Elegancki strój do pracy. Jak dbać o koszulę męską przed i po wyjściu z domu?

Choć według stereotypów to kobiety zwracają na swój ubiór większą uwagę od mężczyzn, nie do końca jest to prawdą. Dziś również wielu panów dba o każdy detal swojego wizerunku – od starannie ogolonej twarzy czy przystrzyżonej brody, przez dobrze dobrany ubiór, po nieskazitelnie czyste i wypastowane buty. Stare przysłowie “jak cię widzą, tak cię piszą” pozostaje bowiem aktualne, zwłaszcza w czasach, w których można kreować własny wizerunek choćby poprzez zdjęcia umieszczane w mediach społecznościowych. W wielu firmach i korporacjach ważny jest więc również męski elegancki strój do pracy. Jedną z głównych ról odgrywa w nim koszula. Wzorów i kolorów jest sporo, podobnie jak sposobów zestawiania jej z innymi ubraniami. By jednak dobrze się prezentowała, trzeba o nią zadbać zarówno przed wyjściem z domu, jak i w czasie pracy. Jak nosić koszulę, by wyglądać w niej elegancko w pracy bez względu na sytuację? Czy garnitury na miarę, biała koszula i krawat w takim połączeniu sprawdzą się w pracy? Warto stosować się do kilku rad.

Jaka koszula do pracy?

Zanim przejdziemy do tego, jak prać czy też jak prasować koszulę męską, poświęćmy chwilę na dobór odpowiedniej koszuli. Jeśli bowiem postawimy na zły model, nawet najlepiej zadbana nie doda nam szyku ani stylu. Elegancki strój do pracy, bo na takim chcemy się skupić, opiera się koszulach z materiałów dobrej jakości. Już na wstępie można odrzucić wersje wykonane w całości z materiałów syntetycznych. Są zazwyczaj najtańsze, ale tę niską cenę niestety będzie widać.

Skupiając się na naturalnych materiałach, na rynku znajdziemy między innymi koszule z lnu. Tego typu ubrania nadają się jednak raczej na mniej formalne okazje, a nie w przypadku, w którym w pracy chcemy wyróżniać się elegancją. Naturalnym wyborem będą natomiast koszule z bawełny. Jednak i tutaj mamy do wyboru kilka tkanin. Najbardziej uniwersalne wydają się koszule wykonane z tkaniny zwanej Royal Oxford, wyróżniającej się luźnym splotem i dość wyraźną fakturą. Dzięki temu dobrze wygląda zarówno w zestawie z marynarką, jak i bez niej. Jeszcze bardziej elegancką wersją bawełnianej koszuli są modele wykonane z popeliny, czyli gładkiego materiału z luźnym splotem. W tym przypadku garnitur raczej będzie jednak niezbędny.

elegancki strój do pracy
Elegancka koszula do pracy do element, którego nie może zabraknąć w żadnej szafie. Źródło zdjęcia: strona internetowa sklepu Logos Dystrybucja.

Jaki kolor koszuli do pracy?

Przy wyborze koszuli niezwykle istotny jest oczywiście również jej kolor. Eleganckie ubrania do pracy nie mogą bowiem przesadnie drażnić oczu. Dobrze dobrana koszula do pracy powinna być utrzymana w jasnych, pastelowych barwach. Najbardziej popularne są odcienie niebieskiego, poza tym do pracy dobrze nadają się koszule fioletowe, ecru oraz – na najbardziej formalne okazje – białe. Zazwyczaj do garnituru dobiera się koszule gładkie. W przypadku eleganckiego dress code’u, który jednak nie wymaga marynarki, można postawić na lekką kratkę czy inny delikatny wzór – często metodą jego wykonania jest dyskretny haft komputerowy.

Jak wybrać koszulę do pracy? Krój, kołnierzyk

Istotny jest też krój koszuli. Powinna być dobrze dopasowana do wzrostu i budowy ciała. Musi być więc na tyle długa, by po wciągnięciu jej do spodni już po kilku ruchach nie trzeba było jej poprawiać. Nie powinna być jednak także przesadnie luźna. Jednym z najważniejszych elementów świadczących o elegancji mężczyzny jest kołnierzyk. Nie chodzi tylko o to, że powinien być idealnie czysty. Istotny jest również jego rodzaj – do pracy najlepiej nadają się kołnierzyki typu kent, z dość długimi wyłogami, które nie są jednak rozstawione zbyt szeroko. Dodatkowej elegancji dodają kołnierzyki wzmocnione fiszbinami.

Jaka koszula biznesowa? Idealne dopasowanie do garnituru

Oczywiście nie możemy mówić o koszuli, pomijając tak ważny element biznesowego stroju, którym jest garnitur. Powinna ona być idealnie dopasowana do marynarki i spodni, aby tworzyć z nimi spójną i doskonale prezentującą się całość.

W przypadku stroju biznesowego o bardziej casualowym charakterze, warto pamiętać, że tylko pewne elementy ubioru powinny być utrzymane w codziennej stylistyce. Zazwyczaj jest to garnitur, który może posiadać delikatny wzór (np. kratkę) lub odcień spoza neutralnego koła kolorystycznego. Koszula zazwyczaj jest swego rodzaju bazą. Dlatego jeśli łączysz ją z wzorzystą marynarką, pamiętaj, że najlepiej, aby była ona gładka, bez przeszyć czy rzucającej się w oczy faktury materiału. Biel, odcienie beżu czy szarości będą doskonałym wyborem. W innym przypadku, pomimo casualowego charakteru stroju, możesz popełnić modowe faux pas. Z kolei jeśli garnitur jest jednobarwny, można postawić na bardziej ekstrawagancką i interesującą koszulę.

W przypadku biznesowego stroju o oficjalnym charakterze najlepiej stawiać na stonowane kolory i nie pozwalać sobie na zbytnie wychodzie poza obowiązujący schemat. Koszula w delikatnym odcieniu wraz jednokolorowym garniturem, np. czarnym, szarym czy granatowym, będzie prezentować się wspaniale i taki strój pozwoli Ci zrobić dobre wrażenie.

Jak dbać o koszule jeszcze przed wyjściem z domu?

Kiedy już wybraliśmy odpowiednią koszulę, dzięki której nasz strój do pracy stanie się wystarczająco elegancki, trzeba jeszcze odpowiednio o nią zadbać. Najważniejsze czynności, które mamy do wykonania, to pranie i prasowanie.

Z jakiego materiału koszula się nie gniecie?

Najczęściej zastanawiamy się, jak prasować koszulę, żeby się nie gniotła. Spory wpływ na tę cechę ubioru może mieć tymczasem już sam materiał. Wybierając pomiędzy Royal Oxford i popeliną trzeba pamiętać, że ta druga tkanina jest zdecydowanie bardziej podatna na zagniecenia. Nie znaczy to jednak oczywiście, że nie da się jej odpowiednio wyprasować.

Materiałem, który mniej się gniecie i zachowuje doskonały wygląd, jest poliester. Jednocześnie jest to także tkanina, która nie oddycha i może wzmagać pocenie. Noszenie koszuli wykonanej z poliestru nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń – mogą pojawiać się na niej nieestetycznie wyglądające plamy z potu. Dlatego mimo wspaniałych właściwości poliestru odnośnie do niegniecenia się, lepszym wyborem będą koszule wykonane z bawełny i to po takie modele warto sięgać – nie tylko ze względu na idealną prezencję, ale także komfort podczas noszenia.

elegancki strój do pracy
Koszule należy przechowywać na osobnych wieszakach.

Jak prasować koszulę do garnituru i do pracy?

Za prasowanie koszuli najlepiej zabrać się niedługo po tym, jak opuści pralkę. Lekko wilgotna koszula zdecydowanie łatwiej podda się wysokiej temperaturze. Dzięki temu bez większych problemów będzie można nadać jej odpowiedni kształt. Alternatywą jest oczywiście jest specjalny, zewnętrzny generator pary, ale na takie urządzenie nie każdy może sobie pozwolić. Przydatny może więc okazać się też spryskiwacz. Warto w tym miejscu podkreślić, że do prasowania nadają się tylko w pełni czyste koszule. W przeciwnym razie wysoka temperatura dodatkowo ugruntuje zabrudzenia i plamy, które później będzie jeszcze trudniej usunąć.

Prasowanie koszuli, która ma być gotowa do wyjścia do pracy, rozpoczynamy od kołnierzyka oraz mankietów. W prasowaniu ważna jest kolejność, dlatego następnie należy wyprasować barki, potem rękawy, a dopiero w dalszej kolejności największe powierzchnie koszuli. Istotne jest również to, by elementy złożone z więcej niż jednej warstwy materiału wyprasować z dwóch stron. Dotyczy to przede wszystkim mankietów oraz kołnierzyka, choć niektórzy w ten sposób dbają także o barki koszuli. W takich wypadkach najpierw prasujemy wewnętrzną stronę materiału, a na koniec wyjściową. Nie ma natomiast potrzeby zaprasowywania kołnierzyka po zakończeniu prasowania – w dobrze skrojonej koszuli sam naturalnie się ułoży.

Nie wystarczy jednak wiedzieć, jak prasować koszulę – trzeba ją jeszcze ostrożnie założyć na wieszak. By zachowała fason, najlepiej zapiąć ją na dwa górne guziki. Na jednym wieszaku powinna oczywiście znajdować się tylko jedna koszula, w przeciwnym razie ubrania się pogniotą. Najlepiej koszule będą układać się na wieszakach drewnianych, o nieco większej średnicy.

Pranie – jak dbać o białe koszule i nie tylko

By koszula była nieskazitelnie czysta, trzeba także odpowiednio ją wyprać. Tutaj, czy nam się to podoba, czy nie, głównym wyznacznikiem powinna być informacja zawarta na metce. Koszule dobrej jakości często trzeba prać niskiej temperaturze, czasami nawet 30 stopni Celsjusza. Nie należy także łączyć ich w pralce z kolorowymi ubraniami, które mogą zafarbować pranie. Zafarbowana elegancka koszula jest już nie do odratowania.

Koszule należy prać po każdym użyciu. Jeszcze przed włożeniem ubrania do pralki warto ręcznie wyczyścić miejsca najbardziej narażone na zabrudzenia, czyli kołnierzyk i mankiety, na przykład za pomocą wody i sody oczyszczonej. To szczególnie ważne dla wszystkich, którzy szukają porad, jak dbać o białe koszule – to ich kołnierzyki najtrudniej doprać. Już po wyjęciu koszuli z pralki pamiętajmy o tym, by kilkukrotnie nią potrząsnąć. Wtedy materiał lepiej się ułoży, a my zaoszczędzimy sobie nieco pracy przy prasowaniu.

Co robić, by koszula dobrze wyglądała w czasie pracy?

Część mężczyzn nosi koszulę wysuniętą na spodnie, a część wpuszczoną. Jeżeli jednak zależy nam na tym, by strój do pracy był elegancki, pozostaje właściwie tylko ta druga opcja. Jak nosić koszulę w spodniach? Jak już wspomnieliśmy, kluczowa będzie jej odpowiednia długość. Dłuższy model nie będzie wysuwał się ze spodni w czasie pochyleń czy siadania. Właśnie w tych momentach mężczyźni powinni zwracać na koszulę największą uwagę. Nieco mniej zamaszyste i dynamiczne ruchy mogą uchronić koszulę przed mocnym pofałdowaniem, które po pewnym czasie spowoduje widoczne zagniecenia. Rozwiązaniem mogą być też specjalne szelki przytrzymujące koszulę wewnątrz spodni. Problemy pojawią się z kolei także przy zbyt szerokiej koszuli, przy której nadmiar materiału będzie widoczny i nie da się go wpuścić w spodnie.

Koszula wypuszczona ze spodni może sugerować problemy z sylwetką i wbrew pozorom nie ukryje zbyt dużego brzucha. Przy okazji natomiast optycznie skraca nogi i nienaturalnie wydłuża tułów. Elegancka koszula włożona w spodnie czyni sylwetkę bardziej foremną. Żadnego miejsca na interpretację nie ma również wówczas, gdy zamierzamy założyć marynarkę – koszula nie może spod niej wystawać, musi być wpuszczona w spodnie. Jedynie mankiet powinien wystawać spod rękawów. Jak nosić kolorowe koszule? Zestawić je z odpowiednim, ciemniejszym garniturem. Warto pamiętać, by do eleganckiego stroju do pracy nie wprowadzać causalowych elementów. Do eleganckiej koszuli pasują eleganckie spodnie, na przykład w kant, i klasyczne buty. Sportowe obuwie z elegancką koszulą i marynarką to ciekawe rozwiązanie na imprezę czy wyjście do znajomych, ale nie do formalnego stroju w pracy.

elegancki strój do pracy koszula biała
Mankiety koszuli powinny wystawać spod rękawów marynarki.

Jak nosić sweter z koszulą?

Nieco mniej elegancką alternatywą, za to przydatną w chłodniejsze dni, będzie natomiast zestawienie koszuli ze swetrem. Ale i tutaj można zdecydować się na kompozycję z elegancką koszulą oraz spodniami w kant. Najlepiej sprawdzi się połączenie jasnej koszuli z ciemnym swetrem, na przykład granatowym. Nadaje się do tego zarówno tak zwany sweter w serek V-neck, jak i sweter z półokrągłym dekoltem.

W tym pierwszym przypadku koszula będzie jednak bardziej widoczna i nieco lepiej wyeksponowana, warto wówczas dodatkowo ozdobić ją krawatem. Przy noszeniu koszuli ze swetrem trzeba natomiast pamiętać przede wszystkim o tym, by wyłogi kołnierzyka były schowane. Odwrotnie jest z mankietami koszuli – dobrze, by nieco wystawały spod rękawów swetra, na przykład na 1,5 centymetra. Ważny będzie odpowiedni dobór swetra. Nie może być zbyt szeroki, ale też zbyt obcisły, wówczas bowiem tylko podkreśli ewentualne fałdy koszuli.

Jak nosić zegarek do koszuli?

Czasami nieco wątpliwości budzi także kwestia zestawienia z koszulą zegarka. Tymczasem zasady są dość proste. Zegarek zawsze powinno się nosić pod mankietem koszuli. W eleganckim stroju najlepiej sprawdzą się klasyczne zegarki z płaską kopertą i prostym paskiem, najlepiej skórzanym. Jeżeli stawiamy na eleganckie koszule ze spinkami, kolor zegarka powinien być do nich dopasowany. Kolor paska powinien zaś nawiązywać do innych skórzanych elementów stroju, czyli na przykład paska spodni czy butów. Taki zestaw w połączeniu z jasną i gładką koszulą znamionuje prawdziwego eleganta.

Ponieważ koszula zazwyczaj noszona jest w komplecie z garniturem, warto dowiedzieć się, jakie modele zegarków są bezpiecznym wyborem. Polecane połączenia kolorystyczne, które doskonale się prezentują, to: czarny garnitur z zegarkiem na pasku o tym samym kolorze i srebrnymi metalowymi elementami oraz granatowy garnitur z brązowym zegarkiem z dodatkami w kolorze złota.

Autor:
Damian
Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pasjonuje się sportem i historią. Na co dzień zajmuje się mediami społecznościowymi i marketingiem.