Jak dbać o tatuaż? Zasady prawidłowej pielęgnacji

Tatuaże są niezwykle modnym trendem. Ludzie decydują się na permanentne zdobienie skóry z różnych powodów. Dla niektórych jest to okazja, żeby uwiecznić ważną osobę lub znaczące wydarzenie w życiu, a dla innych jest to wyłącznie kwestia estetyki. Bez względu na powód, wato wiedzieć jak dbać o tatuaż. Odpowiednia pielęgnacja jest w stanie zapewnić dobry wygląd skóry przez długie lata. Zapraszamy do lektury!

Jak dbać o tatuaż, który jest świeży?

Świeży tatuaż charakteryzuje się intensywnością kolorów, delikatnym błyskiem skóry oraz lekkim obrzękiem wokół wzoru. W pierwszych dniach po wykonaniu tatuażu może towarzyszyć lekki dyskomfort oraz zaczerwienienie skóry. Bardzo istotne jest utrzymanie czystości i nawilżenia obszaru z tatuażem, aby wspomóc proces gojenia i zachować świeżość oraz wyrazistość wzoru.

Jak dbać o tatuaż? Etapy gojenia

Warto zaznajomić się z procesem gojenia tatuażu. Pozwoli to uniknąć zbędnego stresu. Dziara to otwarta rana, a proces gojenia u każdej osoby będzie wyglądał nieco inaczej i może też różnić się czasem trwania. Zwykle gojenie można podzielić na 4 etapy:

  • 1 etap – świeża rana – pielęgnacja tatuażu w tym okresie nie różni się wiele od dbania o ranę, skaleczenie. Należy chronić skórę przed bakteriami. Tatuator powinien podać dokładne instrukcje, które mogą się nieco różnić w zależności od rodzaju opatrunku;
  • 2 etap – po zdjęciu opatrunku – widok po zdjęciu opatrunku może być nieco przerażający. To zupełnie normalne, że pojawi się krew wraz z osoczem. Ranę należy myć letnią wodą i mydłem lub płynem antybakteryjnym. Należy pamiętać, żeby przede wszystkim słuchać zaleceń tatuatora;
  • 3 etap – tydzień po zabiegu – skóra nadal może być nieco zaczerwieniona. W tym okresie często pojawia się uczucie swędzenia. Tatuażu nie wolno drapać! Może to doprowadzić do infekcji;
  • 4 etap – regeneracja skóry – po tygodniu od zabiegu można spodziewać się łuszczenia naskórka. To zupełnie normalne, a na tym etapie należy pamiętać o regularnym nawilżaniu skóry preparatem, który został polecony przez tatuatora.
Jak dbać o tatuaż, który jest świeży?
Pielęgnacja tatuażu, który jest świeży, wcale nie musi być trudna. Infografika przedstawia pomocne porady i wskazówki. 

Pielęgnacja tatuażu a kontakt z wodą

Nowy tatuaż wyklucza możliwość odwiedzin basenów, kąpielisk i innych zbiorników wodnych. To dlatego, że występują tam mikroorganizmy, takie jak sinice. Oprócz tego, kąpieliska mogą być zanieczyszczone chemikaliami. Warto też ograniczyć długie, gorące kąpiele w domu. 

Tatuaż a alkohol

Alkohol jest substancją, która rozrzedza krew. Dodatkowo, napoje wysokoprocentowe w połączeniu ze świeżą raną mogą obniżyć odporność. Nie warto ryzykować wystąpieniem infekcji. Zaleca się zrezygnowanie z napojów alkoholowych na czas 3 dni po zabiegu.

Tatuaż a aktywność fizyczna

Skóra po wykonaniu tatuażu potrzebuje czasu na regenerację. Nie zaleca się wykonywania ćwiczeń po zrobieniu tatuażu. Nie ma jednoznacznych zasad dotyczących ile dokładnie należy czekać ze sportem, lecz z reguły tatuatorzy zalecają:

  • joga, rozciąganie, bieganie – należy odczekać przynajmniej 48 godzin;
  • lekkie ćwiczenia na siłowni, fitness – należy odczekać około tydzień;
  • pływanie, sporty drużynowe, sporty walki – zaleca się zrezygnować z tych aktywności na okres od 4 do 6 tygodni po wykonaniu tatuażu.

Kiedy skonsultować się z lekarzem? Niepokojące oznaki

To zupełnie normalne, że skóra po wykonaniu tatuażu będzie boląca i zaczerwieniona. Takie objawy mogą się utrzymywać kilka dni. Warto na bieżąco obserwować proces gojenia, aby nie przegapić niepokojących objawów. Oto niektóre z nich:

  • mocne zaczerwienienie, obrzęk, ciepło w miejscu wykonania tatuażu – obrzęk i zaczerwienienie może utrzymywać się kilka dni po zabiegu, jednak odczuwalne ciepło już nie jest elementem prawidłowego gojenia. Te objawy mogą świadczyć o infekcji lub uczuleniu na tusz;
  • ból – po zabiegu powinien zanikać w ciągu kilku dni. Jeśli jest on bardzo intensywny, nie zmniejsza się, a wręcz nasila, może to oznaczać infekcję rany;
  • stan podgorączkowy lub gorączka – to jedna z pierwszych oznak zakażonej rany;
  • pęcherze wypełnione ropą, wypryski i zmiany skórne – takie objawy nie są częścią procesu gojenia, również mogą oznaczać infekcję. Należy się jak najszybciej skonsultować ze specjalistą;
  • ogólne złe samopoczucie i osłabienie – również mogą oznaczać zakażenie. 

Pielęgnacja zagojonego tatuażu

Udało Ci się przetrwać pierwsze tygodnie po zabiegu i zastanawiasz się, jak dbać o tatuaż, który jest zagojony? Oto kilka porad:

  • dokładnie oczyszczaj tatuaż – należy pamiętać, żeby stosować żel, najlepiej hipoalergiczny. To doskonały sposób na przygotowanie skóry na następny krok, czyli nawilżenie;
  • stosuj krem do pielęgnacji tatuażu – wystarczy nałożyć go raz dziennie. Ten proces wspomaga utrzymanie żywych kolorów i zapobiega blaknięciu tuszu;
  • chroń skórę przed promieniowaniem UV – warto używać kremu z wysokim SPF, najlepiej 50+. Ochrona przeciwsłoneczna to kolejny skuteczny sposób na zachowanie dobrze prezentującego się tatuażu. Promienie słoneczne przyspieszają blaknięcie kolorów, ale groźniejszym skutkiem może być nowotwór skóry. Pod warstwą tuszu łatwo jest przegapić niepokojące zmiany, dlatego oprócz kremu z filtrem należy dokładnie przyglądać się skórze i nie bagatelizować objawów.
Jak dbać o tatuaż, który jest już zagojony? Porady
Pielęgnacja tatuażu, który jest zagojony to bardzo prosta sprawa. Infografika przedstawia porady, które pomagają w przedłużeniu korzystnego wyglądu.

Jak dbać o tatuaż? Podsumowanie

Należy pamiętać, że tatuaż jest świeżą raną, którą organizm traktuje jak ciało obce. Aby uniknąć infekcji, należy zachować zasady higieny, które zostały zlecone przez tatuatora.

Świeżo wytatuowana skóra będzie boląca i zaczerwieniona w pierwszych dniach po zabiegu. Jest to zupełnie normalne. Proces gojenia zwykle dzieli się na 4 etapy. Długość ich trwania będzie się nieco różnić u każdej osoby.

Pierwszy etap to świeży tatuaż, który przypomina ranę – należy go chronić przed zanieczyszczeniami. Drugi etap następuje po zdjęciu opatrunku – skóra zwykle krwawi i pojawia się osocze, dlatego należy regularnie myć ranę. Kolejne dni to czas, kiedy może pojawiać się swędzenie. Utrzymujące się zaczerwienienie to również normalny objaw. Około tydzień po wykonaniu tatuażu to czas na regenerację. Skóra będzie się łuszczyć i ważne jest, żeby pielęgnować tatuaż specjalnym kremem. 

Jak dbać o tatuaż – czego nie robić po zabiegu? Należy unikać kąpielisk wodnych, odstawić alkohol na przynajmniej 3 dni oraz ograniczyć sport. Do lekkich aktywności, takich jak spacery czy  jogging, można powrócić po ok. 48 godzinach. Do lekkich ćwiczeń na siłowni – po tygodniu, a do ciężkich wysiłków fizycznych po 4-6 tygodniach.

Jak rozpoznać niepokojące objawy, które mogą oznaczać infekcję? Należy skonsultować się z lekarzem, gdy wystąpi:

  • obrzęk i ciepło w miejscu tatuażu,
  • intensywny, zwiększający się ból,
  • stan podgorączkowy lub gorączka,
  • zmiany skórne, szczególnie wypełnione płynem lub ropą,
  • duże osłabienie i złe samopoczucie.

Jak dbać o tatuaż, który jest już zagojony? Warto pamiętać o trzech fundamentalnych zasadach:

  • oczyszczanie skóry żelem,
  • nawilżanie kremem do tatuażów,
  • ochrona SPF.

Pierwszy tatuaż i obserwacja procesu gojenia może być nieco niepokojący. Należy pamiętać, że w razie wątpliwości dotyczących pielęgnacji tatuażu, warto skonsultować się z tatuatorem lub lekarzem.