Koszula barmańska – czym powinna się charakteryzować?

Na sukces i opinię o konkretnym barze, składa się wiele małych elementów. Najważniejszym jest oczywiście kwestia smaku, czyli czy podawane przez nas drinki i dania smakują gościom. Drugim istotnym aspektem jest wygląd i estetyka miejsca oraz osób w nim zatrudnionych. Klienci zwracają bardzo dużą uwagę na czystość oraz aranżację wnętrza, a także wygląd pracowników. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby każda zatrudniona osoba wyglądała profesjonalnie i stylowo. Na stanowisku barmana najważniejsza jest koszula, ponieważ to właśnie ją widać ponad barem. Dlatego wybierając koszule barmańskie dla naszych pracowników, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jakich?

1. Dopasowanie do stylu restauracji

Jeśli nasza restauracja lub bar są miejscem eleganckim, tylko i wyłącznie klasycznie skrojona koszula w stonowanym kolorze będzie prezentować się profesjonalnie. Jeśli jednak bar ma charakter swobodny, nie ma konieczności aby pracownik ubrany był aż tak klasycznie. Może wtedy założyć strój bardziej casualowy, np. w ciekawym kolorze lub o oryginalnym fasonie.

2. Dopasowanie do sylwetki barmana

Aby koszula wyglądała profesjonalnie, powinna być odpowiednio dobrana do sylwetki pracownika. Zbyt szeroki krój będzie wyglądał niechlujnie, natomiast zbyt ciasna koszula będzie krępowała ruchy i przeszkadzała w wykonywaniu obowiązków. Ważne jest, aby garderoba została uszyta na wymiar dla konkretnego pracownika. Tylko wtedy będzie prezentować się elegancko.

3. Przewiewny materiał

Dobrej jakości koszula, wykonana z naturalnych materiałów, prezentuje się o wiele lepiej niż taka, która uszyta została np. z poliestru. Dodatkowo będzie nosiła się bardziej komfortowo, ponieważ jest przewiewna, co jest istotne podczas wzmożonego wysiłku i wysokiej temperatury w pomieszczeniu. Istotny jest także fakt, czy pracownicy będą nosić również fartuchy barmańskie. W takim przypadku szczególnie ważny jest cienki materiał koszuli.

4. Klasyczny kolor

Jeśli nasz bar czy restauracja nie charakteryzuje się swobodną atmosferą i mocnymi kolorami, najlepiej jest postawić na klasyczne kolory koszul, czyli czerń, biel lub błękit. Czarny kolor jest z nich najbardziej uniwersalny, a dodatkowo nie widać na nim zabrudzeń, które mogą pojawić się podczas zachlapania np. syropami. Jeśli jednak zależy nam na wyjątkowej elegancji, postawmy na biel oraz dodatek jakim jest czarna muszka. Duże znaczenie ma także pora dnia i rodzaj przyjęcia, do których powinniśmy dopasować barwę strojów obsługi.

Zastanawiasz się, jak dbac o koszulę, którą zakładasz do pracy? Porady znajdziesz w kolejnym artykule: https://lubie.com.pl/elegancki-stroj-do-pracy-jak-dbac-o-koszule-meska-przed-i-po-wyjsciu-z-domu/