Jakie nadruki są stosowane na polarach roboczych? Dwie metody

Znakowana odzież robocza nie tylko wygląda dobrze, ale i sprawia, że pracownicy łatwiej identyfikują się z marką, dla której pracują. Poczucie przynależności do zespołu wzrasta, a atmosfera w pracy się poprawia. A to tylko niektóre z zalet nadruków na odzieży roboczej… 

Musisz jednak wiedzieć, że nie wszystkie metody znakowania sprawdzą się do każdego typu ubrań pracowniczych. Polary robocze z nadrukiem rządzą się swoimi prawami. Stosuje się do ich znakowania tylko dwie metody. Poznaj je!

Nadruk na polarze za pomocą haftu komputerowego

Haft komputerowy jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej efektownych metod znakowania odzieży. Jest to proces wyszywania wzorów przy użyciu nici. Aby go wykonać, stosuje się specjalne maszyny, sterowane za pomocą komputera. Pozwala to przyspieszyć cały proces nakłuwania. 

Aby haft tworzył jeden, spójny kształt i nie zniekształcał materiału stosuje się flizelinę. Jest to materiał, niewidoczny dla oczu, umieszczany po wewnętrznej stronie odzieży roboczej. Dzięki temu haft trzyma się, jak należy. Nawet podczas prania. 

Taki haft stosuje się nie tylko do polarów roboczych, ale również do koszulek (także polo). 

Trwałość na najwyższym poziomie

Największą zaletą stosowania haftu komputerowego jest przede wszystkim jego trwałość. Dodatkowo taki haft nie blaknie ani się nie kruszy. Bez obaw możesz go prać, prasować i nic się z nim nie stanie. 

Przy zamówieniu większych ilości odzieży roboczej z nadrukiem – haft komputerowy może okazać się tańszą metodą, niż np. nadruk. 

Czy haft komputerowy ma jakieś wady?

Wadą haftu komputerowego jest to, że nie zawsze można odwzorować wszystkie szczegóły logotypu. Dodatkowo, przy małych ilościach może być to po prostu nieopłacalne. 

Pamiętaj również, że przez stosowanie nieodpowiedniej pielęgnacji – materiał odzieży może się skurczyć. A to może to z kolei skutkować zmarszczeniem się materiału w miejscu haftowania. 

Przykład nadruku w formie haftu komputerowego. Źródło zdjęcia: strona producenta Logos Dystrybucja. 

Rodzaje haftu komputerowego

Haft komputerowy można podzielić na 3 grupy – bezpośredni, pośredni i 3D. 

  • Haft bezpośredni jest najpopularniejszą odmianą, wykonuje się go bezpośrednio na odzieży. 
  • Haft pośredni wykonuje się na osobnym nośniku materiałowym. Następnie przyszywa się go do odzieży. 
  • Haft 3D natomiast jest najbardziej efektowną odmianą haftu. Wypycha się kształt specjalnie przygotowaną gąbką. Następnie obszywa się ją nićmi i w ten sposób efekt trójwymiarowy. Najlepiej sprawdza się do prostych, tekstowych zdobień. 

Nadruk na polarze za pomocą naszywki

Naszywka to forma znakowania pośredniego. Co oznacza, że nadruku nie wykonuje się bezpośrednio na odzieży, jak w przypadku pierwszej metody. 

Największą zaletą tej metody jest duża odporność na ścieranie oraz pranie. Naszywka to bardzo dobry sposób nanoszenia logotypów na odzieży z materiałów o trudnej strukturze, jak np. zimowa czapka czy polar roboczy. 

Jakie są rodzaje naszywek? Jest ich kilka…

Rodzaje naszywek

  • Naszywka haftowana – związana z opisaną wcześniej, metodą pierwszą, czyli pośrednim haftem komputerowym. Naszywka haftowana szczególnie polecana jest do drobnych i małych elementów na polarach roboczych lub innej odzieży polarowej. 
naszywka haftowana na polary robocze
Przykład naszywki haftowanej. Źródło zdjęcia: strona producenta Logos Dystrybucja. 

  • Naszywka sublimowana – ma materiałową strukturę, najczęściej poliestrową, matową lub błyszczącą. 
naszywka sublimowana
Przykład naszywki sublimowanej. Źródło zdjęcia: strona producenta Logos Dystrybucja.

  • Naszywka elastomerowa – nazywana inaczej żelką. Wynika to z jej gumowej, elastycznej i giętkiej struktury. Tworzy się ją z PCV, a to pozwala nakładać na nią wiele warstw kolorów. Dzięki temu otrzymuje się efekt wypukłości i trójwymiarowości. 
naszywka elastomerowa
Przykład naszywki elastomerowej. Źródło zdjęcia: strona producenta Logos Dystrybucja.

  • Naszywki laserograficzne – metoda ta polega na grawerowaniu laserowym w formie negatywu. Jest to jedna z lepszych metod do znakowania małych logotypów na odzieży roboczej. 
naszywka laserograficzna
Przykład naszywki laserograficznej. Źródło zdjęcia: strona producenta 

Teraz już wiesz, czym znakuje się polary robocze. Dwie różne metody, ale efekt równie zadowalający. Tylko od Ciebie zależy, na jaki z nich się ostatecznie zdecydujesz. 

Napisałam ten artykuł w oparciu o informacje i materiały dostępne na Logos Dystrybucja. Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie do znakowania polarów pracowniczych lub chciałbyś dowiedzieć się więcej o odzieży roboczej, to pracownicy Sklepu Logos odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i rozwieją wszelkie wątpliwości. 

Masz jakieś pytania do artykułu? Pisz śmiało w komentarzu – z chęcią odpowiem!