Przebarwienia na skórze to zmora milionów kobiet oraz mężczyzn. Powstają na skutek złego działania komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie melaniny, czyli barwnika naskórka. Problem ten najczęściej dotyka kobiety w trakcie oraz po ciąży, osoby starsze, a także te, którzy zmagają się z ciężkim do wyleczenia trądzikiem. Nieestetyczny, nierównomierny kolor skóry często prowadzi do licznych kompleksów i utraty pewności siebie. Jak więc pozbyć się przebarwień? Podpowiadamy!
Domowe sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze
Walkę z małymi przebarwieniami na skórze można zacząć w domu. Istnieje kilka preparatów oraz składników, które mogą w tym pomóc.
Kosmetyki z witaminą C
Witamina C słynie ze swoich właściwości wybielających. Kosmetyki, w których składzie znajdziemy ten dobroczynny produkt będą więc dobrze działać na skórę i delikatnie ją wybielać. Im wyższe stężenie witaminy C w preparacie, tym lepszych efektów możemy się spodziewać. Trzeba jednak pamiętać o regularnej aplikacji oraz o tym, by kurację stosować poza okresem letnim. Dlaczego? Witamina C wystawiona na działanie promieni słonecznych może spowodować jeszcze większe przebarwienia. Należy więc unikać słońca i ciepła podczas jej stosowania. Jeśli jednak zdecydujemy się używać jej w lecie, koniecznie trzeba nałożyć na skórę krem z filtrem SPF 50, który zminimalizuje ryzyko pogorszenia stanu skóry.
Domowy tonik z witaminą C
Kurację kosmetykami aptecznymi dobrze jest uzupełnić preparatami domowej roboty. Jednym z najlepszych jest tonik z cytryny. Aby go zrobić, wystarczy wycisnąć sok z cytrusa i włożyć do lodówki. Następnie należy dwa razy dziennie przecierać twarz wacikiem nasączonym w naszym naturalnym kosmetyku.
Maseczka z sody oczyszczonej lub ogórka
Soda oczyszczona delikatnie i stopniowo rozjaśnia oraz zmniejsza widoczność przebarwień. Dodatkowo matuje oraz oczyszcza skórę z nadmiaru sebum. Jest więc idealna dla osób, które zmagają się z tłustą, problematyczną cerą oraz nieestetycznymi plamami potrądzikowymi. Ciężko znaleźć ją jednak w kosmetykach, dlatego najlepiej przygotować je samodzielnie. Aby zrobić maseczkę, wystarczy wymieszać w miseczce sodę z wodą mineralną w proporcji 1:1. Powstałą papkę należy nałożyć na twarz i zmyć po około 5-10 minutach. Osoby posiadające suchą skórę mogą korzystać z dobroczynnych substancji ogórka, który rozjaśnia, odżywia i nawilża. Domową maseczkę najlepiej przygotować ścierając warzywo na tarce i dodając do niego kilka kropel soku z cytryny.
Zabiegi kosmetyczne na przebarwienia na skórze
Jeśli domowe kuracje nie przynoszą upragnionego rezultatu, należy zacząć walczyć z przebarwieniami w salonach kosmetycznych. Jakie zabiegi można tam wykonać?
Peelingi różnego rodzaju
Z płytkimi przebarwieniami poradzi sobie mocny i prawidłowo wykonany peeling. Efekty będą widoczne jednak dopiero po serii zabiegów. W salonach kosmetycznych najczęściej polecany jest peeling kawitacyjny bądź mikrodermabrazja. Scruby te oczyszczają skórę, pobudzają ją do regeneracji oraz złuszczają wierzchnie warstwy naskórka. Dzięki temu przebarwienia stopniowo zanikają. Peeling powinno się wykonywać wyłącznie w profesjonalnych gabinetach, ponieważ źle wykonany może powodować różnego rodzaju problemy skórne.
Zabieg kwasami
Głębsze przebarwienia można usunąć, wykonując serię zabiegów z użyciem kwasów. Preparat nakładany na twarz to mieszkanka kwasu np. glikolowego z kosmetykiem wybielającym. Działają one na poziomie skóry właściwej, dlatego są bardzo skuteczne. Zabieg ten powinna przeprowadzać jedynie wykwalifikowana osoba. Próbując takiej terapii w domu możemy narazić się na poparzenia, nadmierne łuszczenie się skóry i inne poważne konsekwencje.
Zabiegi laserem
Bardzo popularnym zabiegiem usuwającym przebarwienia jest terapia laserowa. Wiązka światła dostającego się do skóry uszkadza i rozbija nagromadzoną melaninę na drobniejsze cząsteczki. Dzięki temu organizm może je samoczynnie wchłonąć. Zabieg ten jest więc bardzo skuteczny i pozwala usunąć niemalże wszystkie zmiany barwnikowe.
Co robić, by uniknąć powstawania nowych przebarwień?
Stare polskie przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Aby nie powstały przebarwienia należy:
- unikać intensywnego opalania,
- stosować kremy z wysokim filtrem ochronnym, najlepiej SPF 50,
- unikać mocnych perfum z alkoholem,
- konsultować wszystkie przyjmowane leki i zioła z lekarzem.
Zasad tych muszą przestrzegać szczególnie kobiety przyjmujące pigułki antykoncepcyjne, będące w ciąży oraz osoby starsze.