Kruche zęby – jak wzmocnić swoje uzębienie?

Nie da się ukryć, że w głównej mierze za stan uzębienia każdego z nas odpowiada genetyka. Jego “jakość” jest poniekąd przekazywana z pokolenia na pokolenie. Obserwując swoich najbliższych, jesteś więc w stanie ocenić, jakie ewentualne problemy z zębami mogą pojawić się u Ciebie. 

Jednym z najczęstszych jest niestety ich kruchość. Na szczęście można temu jakoś zaradzić! Nie musisz być z góry skazany na kruche zęby. Jak wzmocnić je w domu i z pomocą stomatologa? Sprawdź!

Kruche zęby – jak wzmocnić je domowymi sposobami?

Kruche zęby można oczywiście nieco wzmocnić samodzielnie. Wystarczy zastosować domowe metody, a także prowadzić zdrowy styl życia. Co jednak dokładnie możesz zrobić? Jakie działania sprawią, że stan uzębienia się poprawi?

Prawidłowa dieta i zdrowy styl życia

Kluczem do sukcesu zawsze jest oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta. Dzięki niej jesteś w stanie zadbać o swoje kruche zęby. Jak je wzmocnić, wprowadzając w życie zdrowy jadłospis? Przede wszystkim wybieraj produkty bogate w witaminy oraz minerały. Zdecydowanie najważniejszy będzie wapń oraz magnez. Te minerały znajdziesz przede wszystkim w nabiale oraz rybach. 

Aby cieszyć się zdrowymi zębami, ogranicz także spożycie cukru. Pamiętaj, że ten znajduje się obecnie w niemalże każdej przetworzonej żywności oraz napojach gazowanych. Jego nadmiar może prowadzić do próchnicy. Po jego spożyciu zawsze staraj się umyć zęby.

Do tego musisz pamiętać, że szkodliwy dla uzębienia może okazać się także kwas fosforowy. Ten niestety bardzo często pojawia się w napojach gazowanych i kolorowych, a więc masz kolejny powód do tego, aby wręcz całkowicie wyeliminować je ze swojej diety.

Niezależnie od pory roku, staraj się dostarczać do organizmu witaminę D – zażywając kąpieli słonecznych oraz stosując suplementy. Ta odgrywa kluczową rolę dla kości oraz zębów. Gdy jej zabraknie, niestety możesz zmagać się z licznymi problemami.

Na koniec pamiętaj jeszcze, że destrukcyjny wpływ na zęby mają wszelkie używki. Mowa tutaj zarówno o kawie i herbacie, jak i napojach alkoholowych oraz papierosach. Nie dość, że wypłukują substancje odżywcze, to jeszcze mogą powodować ubytki. Nie musimy chyba wspominać, że dodatkowo mają bardzo zły wpływ na kolor szkliwa.

Naturalne preparaty wzmacniające zęby

Aby wzmocnić swoje zęby, każdego dnia warto stosować ziołowe płukanki. Najlepiej sprawdza się do tego szałwia, mająca właściwości przeciwzapalne oraz łagodzące podrażnienia. Podobnie będzie działał olej kokosowy, który wypłucze z jamy ustnej wszelkie szkodliwe substancje oraz bakterie powodujące próchnicę. Przy okazji lekko wybieli szkliwo. 

Co ciekawe, do wzmocnienia zębów przyczynia się także zielona herbata. Zawarte w niej substancje sprawiają, że organizm lepiej przyswaja wapń, o którym już dziś wspominaliśmy.

Kruche zęby – jak wzmocnić uzębienie w profesjonalny sposób?

Domowe sposoby to jednak nie wszystko. Co jeszcze możesz zrobić, by zadbać o kruche zęby? Jak wzmocnić je w profesjonalny sposób? Oczywiście musisz pamiętać przede wszystkim o regularnych wizytach u dentysty oraz codziennej higienie jamy ustnej. Bez tego tak naprawdę ani rusz. 

Stomatolog może zaproponować także zabieg fluoryzacji. Wtedy na uzębienie nanoszony jest preparat, który wzmacnia zarówno szkliwo, jak i całe zęby. Tworzy przy okazji warstwę ochronną. 

Przynajmniej 1-2 razy do roku warto poddać się kompleksowej higienizacji. Dzięki niej z zębów zostanie usunięty kamień oraz osad, który może przyczyniać się do rozwoju licznych chorób, w tym paradontozy.
Jak widzisz, o swoje kruche zęby możesz zadbać na wiele różnych sposobów. Pamiętaj, że najważniejsza jest w tym wszystkim systematyczność i skrupulatność! To klucz do sukcesu!