Narty biegowe – na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Jeśli planujemy rozpoczęcie przygody z coraz popularniejszym rodzajem narciarstwa, jakim jest narciarstwo biegowe, musimy zacząć od dobrania odpowiednich dla siebie nart. Na jakie kwestie zwrócić uwagę podczas doboru sprzętu, a także jakie rozwiązania mamy do wyboru? Poniżej poradnik zakupowy dla przyszłych narciarzy biegowych.

Podstawowe kwestie dotyczące doboru nart biegowych

Najważniejsze parametry, na które powinniśmy zwrócić uwagę wybierając narty dla siebie, to nasza waga oraz wzrost, kondycja i umiejętności, a także styl biegania który zamierzamy wybrać.

Szerokość nart

Szerokość płóz zależy od terenu, po którym zamierzamy biegać. Jeśli dopiero rozpoczynamy naszą przygodę i będziemy korzystać jedynie z przygotowanych i bezpiecznych tras, wystarczą narty o szerokości około 50 milimetrów. W przypadku gdy planujemy zjazdy w trudnym terenie, powinniśmy wybrać narty szersze, przynajmniej 60 milimetrowe.

Wiązania i buty biegowe

Kupując narty warto pamiętać o zasadzie, iż najlepiej jest zdecydować się od razu na cały zestaw, czyli narty biegowe z butami oraz wiązaniami. Może się zdarzyć, że nie będziemy mogli dobrać do zakupionych kiedyś (np. na wyprzedaży) nart odpowiedniego, pasującego sprzętu. Obecnie najbardziej popularnymi wiązaniami są te typu Salomon Nordic System (SNS) lub New Nordic Norm. Narty Salomon są bowiem jednymi z najczęściej wybieranych nart biegowych. Szczególnie ważne jest, aby buty oprócz dopasowania do nart, były również dopasowane do naszych stóp. W tym przypadku nie sprawdzi się zasada pozostawienia miejsca na “grubą skarpetę”. Im lepiej dopasujemy obuwie, tym łatwiej będzie nam biegać.

Rodzaje nart biegowych

  1. Narty śladowe – przeznaczone są do biegania rekreacyjnego. Sprawdzą się szczególnie w przypadku osób niedoświadczonych, które zamierzają biegać po przygotowanych trasach oraz terenach nizinno-pagórkowatych. Mają zwykle najmocniejszą konstrukcję i są dość szerokie.
  2. Narty backcountry – przeznaczone do wędrówek poza wytyczonymi trasami. Sprawdzają się zwłaszcza w górach gdzie zalega śnieg. Ich konstrukcja jest jeszcze szersza niż w przypadku nart śladowych. Narty biegowe backcountry posiadają dodatkową krawędź wykonaną ze stali, która zapobiega bocznemu ześlizgiwaniu się oraz pomaga podczas hamowania pługiem.
  3. Narty skitourowe – narty dedykowane do zjazdów i wspinaczek górskich są zazwyczaj o wiele lżejsze od zjazdówek. Nie posiadają także usztywnień potrzebnych do jazdy po muldziastych, wyratrakowych stokach. Są zazwyczaj bardziej miękkie i elastyczne.