Jak dbać o tatuaż? Zasady prawidłowej pielęgnacji

Tatuaże są niezwykle modnym trendem. Ludzie decydują się na permanentne zdobienie skóry z różnych powodów. Dla niektórych jest to okazja, żeby uwiecznić ważną osobę lub znaczące wydarzenie w życiu, a dla innych jest to wyłącznie kwestia estetyki. Bez względu na powód, wato wiedzieć jak dbać o tatuaż. Odpowiednia pielęgnacja jest w stanie zapewnić dobry wygląd skóry przez długie lata. Zapraszamy do lektury!

Jak dbać o tatuaż, który jest świeży?

Świeży tatuaż charakteryzuje się intensywnością kolorów, delikatnym błyskiem skóry oraz lekkim obrzękiem wokół wzoru. W pierwszych dniach po wykonaniu tatuażu może towarzyszyć lekki dyskomfort oraz zaczerwienienie skóry. Bardzo istotne jest utrzymanie czystości i nawilżenia obszaru z tatuażem, aby wspomóc proces gojenia i zachować świeżość oraz wyrazistość wzoru.

Jak dbać o tatuaż? Etapy gojenia

Warto zaznajomić się z procesem gojenia tatuażu. Pozwoli to uniknąć zbędnego stresu. Dziara to otwarta rana, a proces gojenia u każdej osoby będzie wyglądał nieco inaczej i może też różnić się czasem trwania. Zwykle gojenie można podzielić na 4 etapy:

Jak dbać o tatuaż, który jest świeży?
Pielęgnacja tatuażu, który jest świeży, wcale nie musi być trudna. Infografika przedstawia pomocne porady i wskazówki. 

Pielęgnacja tatuażu a kontakt z wodą

Nowy tatuaż wyklucza możliwość odwiedzin basenów, kąpielisk i innych zbiorników wodnych. To dlatego, że występują tam mikroorganizmy, takie jak sinice. Oprócz tego, kąpieliska mogą być zanieczyszczone chemikaliami. Warto też ograniczyć długie, gorące kąpiele w domu. 

Tatuaż a alkohol

Alkohol jest substancją, która rozrzedza krew. Dodatkowo, napoje wysokoprocentowe w połączeniu ze świeżą raną mogą obniżyć odporność. Nie warto ryzykować wystąpieniem infekcji. Zaleca się zrezygnowanie z napojów alkoholowych na czas 3 dni po zabiegu.

Tatuaż a aktywność fizyczna

Skóra po wykonaniu tatuażu potrzebuje czasu na regenerację. Nie zaleca się wykonywania ćwiczeń po zrobieniu tatuażu. Nie ma jednoznacznych zasad dotyczących ile dokładnie należy czekać ze sportem, lecz z reguły tatuatorzy zalecają:

Kiedy skonsultować się z lekarzem? Niepokojące oznaki

To zupełnie normalne, że skóra po wykonaniu tatuażu będzie boląca i zaczerwieniona. Takie objawy mogą się utrzymywać kilka dni. Warto na bieżąco obserwować proces gojenia, aby nie przegapić niepokojących objawów. Oto niektóre z nich:

Pielęgnacja zagojonego tatuażu

Udało Ci się przetrwać pierwsze tygodnie po zabiegu i zastanawiasz się, jak dbać o tatuaż, który jest zagojony? Oto kilka porad:

Jak dbać o tatuaż, który jest już zagojony? Porady
Pielęgnacja tatuażu, który jest zagojony to bardzo prosta sprawa. Infografika przedstawia porady, które pomagają w przedłużeniu korzystnego wyglądu.

Jak dbać o tatuaż? Podsumowanie

Należy pamiętać, że tatuaż jest świeżą raną, którą organizm traktuje jak ciało obce. Aby uniknąć infekcji, należy zachować zasady higieny, które zostały zlecone przez tatuatora.

Świeżo wytatuowana skóra będzie boląca i zaczerwieniona w pierwszych dniach po zabiegu. Jest to zupełnie normalne. Proces gojenia zwykle dzieli się na 4 etapy. Długość ich trwania będzie się nieco różnić u każdej osoby.

Pierwszy etap to świeży tatuaż, który przypomina ranę – należy go chronić przed zanieczyszczeniami. Drugi etap następuje po zdjęciu opatrunku – skóra zwykle krwawi i pojawia się osocze, dlatego należy regularnie myć ranę. Kolejne dni to czas, kiedy może pojawiać się swędzenie. Utrzymujące się zaczerwienienie to również normalny objaw. Około tydzień po wykonaniu tatuażu to czas na regenerację. Skóra będzie się łuszczyć i ważne jest, żeby pielęgnować tatuaż specjalnym kremem. 

Jak dbać o tatuaż – czego nie robić po zabiegu? Należy unikać kąpielisk wodnych, odstawić alkohol na przynajmniej 3 dni oraz ograniczyć sport. Do lekkich aktywności, takich jak spacery czy  jogging, można powrócić po ok. 48 godzinach. Do lekkich ćwiczeń na siłowni – po tygodniu, a do ciężkich wysiłków fizycznych po 4-6 tygodniach.

Jak rozpoznać niepokojące objawy, które mogą oznaczać infekcję? Należy skonsultować się z lekarzem, gdy wystąpi:

Jak dbać o tatuaż, który jest już zagojony? Warto pamiętać o trzech fundamentalnych zasadach:

Pierwszy tatuaż i obserwacja procesu gojenia może być nieco niepokojący. Należy pamiętać, że w razie wątpliwości dotyczących pielęgnacji tatuażu, warto skonsultować się z tatuatorem lub lekarzem.