Narzędzie wielofunkcyjne i jego najważniejsze możliwości

Czasami nawet najlepiej wyposażony majsterkowicz może polec na niezbyt skomplikowanej, wręcz drobnej pracy. Najczęściej dzieje się tak wówczas, gdy nie ma w zasięgu ręki odpowiedniego sprzętu. Nie każdy ma w warsztacie czy garażu wszystkie urządzenia, a w kryzysowych sytuacjach nie zawsze uda się pożyczyć coś od znajomych. Nawet jeśli stać nas na zakup potrzebnej szlifierki czy wyrzynarki, sklep z narzędziami może być akurat zamknięty. Jest jednak sposób na to, by w takich chwilach łatwiej się odnaleźć i poradzić sobie z własnym zestawem urządzeń. Wystarczy, że w szafce lub na półce czeka narzędzie wielofunkcyjne. Co prawda nie zastąpi ono wkrętarki, ale wiele innych elektronarzędzi już jak najbardziej. Taki sprzęt, połączony z szerokim zestawem akcesoriów, może uratować skórę w trudnej sytuacji. Dzięki swojej unikalnej budowie przyda się nawet wówczas, gdy mamy pod ręką cały zestaw wyspecjalizowanych urządzeń. Warto zatem poznać pełnię możliwości narzędzi wielofunkcyjnych.

Narzędzie wielofunkcyjne – jak jest zbudowane?

W zestawie urządzeń do majsterkowania znajdują się maszyny o różnej charakterystyce. Wiele z nich opiera się na ruchu rotacyjnym. Tak jest na przykład z klasycznymi szlifierkami. To pozwala dobrze wykorzystać moc urządzenia, ale w niektórych przypadkach może być ograniczeniem. Będzie się tak dziać szczególnie wtedy, gdy szlifowanych czy piłowanych elementów nie można położyć w dogodnym miejscu i odpowiednio ustawić, za to trzeba pracować w terenie, bezpośrednio na lub przy ścianie.

W takich przypadkach idealnie sprawdzi się narzędzie wielofunkcyjne. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na swoją budowę. Ten sprzęt opiera swoje działanie na ruchu oscylacyjnym. Oznacza to, że pracuje w płaszczyźnie przód-tył: jego istotą jest niewielkie wychylanie końcówki roboczej, za to z dużą prędkością. Dzięki temu można go używać w trudno dostępnych miejscach. Istotną cechą narzędzia wielofunkcyjnego jest wrzeciono, na którym można zamontować końcówki robocze różnego rodzaju. To od nich w dużym stopniu zależy funkcjonalność urządzenia – na szczęście wachlarz możliwości jest tutaj bardzo duży. Ograniczeniem będzie jednak wielkość montowanych tarcz, która ze względu na charakterystykę ruchu oscylacyjnego nie może być zbyt duża.

Różnice w budowie i masie

Poszczególne narzędzia wielofunkcyjne różnią się między sobą mocą i wagą, które częściowo wynikają z odmiennych sposobów zasilania. Do wyboru mamy tutaj urządzenia akumulatorowe lub zasilane kablem doprowadzającym prąd z gniazda elektrycznego. Te pierwsze są nieco cięższe i czasami mogą rozładować się w czasie dłuższej pracy, ale równocześnie dużo łatwiej nimi operować i dotrzeć we wszelkie zakamarki. Narzędzia elektryczne mają z kolei zwykle większą moc, dochodząca do 350 W, ale czasami kabel może w znaczący sposób ograniczyć ich mobilność.

Więcej informacji o różnicach wynikających z różnych sposobów zasilania takiego sprzętu w kolejnym artykule: Elektryczne czy akumulatorowe – jakie narzędzie wielofunkcyjne wybrać?

Narzędzie wielofunkcyjne – jakie prace można wykonać z jego pomocą?

Oscylacyjne narzędzia wielofunkcyjne wciąż nie są tak popularne, jak klasyczne urządzenia do przecinania czy szlifowania. Z każdym rokiem przybywa jednak majsterkowiczów, którzy chwalą sobie taki zakup. Powodów jest kilka. Po pierwsze, ze względu na opisaną wyżej budowę tego sprzętu, sprawdzi się on w sytuacjach, w których klasyczne elektronarzędzia bywają bezsilne. Wówczas, zamiast sięgania po narzędzia ręczne, szybciej i bardziej precyzyjnie wykonamy pracę z pomocą narzędzi wielofunkcyjnych.

narzędzie wielofunkcyjne
Narzędzia wielofunkcyjne zwykle są sprzedawane z zestawem końcówek. Źródło zdjęcia: https://sklep.powermat.pl/pl/akumulatorowe-narzedzie-wielofunkcyjne-renowator-szlifierka-pm-enw-12v.html

Kolejnym atutem takiego sprzętu jest jego cena. W związku z tym, że może on zastąpić szereg narzędzi, koszt zakupu urządzenia oscylacyjnego będzie znacznie niższy niż wszystkich elektronarzędzi z osobna. I to nawet wówczas, gdy zdecydowalibyśmy się na najtańsze modele dostępne na rynku. W parze z oszczędnością czasu idzie oszczędność miejsca. Gdy w warsztacie lub piwnicy nie ma go na tyle, by przechowywać kilka maszyn, półka czy skrzynka dla jednego narzędzia wielofunkcyjnego na pewno się znajdzie.

Najważniejsze są jednak możliwości, jakie stwarza posiadanie takiego urządzenia. Zakres prac, które może wykonać, i sprzętu, który jest w stanie zastąpić, jest naprawdę imponujący. Wielofunkcyjność w nazwie nie jest w tym przypadku jedynie pustym frazesem, a faktycznym opisem właściwości urządzenia.

Szlifowanie trudno dostępnych powierzchni

Jedną z najważniejszych funkcji narzędzi oscylacyjnych jest szlifowanie. W tym przypadku takie urządzenie może być zarówno uzupełnieniem tradycyjnej szlifierki, jak również w wielu sytuacjach jej zastępcą. Wszystko zależy od tego, jaką tarczę szlifierską zamontujemy do wrzeciona. Narzędzia wielofunkcyjne najlepiej radzą sobie ze szlifowaniem stosunkowo miękkich powierzchni, choćby drewna. Wiele zależy oczywiście od mocy urządzenia.

Jedną z najczęściej używanych końcówek są trójkątne tarcze szlifierskie. Dzięki nim można przygotować powierzchnie do malowania bądź lakierowania. Oscylacyjny ruch sprawia, że można w ten sposób wyszlifować nawet niewielkie rury czy listewki, które są już przytwierdzone do ściany albo podłogi. Do takiej trójkątnej tarczy wystarczy bowiem doczepić papier ścierny, zwykle mocowany na rzepach. Dzięki temu praca będzie znacznie szybsza niż ręczne czyszczenie powierzchni.

Zdzieranie resztek lakieru i nie tylko

Za pomocą narzędzia wielofunkcyjnego można także przygotować powierzchnie do innych prac. Taki sprzęt świetnie nadaje się do wstępnego oczyszczania przedmiotów, podłóg czy ścian. Końcówka-skrobak bardzo dobrze nadaje się bowiem do zdzierania różnego rodzaju pozostałości. Poradzi sobie ze skrobaniem warstwy zaprawy czy zaschniętego kleju. Z jej pomocą znacznie łatwiej usuniemy również ze ścian niepotrzebną tapetę, a z podłogi nawet mocno trzymającą się powierzchni wykładzinę.

Narzędzie wielofunkcyjne wyposażone w odpowiednie akcesoria może również zetrzeć pozostałości lakierów, co przygotuje powierzchnię do szlifowania. Kupując taki sprzęt warto zaopatrzyć się w dwa rodzaje skrobaków – twarde oraz elastyczne. Te pierwsze posłużą do zdzierania zaschniętych elementów, te drugie do odcinania resztek miękkich powierzchni, takich jak choćby wspomniane wykładziny.

narzędzie wielofunkcyjne
Wymienne końcówki decydują o możliwościach narzędzi wielofunkcyjnych. Źródło zdjęcia: https://sklep.powermat.pl/pl/narzedzie-wielofunkcyjne-renowator-szlifierka-pm-enw-1300-a.html

Wyrzynanie otworów i niewielkich elementów

Przydatną końcówką, z jaką współpracuje każde narzędzie wielofunkcyjne, jest również brzeszczot. Dzięki ruchom oscylacyjnym można nim wycinać otwory w płaskich powierzchniach, po prostu przystawiając do nich sprzęt. Taka funkcja bardzo dobrze sprawdzi się zwłaszcza w przypadku regipsów czy miękkich powierzchni drewnianych. Wyrzynanie otworów w ścianie z narzędziem oscylacyjnym będzie dziecinnie proste.

Wąskie brzeszczoty mogą również służyć do wycinania różnych elementów w drewnie czy miękkich masach. Ruch oscylacyjny pozwala w tym przypadku na dużo większą precyzję niż narzędzia rotacyjne. Za pomocą takiego sprzętu będziemy zatem w stanie wyciąć nawet niewielkie elementy, przydatne w czasie remontów czy tworzenia skomplikowanych konstrukcji.

Odcinanie i przecinanie

Do cięcia drewna, ale także innych materiałów, doskonale nadają się również specjalne tarcze, które można przytwierdzić do narzędzia oscylacyjnego. Można nimi łatwo dotrzeć do wszelkich zakamarków i przecinać drewniane panele, rury PVC, a nawet kamienne płytki. Odpowiednia moc silnika połączona ze stalową tarczą może poradzić sobie również z przecinaniem metalu.

Za pomocą tarcz, ale również wspomnianych wcześniej brzeszczotów, będzie można przecinać różne elementy, a oprócz tego odciąć wystające gwoździe czy śruby. W ten sposób narzędzie wielofunkcyjne jest w stanie w wielu przypadkach wyręczyć tradycyjne przecinarki, a nawet pilarki.

Usuwanie fug

Odpowiednio wyprofilowane tarcze w połączeniu z oscylacyjną przekładnią to także sposób na usuwanie starych fug. Ruch w płaszczyźnie przód-tył pozwoli na precyzyjną pracę. W ten sposób można przygotować się do remontu podłogi czy ściany w łazience. Narzędzie wielofunkcyjne jest w takich przypadkach wręcz niezastąpione.

Interesujesz się majsterkowaniem? Informacje o narzędziach znajdziesz także na stronie gorlice.info.pl

Autor:
Damian
Copywriter Agencji Interaktywnej Intle. Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.