Masło shea i jego cudowne właściwości

Pochodzący rodem z Afryki kosmetyk, skutecznie działa na włosy, skórę i paznokcie. Inaczej nazywany masłem karita, obecnie gości na półkach wielu drogerii. Masło to ma sporo właściwości i jest naturalnym olejem, który zawsze warto mieć przy sobie, w swojej kosmetyczce, czy na półce w toaletce.

Poznaj, jakie ma zalety, na co działa, w końcu jak jest pozyskiwany i dlaczego warto się w niego zaopatrzyć. Ten niedoceniony jeszcze kosmetyk, pomału zdobywa popularność a to na pewno dzięki swojemu szerokiemu zastosowaniu i prozdrowotnym właściwościom.

Skąd pochodzi?

Masło shea wytwarza się z orzechów afrykańskiego drzewa masłowego, Masłosza. Zwykle roślinę tę można spotkać na sawannach Zachodniej i Centralnej Afryki. Drzewo to osiąga wiek nawet 300 lat i zazwyczaj ma sporą wysokość, bo mierzy od 15 do 25 metrów.

Masłosz owocuje zwykle po 30-40 latach i to wtedy odbywają się zbiory, które następnie zostają przetwarzane na kosmetyk. Ciekawostką jest, że według afrykańskiego zwyczaju, zbierać owoce z tego drzewa mogą wyłącznie kobiety. Poza tym Masłosz dla mieszkańców Afryki jest symbolem długiego życia.

Do Europy masło shea przyjechało pierwszy raz w XVIII wieku, a w XX wieku rozpoczęto produkcję tego kosmetyku na szeroką skalę.

Jak wygląda jego konsystencja oraz barwa?

Masło, inaczej zwane karita, przypomina w niezmienionej postaci grudkową pastę o kremowym, bądź jasnożółtym albo niekiedy brązowym odcieniu. Z resztą, kolor pasty zależy od tego kiedy zostały zerwane owoce.

Tak naprawdę masło shea jest bardzo podobne do zwykłego, spożywczego masła, które można znaleźć w sklepie spożywczym. Masło to rozpuszcza się pod wpływem ciepła, tworząc dalej tłusty, oleisty płyn. Pozostawia też na skórze delikatny, orzechowy zapach.

Jakie cenne witaminy oraz minerały posiada w sobie masło shea i jak wpływają one na skórę?

W kosmetyku tym można znaleźć przede wszystkim, w 50% różne tłuszcze, oraz sporą ilość kwasu stearynowego, a także kwasy palmitynowy, oleinowy i linolenowy. Poza tym masło shea zawiera cenne witaminy, w tym A, E oraz F.

Jeśli chodzi o witaminę A, wpływa ona regenerująco na skórę, zmniejsza oznaki jej starzenia się, zwłaszcza na twarzy oraz zwiększa produkcję elastyny i kolagenu – substancji odpowiadających za młodzieńczy wygląd naszej skóry. Poza tym działa jak kosmetyki z filtrem UV.

Z kolei witamina E idealnie nawilża, ale przede wszystkim nazywana jest nie bez powodu witaminą młodości. Zaś pod witaminą F kryją się odżywcze kwasy, które łagodzą wszelkie podrażnienia, stany zapalne.

Zwłaszcza przy cerze tłustej, zmniejsza ilość zaskórników na skórze, a także reguluje wytwarzanie sebum. Chroni przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, a także wpływa na nawilżenie skóry.

Masło shea, działa na skórę, paznokcie i włosy bardzo odżywczo, natłuszczająco, łagodząco. Staje się ona jędrna a przy tym i elastyczna. Potrafi też leczyć zmiany alergiczne na skórze.

Szerokie zastosowanie kosmetyku. Jak używać tej substancji?

Masło shea znajdziemy w wielu kosmetykach. Mogą nimi być balsamy do ciała, które działają szczególnie dobroczynnie na skórę, nie tylko nawilżając ją, ale też odżywiając, sprawiając, że staje się jędrna, elastyczna i miła w dotyku.

Ten cenny składnik będą zawierały też masła do ciała, kremy do twarzy, ale też pod oczy, różne emulsje, pomadki do ust, wszelkie maści lub kremy do stóp i rąk, szampony, lub inne kosmetyki do pielęgnacji włosów typu odżywki, maski, wcierki.

Masło na włosy będzie działało połyskująco, zapewniając im właściwą miękkość. Z kosmetyków z masłem mogą śmiało korzystać wszyscy – także panie w ciąży oraz małe dzieci. Kosmetyk z masłem, pasuje do każdego typu cery, także tej trądzikowej. Działa antybakteryjnie. Skutecznie się wchłania.

Podczas aplikacji, należy odpowiednio wcześniej rozgrzać kosmetyk w palcach, a dalej nanieść na skórę.

Jak działają kosmetyki z dodatkiem masła shea?

Przede wszystkim preparaty takie znacznie wpływają na poprawę kondycji skóry. Jest ona dobrze zregenerowana, napięta, pozbawiona zmarszczek, odpowiednio nawilżona, gładka.

Przy regularnym stosowaniu balsamów do ciała z tym masłem, można zredukować cellulit oraz rozstępy. Łagodzi poza tym bóle reumatyczne. Ponadto stosuje się masło w przypadku wypadających włosów.

Który kosmetyk wybrać – nierafinowany, zimno tłoczony a może rafinowany?

Odmiana nierafinowana to kosmetyk, który jest w całości czystym masłem, bez żadnych dodatków i ma w sobie mnóstwo właściwości, w tym posiada dużo wartościowych składników odżywczych. Posiada też ekologiczne certyfikaty oraz jest produkowana w naturalny sposób, ręcznymi sposobami.

Drugi rodzaj masła, zwany złotym, zimno tłoczonym wytwarza się z kolei z suszonych orzechów. Ten typ masła ma bardziej kremową konsystencję. To również środek pozyskiwany w całości naturalnie, a w jego produkcję zaangażowane są kobiety w Ghanie.

Rafinowany kosmetyk będzie produkowany już w wyższych temperaturach, około 90 st. C. Ta odmiana masła będzie pozbawiona charakterystycznego zapachu, będzie miała dłuższą datę ważności i będzie pozbawiona wszelkich drogocennych składników odżywczych.

Taki kosmetyk może się przydać na przykład jako baza pod makijaż, ale nie będzie działał już prozdrowotnie.

Podsumowanie

Dlaczego warto zwrócić szczególną uwagę na półce z kosmetykami, na masło shea? Jest to kosmetyk o wielu właściwościach. Masło shea możesz używać praktycznie do wszystkiego – do włosów, do twarzy, do paznokci, czy w końcu do całego ciała.

Jest to bardzo bezpieczny kosmetyk. Mogą go używać także i kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Posiada przepiękny, orzechowy zapach oraz korzystnie wpływa na skórę. Masło shea może występować pod wieloma postaciami. Wybierz takie, które będzie ci najbardziej pasowało i odpowiadało.