Wahania wagi w ciągu dnia – dlaczego waga się zmienia?

Większość z nas waży się rano, będąc na czczo. Zazwyczaj właśnie o tej porze, nasza waga jest najniższa. W trakcie doby „przybieramy” natomiast nieco kilogramów. Dzieje się tak, ponieważ w naszym organizmie magazynowane są resztki pożywienia oraz płyny, które wypiliśmy. Często jednak, szczególnie u kobiet, występują bardzo duże wahania wagi w ciągu dnia. Dlaczego tak jest? Jakie czynniki wpływają na to, że kolejnego ranka budzimy się o kilka kilogramów cięższe? Sprawdź!

Wahania wagi w ciągu dnia – wpływ diety

Najczęściej na wahania wagi wpływa wiele czynników zewnętrznych. U większości z nas mają one związek również ze sposobem odżywiania. Przede wszystkim zmiana wagi może być spowodowana zatrzymywaniem się wody w organizmie. Dzieje się tak najczęściej, gdy stosujemy bardzo niskokaloryczne diety, bądź jemy potrawy, w których znajduje się duża ilość soli. Wpływ na gromadzenie się płynów ma również zbyt mała ilość wypitej w ciągu dnia wody.

Kolejnym powodem, przez który nasza waga może się wahać, są problemy z wypróżnianiem. W organizmie gromadzą się wtedy resztki pożywienia, które potrafią naprawdę sporo ważyć. Najlepiej jest więc wydalić je chociaż raz dziennie. Jeśli natomiast jest to niemożliwe i korzystamy z toalety zaledwie co kilka dni, należy udać się do specjalisty bądź apteki. Z pewnością znajdziemy tam preparaty, które w naturalny sposób pozwolą pozbyć się zalegających resztek.

Wahania wagi w ciągu dnia – inne możliwe powody

Waga u kobiet może wahać się również przez kilka innych czynników. Najczęściej podnosi się ona na kilka dni przed miesiączką. Wtedy właśnie czujemy się opuchnięte i ociężałe. Spowodowane jest to zmianami hormonalnymi i należy do naturalnych zjawisk. Niektóre z nas mogą przybrać wtedy nawet do 2-3 kilogramów. Nie należy się tym jednak martwić, ponieważ po menstruacji waga powinna wrócić do normy.

Dodatkowo wahania wagi mogą nasilać się w momencie zbyt intensywnych ćwiczeń. Dzieje się tak przez to, że spalamy tłuszcz, jednak nasze mięśnie powiększają się. Tkanka mięśniowa o tej samej wadze co tłuszczowa, ma znacznie mniejszą objętość. Nic więc dziwnego, że pomimo treningów kilogramy np. stoją w miejscu bądź podnoszą się. Jeśli zależy nam na zgrabnej i wysportowanej sylwetce, lepiej mierzyć obwody poszczególnych partii ciała, niż regularnie stawać na wadze.

Nie należy również ważyć się za każdym razem na innym urządzeniu. Skala może bowiem nieco się różnić, a dodatkowo pomiar często jest zależny również od tego, w jakim miejscu usytuowana jest waga. Warto więc ustawić ją w jednym konkretnym miejscu, by móc zanotować miarodajne wyniki.

Wahania wagi w ciągu dnia – jak sobie z nimi radzić?

Jeśli wiemy już, jaki jest główny powód naszych problemów z wagą, możemy zacząć walczyć ze „skaczącymi” kilogramami. Najlepiej zacząć od zmiany nawyków żywieniowych. Przede wszystkim należy ograniczyć sól i pić bardzo dużą ilość wody – nawet do 3-4 litrów dziennie. Dodatkowo warto zrezygnować z ciężkich i tłustych dań. Pożywienie powinno dostarczać nam także błonnik, który wspomoże przemianę materii. Bardzo dużą ilość tego dobroczynnego składnika mają warzywa, owoce oraz pełnoziarniste produkty zbożowe.