Odpowiedni strój na jogę – sprawdź, jak się ubrać na jogę!

Jak się ubrać na jogę? To pytanie zadaje sobie niejedna osoba, która planuje stanąć na macie po raz pierwszy. Odpowiedź na nie może wydawać się szczególnie trudna, gdyż patrząc na osoby na zajęciach jogi czy zdjęcia joginów dostępnych w sieci, widać, że ile osób, tyle zdań na ten temat.

Czy to oznacza, że podczas wybierania stroju na jogę jesteś skazana na błądzenie we mgle? Niekoniecznie! Czytaj dalej, aby poznać elementy ubioru, które cieszą się popularnością, i dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę, aby w swoich ubraniach do jogi czuć się w pełni komfortowo.

Strój na jogę – czym powinien się wyróżniać?

Pewnie nie zdziwi Cię, gdy napiszę, że idealny strój na jogę, który będzie pasował wszystkim, nie istnieje. Ty możesz znaleźć swój doskonały ubiór, ale istnieje duża szansa, że będzie on różnił się od tego, w którym ćwiczy obok Ciebie koleżanka na wspólnych zajęciach.

Zanim przejdziemy do tego, w czym ćwiczyć jogę, zacznijmy od cech, którymi powinien wyróżniać się taki strój. Przede wszystkim powinien pozwalać Ci na pełną swobodę ruchów, a w efekcie komfortową praktykę. Oznacza to, że zbyt obcisłe i upijające legginsy niekoniecznie są najlepszym wyborem.

Strój na jogę powinien być niczym Twoja druga skóra. Dzięki temu będziesz mogła skupić swoją całą uwagę na asanach, a nie martwić się, że koszulka się przesunęła, czy musisz poprawić legginsy. Pisząc „druga skóra” nie mam oczywiście na myśli, że wszystkie ubrania muszą być maksymalnie obcisłe – z pewnością nie mogą być za małe. A to, czy wybierzesz obcisłe legginsy, czy luźne spodnie, zależy tylko od Ciebie.

Pamiętaj, że w jodze będziesz trzymać wybrane asany przez określony czas, więc strój nie powinien Ci w tym przeszkadzać. Bardzo luźne koszulki do jogi, czy krótkie topy oversize świetnie się prezentują i podczas chodzenia czy pozycji stojących sprawdzą się doskonale. Problem zaczyna się jednak, gdy wkroczysz w świat pozycji odwróconych. Jest duża szansa na to, że koszulka spadnie Ci na głowę i ograniczy pole widzenia, a stąd niewielka droga do tego, aby się w nią zaplątać. Zdecydowanie nie warto tego testować!

Abyś dobrze czuła się w swoim stroju, polecam Ci wybierać oddychające materiały, które są miłe w dotyku i dodatkowo będą odprowadzać wilgoć. Należy do niej bawełna (szczególnie ta w wersji organicznej), modal, tencel czy wiskoza. Dzięki temu Twoje ciało będzie czuło się przyjemnie otulone podczas praktyki.

Strój na jogę z organicznej bawełny to doskonały wybór!

Dobierając strój na jogę zwróć uwagę, aby nie było Ci zbyt zimno lub zbyt gorąco. Dobrym pomysłem może być ubranie się na cebulkę. Do spodni, biustonosza sportowego i topu, dorzuć bluzę lub cienki sweterek. Nie zapomnij także o skarpetkach, które pozwolą Ci ogrzać stopy. To część ciała, która bardzo szybko się wychładza. W najbardziej intensywnych momentach będziesz mogła zdjąć dodatkowe elementy stroju, ale na początku i podczas końcowej relaksacji z pewnością będziesz zadowolona, że o nich nie zapomniałaś.

Jak się ubrać na zajęcia jogi – czy kupować nowe ubrania?

Na koniec zostawiłam jeszcze jedną ważną kwestię. Czy na swoje pierwsze zajęcia warto kupować zupełnie nowy strój? Niekoniecznie, jednak nie jest to wykluczone. Ze strojem do jogi jest podobnie jak z wyborem maty, o czym pisałam w artykule https://lubie.com.pl/jaka-mata-do-jogi-sprawdz-na-co-zwrocic-uwage-podczas-wyboru/. Dobrze jest dać sobie czas na poznanie swoich preferencji.

Dlatego na początku możesz ćwiczyć w posiadanych już ubraniach, w których czujesz się komfortowo. Nawet jeśli nie są one z najnowszych kolekcji, czy mają już kilka lat – najbardziej istotna jest wygoda. Jeśli jednak nie posiadasz ubrań, które mogłyby sprawdzić się w tym celu, możesz zdecydować się na uniwersalny zestaw w postaci legginsów i biustonosza sportowego i dorzucić do niego koszulkę.

Joga – jak się ubrać? Poznaj przykładowe propozycje strojów

Przechodzimy do najważniejszej części, czyli konkretnych ubrań, które mogą składać się na strój na jogę. Mam nadzieję, że znajdziesz wśród nich swoją odpowiedź na pytanie: „jak się ubrać na jogę?”.

Spodnie, legginsy, a może spodenki?

Pierwszą kwestią, która może budzić wątpliwości jest wybór dolnej części stroju na jogę. Jeśli miałaś okazję uprawiać inne sporty w legginsach, istnieje spora szansa, że sprawdzą się one w Twoim przypadku i do jogi. Ważne, aby były doskonale dopasowane i w żaden sposób nie ograniczały ruchów.

Jeśli jednak nie jesteś fanką tak obcisłych spodni, możesz postawić na klasyczne dresy z bawełny z prostymi lub rozszerzanymi nogawkami. Wybierz model z dodatkiem elastanu, dzięki czemu pozwolą Ci one na wykonywanie nawet najbardziej wymagających pozycji.

Wiele joginek decyduje się na praktykowanie jogi w spodniach typu alladynki. To luźny model, który posiada opuszczony krok, a całość jego kroju podtrzymują ściągacze na dole nogawek. Takie spodnie zapewniają całkowitą swobodę ruchów, nie opinają ciała i dzięki temu są niezwykle wygodne – także do noszenia na co dzień.

Część kobiet preferuje praktykowanie jogi w krótkich szortach. Na rynku znajdziesz spodenki dedykowane specjalnie jodze, która posiadają marszczenia na dole nogawek. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że pokażesz zbyt dużo ciała, czy będą się one przesuwać. Nawet jeśli nie lubisz krótkich spodenek, w przypadku jogi możesz zmienić zdanie – takie szorty są bardzo komfortowe podczas praktyki!

Koszulka

O koszulkach pisałam już nieco wyżej. Weź pod uwagę nie tylko to, jak pięknie prezentują się one, kiedy stoisz, ale schyl się i sprawdź, jak dany model się zachowuje. Jeśli chcesz ćwiczyć w samym biustonoszu sportowym, nic inie stoi na przeszkodzie. Weź tylko pod uwagę, czy nie będzie Ci w takim stroju zbyt chłodno.

Najwięcej kobiet na biustonosz zakłada koszulkę, która zakrywa brzuch. Popularne są przede wszystkim bardziej dopasowane modele z dodatkiem elastanu, które nie zmieniają swojego położenia podczas nawet najbardziej zaawansowanych asan.

W czym ćwiczyć jogę? Wybierz dopasowaną koszulkę o klasycznej długości lub crop top.

Możesz zdecydować się także na crop top lub nieco przedłużony biustonosz sportowy, który zakrywa część brzucha i nie wymaga już zakładania niczego na wierzch. A jeśli chcesz ćwiczyć w luźniejszym t-shircie, zabezpiecz go na dole, co zapobiegnie przesuwaniu. Możesz użyć do tego gumki do włosów lub zawiązać supełek.

Coraz większą popularnością cieszą się także body. W przypadku tego elementu stroju zdecydowanie nie będziesz musiała martwić się o jego pozostanie w miejscu. Połączone z szortami czy spodniami stworzy niezwykle komfortowe połączenie.

Biustonosz sportowy

Biustonosz to obowiązkowy element każdego stroju sportowego. Jednak ten do jogi może być nieco inny niż do bardziej wymagających aktywności. Staniki tego typu zazwyczaj dzielone są ze względu na stopień podtrzymania biustu. Te do jogi nie muszą posiadać dużego supportu, gdyż nie będziesz w nich skakać czy biegać. Jeśli jednak preferujesz właśnie takie modele, to nie musisz tego zmieniać. Najważniejszy jest komfort!

Kombinezon

Kombinezon to strój do jogi, który jest coraz chętniej wybierany. To dopasowany ubiór, który staje się drugą skórą. W jego przypadku nie musisz myśleć o tym, czy się przesunął, gdyż jest tak obcisły, że po prostu zostaje na swoim miejscu. Z narzuconą bluzą będzie doskonale imitował legginsy!

Spodnie i top w jednym? Z kombinezonem nie będziesz musiała się dłużej zastanawiać, w czym ćwiczyć jogę!

Bluza i skarpetki

Bluza lub delikatny sweterek oraz skarpetki to elementy, o których już wspominałam. Przydadzą Ci się na początku praktyki, gdy Twoje ciało nie będzie jeszcze rozgrzane, oraz na koniec podczas relaksacji. To, czy będą Ci w ogóle potrzebne, zależy od temperatury w pomieszczeniu, w którym będziesz ćwiczyć. Jeśli wybierasz się do nowego miejsca, dobrze, żeby Twój strój na jogę je obejmował.

A co z butami?

Niejedna osoba zastanawia się nie tylko, jak się ubrać na jogę, ale także, czy do praktyki potrzebne jest jakieś obuwie? Zdecydowanie nie! Większość nauczycieli jogi zachęca swoich uczniów do praktykowania także bez skarpetek, dzięki temu można poczuć połączenie z matą. Przy macie o odpowiedniej przyczepności jest to w pełni bezpieczna opcja.

Jeśli nie masz swojej maty i ze względów higieny nie chcesz ćwiczyć na tej dostępnej szkole jogi bez skarpetek, kup specjalne skarpetki do jogi. Posiadają one gumowe wypustki na spodzie, dzięki czemu nie pozwolą Ci się poślizgnąć, co mogłoby skutkować niebezpiecznym upadkiem.