Na jakie aspekty dotyczące higieny należy zwrócić uwagę, będąc w gabinecie stomatologicznym?

Dbanie o higienę jest niezwykle istotne nie tylko w kwestii osobistej. Obecnie zwracamy uwagę na stosowanie się do przepisów BHP w licznych instytucjach, takich jak gabinety kosmetyczne, lekarskie czy stomatologiczne. Karygodne jest stosowanie produktów czy sprzętów wielokrotnego użytku, które nie są uprzednio zdezynfekowane. Zwłaszcza przebywając w klinice dentystycznej nie wyobrażamy sobie, że lekarz mógłby używać wobec kilku pacjentów tej samej pary rękawiczek. Powinniśmy również zwrócić uwagę, czy w gabinecie znajdują się różnego rodzaju preparaty do dezynfekcji. W nowoczesnych ośrodkach leczenia chorób zębów zazwyczaj możemy dostrzec umywalki i płyny do dezynfekcji umieszczone w ich pobliżu. Na jakie jeszcze aspekty higieny należy zwrócić uwagę będąc u dentysty?

Sterylny sprzęt specjalistyczny

Wchodząc do gabinetu stomatologicznego, mamy prawo zapytać lekarza dentystę czy sprzęt, który służy mu do pracy, jest sterylny. Obecnie istnieją rozmaite urządzenia wykorzystywane przez lekarzy, które służą do sterylizacji narzędzi – na przykład autoklaw medyczny. Dzięki nim można zdezynfekować np. wiertła stomatologiczne, szczypce czy lusterko. Warto sprawdzić w Internecie, jak wygląda takie urządzenie, aby siedząc w klinice rozejrzeć się po gabinecie i zweryfikować, czy nasz dentysta dba o sterylność przyrządów diagnostycznych i leczniczych, takich jak wiertła stomatologiczne, pinceta czy lusterko. Zajrzyj także do pozostałych artykułów na https://lubie.com.pl!

Przechowywanie przyrządów dentystycznych

Niezwykle istotne jest odpowiednie przechowywanie sprzętów i narzędzi stomatologicznych. Na ten aspekt powinien zwrócić uwagę szczególnie pacjent, który jest przyjmowany danego dnia jako pierwszy. Dlaczego? Otóż wierzymy, że dentysta sterylizuje przyrządy, którymi się posługuje podczas leczenia po każdym pacjencie oraz po zakończonej pracy. Jednakże nieodpowiednio przechowywane narzędzia mogą gromadzić kurz i drobnoustroje, za których sprawą może powstać infekcja. Dlatego też najbardziej narażeni są na to pierwsi przyjmowani pacjenci, ponieważ przez noc na nieprawidłowo przechowywanych narzędziach może osiadać brud i pył. Z tego względu zazwyczaj każdy dentysta w pobliżu unitu umieszcza asystor stomatologiczny, który posiada w swojej ofercie niejeden sklep stomatologiczny.  Jest to niewielka szafeczka na kółkach z szufladkami, w których lekarz powinien przechowywać sterylne przyrządy.

Jednorazowe dodatki i akcesoria

Każdy gabinet dentystyczny powinien być wyposażony w artykuły jednorazowego użytku. Warto zwrócić na to uwagę – jeśli widzimy, że lekarz zmienia rękawiczki i zużyte wyrzuca do kosza, możemy mieć pewność, że dba o higienę. Dodatkowo wkładki do spluwaczki również powinny być produktami jednorazowego użytku. Podobnie kubek do przepłukania ust oraz maseczka, którą na twarz zakłada lekarz. Wszystkie tego typu produkty oferuje każdy sklep stomatologiczny lub hurtownia z artykułami jednorazowego użytku.

W kolejnym artykule porady dla majsterkowiczów: Narzędzie wielofunkcyjne – sposób na oszczędność czy niepotrzebny gadżet?