mm do 6 mm. Wybierając ją, zadbasz o swoje kości i stawy, a Twój kręgosłup Ci za to podziękuje.

Jaką wybrać matę do jogi? Dla wielu joginów najważniejsza jest antypoślizgowość. Odpowiednia przyczepność maty do jogi zagwarantuje Ci bezpieczeństwo m.in. w psie z głową w dół.

Główna zaleta tej maty? Waga! Pianka termoplastyczna jest bardzo lekkim materiałem. Dlatego jeśli planujesz nosić matę za sobą do szkoły jogi czy zajęcia na świeżym powietrzu i jednocześnie zależy Ci na amortyzacji, może okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę!

Mikrofibra

Maty do jogi z mikrofibrą cieszą się coraz większą popularnością. To właśnie one zachwycają przepięknymi wzorami i połączeniami kolorów. Takie maty nie są w całości wykonane z tego materiału, a jedynie ich wierzchnia warstwa jest nim pokryta. Pod spodem zazwyczaj znajduje się kauczuk lub PVC, co oznacza, że taka mata sporo waży.

Mikrofibra jest materiałem, który świetnie sprawdza się w bardziej dynamicznych, szybkich praktykach, a także podczas hot jogi. Daje świetną przyczepność, jednak tylko wtedy, gdy staje jest lekko mokra. Wtedy dłonie i stopy doskonale trzymają się podłoża.

Jeśli jednak lubisz statyczną, spokojną jogę, będziesz się na niej ślizgać. Trikiem, który może Ci pomóc w tej sytuacji, jest delikatne spryskanie maty wodą w miejscach, gdzie będą stykać się z nią Twoja dłonie i stopy. Jednak w takim przypadku lepszym wyborem może okazać się wybór maty do jogi z innego materiału, który bez antypoślizgowy bez względu na styl praktyki.

PU (poliuretan)

Podobnie jak w przypadku mikrofibry, tak samo jest i z PU – wykonywana z niego jest jedynie wierzchnia część maty, a spód powstaje z kauczuku lub PVC. Ten materiał odznacza się doskonałą przyczepnością w każdych warunkach, dlatego jest świetnym wyborem dla osób, które praktykują różne style jogi.

Taka mata jest zazwyczaj całkowicie gładka (może posiadać delikatne zdobienia), co jest jednocześnie jej wadą i zaletą. Jest przyjemna, delikatna w dotyku i praktyka na niej jest bardzo komfortowa. Jednocześnie widoczna są na niej zarysowania czy zabrudzenia (szczególnie te tłuste!). Przez to trzeba ją dość często czyścić, koniecznie bez wykorzystania środków na bazie alkoholu.

Waga

O wadze mat do jogi wspomniałam już kilkakrotnie. Jest to bardzo ważny czynnik, który zdecydowanie warto wziąć pod uwagę. Planujesz częste podróże z matą? W takim wypadku rodzaje mat do jogi, które warto wziąć pod uwagę, gdy zależy Ci na jak najniższej wadze to te wykonane z TPE oraz cienkie maty kauczukowe i z PVC.

Cienka mata z PVC świetnie nadaje się do częstego transportu.

Zastanów się, jaka jest górna granica wagi i na tej podstawie oceniaj modele, które wzbudziły Twoje zainteresowanie. Do częstego noszenia nie polecam jednak maty cięższej niż 2,5 kg.

Rozmiar

Pisząc o tym, jaką wybrać matę do jogi, nie mogę nie wspomnieć o jej rozmiarze. Standardowy rozmiar maty to 180×60 cm, jednak w zależności od producenta mogą się one różnić o kilka centymetrów. Jak sprawdzić czy dana wielkość będzie dla Ciebie dobra?

Jeśli chodzi o długość maty to powinna ona być około 10 cm większa od Twojego wzrostu. Dzięki temu będziesz mogła swobodnie się na niej położyć podczas savasany, kończącej praktykę, nie martwiąc się o to, że za chwilę Twoja głowa znajdzie się poza matą. Wiele więc zależy tutaj od Twojego wzrostu. Najlepsza mata do jogi to taka, która jest doskonale dopasowana do Ciebie, dlatego jeśli czujesz, że potrzebujesz modelu o większych wymiarach, szukaj właśnie takiego!

Cena

Cena jest oczywiście bardzo ważnym czynnikiem podczas zakupu maty. Jeśli dopiero zaczynasz, możesz na początek zdecydować się na matę o grubości 3-4 mm z PVC. Zapewni Ci odpowiednią przyczepność i amortyzację, a jej koszt to kilkadziesiąt złotych.

Później, gdy poznasz swoje preferencje i potrzeby, możesz zdecydować się na droższą matę, np. w pełni kauczukową lub pokrytą mikrofibrą czy PU. Koszt takich mat to od 200 do nawet 500 zł.

Podjęcie odpowiedniej decyzji w kwestii, jaką wybrać matę do jogi, pozytywnie wpłynie na Twoją praktykę. Zastosuj się do powyższych porad, weź pod uwagę swoje potrzeby i możliwości, aby znaleźć najlepszy model dla siebie. Powodzenia!