Najlepsze domowe i naturalne sposoby na zaśnięcie

Jutro znów musisz wstać o piątej nad ranem, a sen dalej nie przychodzi? Już od kilku dobrych godzin wiercisz się w łóżku, a odnosisz wrażenie, że jesteś tylko coraz bardziej pobudzony? Czasem tak właśnie jest, że im bardziej staramy się osiągnąć jakiś efekt, tym trudniej jest nam do niego dojść. Ogólnie rzecz biorąc zawsze warto jednak wypróbować pewne sposoby na zaśnięcie. Najprawdopodobniej przyniosą ci one dobre efekty, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej ich nie testowałeś czy może nawet nigdy wcześniej o nich nie słyszałeś.

Zadbaj o ruch

Ale też nie przesadzaj z nim w drugą stronę. Jeżeli bowiem kończysz swój długi i ciężki trening siłowy na godzinę przed planowanym zaśnięciem, nie powinno cię to wcale dziwić, że później w ogóle nie potrafisz się odprężyć, a twoją głowę wypełniają przeróżne myśli. Intensywna aktywność fizyczna zawsze będzie działać pobudzająco. Ale jeśli wymęczysz swoje ciało odpowiednio wcześnie, sport pomoże ci w późniejszym zaśnięciu. Trzymaj się więc takiej zasady, by cięższe treningi (zwłaszcza te siłowe) wykonywać raczej w godzinach przedpołudniowych, a najlepiej z samego rana. Wieczorem możesz natomiast zawsze pospacerować. Akurat spacer na świeżym powietrzu powinien zapewnić ci odprężenie i pomóc w zaśnięciu.

Zaparz sobie ziółka

Dawne domowe sposoby na zaśnięcie bazowały głównie na ciepłym mleku. Bardzo możliwe, że sam byłeś zmuszany do picia okropnego białego roztworu z kożuszkiem, dlatego też z tą metodą nie masz zbyt miłych doświadczeń. Na szczęście istnieją pewne napary, które działają dużo lepiej od zwykłego ciepłego mleka. Zamiast więc zmuszać się do czegoś, czego nie lubisz i nie jesteś w stanie wypić, przygotuj sobie ciepłe ziółka, sięgając po melisę, rumianek bądź kozłek lekarski. Fantastycznym działaniem wyciszającym, uspokajającym i przygotowującym do snu wykazuje się również chmiel łagodny. Nie myśl jednak, że tuż przed snem warto wypić piwo. Alkohol (nawet spożywany w małych ilościach) zawsze zaburza sen.

Aby przetestować tego rodzaju sposoby na sen, powinieneś przede wszystkim udać się do apteki albo sklepu zielarskiego i kupić sobie większą ilość naturalnych szyszek chmielu. Co dalej? Teraz przygotuj sobie z tych szyszek specjalny roztwór. Jedną ich garść wsyp do szklanki i zalej ją wrzątkiem, a następnie przykry małym talerzykiem i pozostaw na jakiś kwadrans. Chmielowy napar zawsze pij bezpośrednio przed snem lub drzemką. Na pewno ukoi on twoje nerwy. Takim naparem warto też spryskać sypialnię (albo samo łóżko), przelewając go do jakiejś butelki z atomizerem i rozpylając w powietrzu.

Zadbaj o miejsce do spania

Prawie wszystkie sposoby na sen okażą się jednak mało skuteczne, jeżeli twoja sypialnia cały czas będzie nieodpowiednim miejscem do wypoczynku. O nią też musisz zadbać. Powinieneś tak ją przeorganizować, aby służyła ci ona wyłącznie do odpoczynku. Aranżacja sypialni ma się kojarzyć właśnie ze snem i relaksem, więc jeśli często zdarza ci się leżeć w łóżku i z tej pozycji oglądać telewizję, nic dziwnego w tym, że później nie potrafisz w tym łóżku zasnąć. Znajdź sobie inne miejsce na rozrywki. Telewizję możesz oglądać z kanapy w salonie. Sypialnia natomiast niech służy ci wyłącznie do odpoczywania i spania.

Komfort snu zwiększy się także w momencie, gdy zadbasz o odpowiednią temperaturę powietrza występującego w sypialni oraz o odpowiednie nawilżenie pomieszczenia. Zawsze wietrz sypialnię na kilka godzin przed pójściem do łóżka. Możesz też przykręcić kaloryfer w nocy, gdyż chłodne powietrze ułatwia zasypianie. Zadbaj też o pościel i regularnie ją wietrz oraz zmieniaj co dwa tygodnie. Dzięki temu na pewno przyjemniej będzie ci się zasypiać.

Aromaterapia

Na sam koniec zostawiliśmy sobie najmniej oczywiste domowe sposoby na zasypianie, które polegają na stosowaniu aromaterapii. Niektóre zapachy mogą naprawdę ułatwić zasypianie. Szczególnie dobrze działają pod tym względem kwiaty lawendy.