Poduszka finansowa – co to jest, ile powinna wynosić i dlaczego warto ją mieć?

Poduszka finansowa to pojęcie, które można usłyszeć coraz częściej nie tylko wśród osób interesujących się oszczędzaniem. Inflacja i związane z nią rosnące koszty życia sprawiają, że oszczędzać jest trudniej. A z drugiej strony pokazują nam, jak warto jest mieć pewne zabezpieczenie na nieprzewidziane sytuacje, do których zdecydowanie można zaliczyć powszechny wzrost cen.

W tym artykule przyjrzymy się poduszce finansowej z bliska. Podpowiem Ci, czym dokładnie jest, ile powinna wynosić, gdzie są trzymać i jakie dobre praktyki warto wdrożyć do swoich organizacji swoich wydatków, aby zbudować ją możliwie jak najszybciej. Czytaj dalej, aby wziąć finanse w swoje ręce!

Poduszka finansowa – co to jest?

Zacznijmy od podstaw, czyli tego, co to jest poduszka finansowa. Porównać ją można do pewnego buforu bezpieczeństwa, który ułatwi Ci lądowanie w przypadku m.in. straty pracy, zmniejszenia dochodów, trudnej sytuacji rodzinnej, nieszczęśliwego wypadku czy innych nieprzewidzianych wydatków, których nie da się odsunąć w czasie.

Dzięki posiadaniu poduszki finansowej unikniesz np. nieprzemyślanej i niekorzystnej pożyczki.

Poduszka finansowa jest więc określoną kwotą (jaką? tym zajmiemy się w dalszej części tekstu) przechowywaną w miejscu, z którego możesz ją szybko wypłacić. To Twoje zabezpieczenie na różne wydarzenia, na które zazwyczaj nie masz wpływu. Pozwoli Ci w razie potrzeby sięgnąć po zgromadzone środki zamiast zaciągać pożyczkę w banku czy zadłużać się u znajomych lub rodziny.

Jaką jeszcze rolę ma poduszka finansowa?

Co daje poduszka finansowa? Przede wszystkim pozwoli Ci spać spokojnie. Być może brzmi to dość górnolotnie, ale jej posiadanie jest po prostu zadbaniem o swój komfort. Nie chodzi tylko o zabezpieczenie w sytuacjach, na które nie masz wpływu, ale także w takich, o których samodzielnie decydujesz.

Dzięki posiadaniu poduszki finansowej łatwiej będzie Ci zmienić pracę czy zainwestować w coś o czym marzysz, np. kurs, który pozwoli Ci podwyższyć swoje kwalifikacje i w efekcie zarabiać więcej. Odłożone środki pozwolą Ci pozostać niezależną i dzięki nim nie będziesz musiała pozostać w jakiejś sytuacji tylko dlatego, że nie stać Cię na zmianę (np. w pracy, w której stosowany jest mobbing, czy w toksycznym związku).

Kiedy jest najlepszy czas na zgromadzenie poduszki finansowej?

Przyjmuje się, że poduszkę finansową gromadzą przede wszystkim osoby między 20 a 30 rokiem życia. Granica ta coraz częściej się obniża w kierunku 20 lat, gdyż o ile w szkole nadal nie uczymy się o oszczędzaniu, dostęp do Internetu sprawił, że łatwo pozyskać tam treści na ten temat. Czy oznacza to, że starsze osoby nie mają szans w budowaniu oszczędności na tzw. czarną godzinę? Wręcz przeciwnie!

Każdy moment jest dobry na odłożenie pierwszych, nawet małych kwot i postawieniu kroków w kierunku bezpieczeństwa i niezależności finansowej. Może się zdarzyć także, że poduszkę będzie trzeba odbudować po jej wykorzystaniu – na to nie mamy wpływu.

Poduszka finansowa i dodatkowe oszczędności przydadzą się także na emeryturze. Dlatego chociaż zdecydowanie warto budować nawyki odkładania pieniędzy od najmłodszych lat, to tak naprawdę nigdy nie jest za późno żeby zacząć! Jeśli obawiasz się, czy jesteś w dobrym miejscu na budowanie poduszki finansowej, zacznij tworzyć ją stopniowo, rozkładając na wiele etapów.

Niektórzy swoje oszczędności budują przez kilka lat i jest to jak najbardziej w porządku. Lepiej oszczędzać cokolwiek, np. chociaż kilkadziesiąt złotych miesięcznie, niż nic. Aby się zmotywować, możesz pomnożyć tę kwotę przez 12 miesięcy – nagle nie wydaje się taka mała, prawda?

Czy tylko osoby prywatne powinny posiadać poduszkę finansową?

To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców. Odpowiedź może zaskoczyć, ale poduszka finansowa doskonale sprawdza się także w przypadku firm. Podobne jak dla osób prywatnych, również i dla właścicieli firm jej gromadzenie wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami. Osoby posiadające własny biznes często nieustannie inwestują w swoją markę wszystkie zarobione pieniądze. To może pomóc w zwiększeniu zysków, jednak niekoniecznie przygotowuje na nieprzewidziane sytuacje.

Poduszka finansowa dla firm może przydać się w sytuacji gorszych pod względem sprzedaży miesięcy czy załamania rynku. Weźmy przykładowo inflację. Może mieć ona wpływ na to, z jakich usług i produktów korzystają konsumenci. W pierwszej kolejności w odstawkę pójdą te, które nie są niezbędne do życia, gdyż każdy będziesz szukał oszczędności. Może to oznaczać, że konsumenci zrezygnują właśnie z Twoich usług i w efekcie Twoje dochody znacząco się zmniejszą.

O poduszce finansowej powinny pamiętać przede wszystkim osoby, które zatrudniają pracowników. W takiej sytuacji trzeba myśleć nie tylko o zabezpieczeniu siebie, ale także wynagrodzeniach, które otrzymują pracownicy. To dodatkowa presja, ale warto uznać ją za motywację do jak najszybszego zbudowania poduszki finansowej firmy.

Poduszka finansowa – ile powinna wynosić?

Zastanawiasz się, ile powinna wynosić poduszka finansowa? Przyjmuje się, że jej wartość powinna wystarczyć na przeżycie przez 3, 6 lub 12 miesięcy. Do określenia, ile powinna wynosić, przyda Ci się prowadzenie budżetu domowego. Bez tego ciężko będzie podsumować wydatki.

Pamiętaj, aby do wyliczania wysokości swojej poduszki raczej nie korzystać ze średnich wydatków z ostatnich miesięcy. Weź pod uwagę, co to były za miesiące – może byłaś akurat wyjątkowo oszczędny, a zazwyczaj wydajesz więcej? Nie pomijaj tego, bo może okazać się, że zaoszczędzone przez Ciebie pieniądze okażą się niewystarczające, np. w grudniu, kiedy kupowane są świąteczne prezenty, lub gdy przyjdzie Ci korzystać z niej w miesiącu, w którym kilku z Twoich bliskich ma urodziny.

Jak więc widzisz, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: „jak duża powinna być poduszka finansowa?”. Jeśli dopiero zaczynasz jej budowanie, skup się na podstawowej wartości, czyli kwocie, która pozwoli Ci w komfortowy sposób przeżyć 3 miesiące. Gdy ją zgromadzisz, możesz zastanowić się, czy chcesz iść w kierunku kolejnego progu, jakim są środki na 6 miesięcy życia, czy poprzestajesz na posiadanej już kwocie.

Jeśli jesteś pewna, że potrzebujesz od razu zabezpieczenia na 12 miesięcy, bo wiesz, że np. planujesz całkowity zwrot w swojej karierze, podziel tę kwotę na liczbę miesięcy pozostałych do tego momentu. Dzięki temu otrzymasz konkretną kwotę, którą musisz odkładać co miesiąc.

Gdzie trzymać poduszkę finansową?

Już wiesz, co to jest poduszka finansowa. Przejdźmy więc do kolejnego aspektu, czyli tego, gdzie ją trzymać. Jej podstawowym założeniem jest to, że można z niej skorzystać w nagłych i trudnych sytuacjach, które często wymagają natychmiastowych reakcji. Dlatego odłożone pieniądze powinny znajdować się w miejscu, z którego możesz bez problemu je pobrać.

Dobrym wyborem jest np. konto oszczędnościowe. W ciągu kilku sekund możesz przelać z niego środki na swoje konto osobiste i w razie potrzeby wypłacić. Niektórzy decydują się na trzymanie pieniędzy w gotówce, aby zawsze, w każdych warunkach były pod ręką.

Pamiętaj, że poduszka finansowa powinna być dostępna od ręki. Skorzystanie z niej może wymagać co najwyżej przelewu i pójścia do bankomatu.

Czy któraś opcja jest lepsza? Zależy to przede wszystkim od Twoich preferencji. Pamiętaj jednak, że na koncie oszczędnościowym pieniądze będą oprocentowane i chociaż zapewne nie będą to duże kwoty, lepsze to niż nic. Nie musisz zakładać rachunku oszczędnościowego w banku, w którym już posiadasz konto. Możesz sprawdzić ofertę konkurencji i otworzyć nowe tam, gdzie oprocentowanie będzie najbardziej korzystne.

Poduszka finansowa – tylko pieniądze, a może także przedmioty o wysokiej wartości?

Niejedna osoba myśląc o swoim zabezpieczeniu finansowym, bierze pod uwagę posiadane wartościowe przedmioty. Może to być działka, samochód czy markowe ubrania i dodatki. Jednak czy faktycznie można zaliczyć je do poduszki finansowej? Nie!

Przede wszystkim nie spełniają one podstawowego kryterium, o którym wspominałam powyżej, czyli nie są pieniędzmi dostępnymi od ręki. Dodatkowo ich szybkie spieniężenie może doprowadzić do tego, że zdecydujesz się na dużo niższą cenę, niż w normalnych warunkach. Dlatego nie polecam tego rozwiązania. Najlepiej albo sprzedaj te przedmioty od razu, albo nie bierz ich pod uwagę.

Jak zbudować poduszkę finansową? Poznaj dobre praktyki

Znasz już pojęcie poduszka finansowa – ile powinna wynosić, gdzie ją trzymać i dlaczego warto ją mieć. Ostatnią kwestią (być może najważniejszą) jest praktyka, czyli to, jak ją zbudować. Przede wszystkim przyda Ci się plan.

Aby dowiedzieć się, ile powinna wynosić poduszka finansowa, zacznij od planu.

Konkretna kwota

Budowanie poduszki finansowej powinno odbywać się w zaplanowany sposób. Oznacza to, że co miesiąc będzie się ona powiększała o konkretną kwotę. Możesz od razu ustawić zlecenie comiesięcznego przelewu, który będzie wysyłany z Twojego konta w pierwszej kolejności po wypłacie. To bardzo dobra praktyka, która pozwoli Ci zawsze traktować oszczędzanie priorytetowo.

Najpierw oszczędności, potem przyjemności

No właśnie, priorytety. To właśnie one muszą się zmienić, aby budowanie poduszki finansowej było w ogóle możliwe. Musisz zastanowić się nad tym, co jest dla Ciebie ważniejsze – komfort i bezpieczeństwo w postaci zabezpieczenia finansowego czy komfortowe życie, wydawanie wszystkich środków i jednoczesne życie od wypłaty do wypłaty.

Jeśli wybierzesz pierwszą opcję, zrezygnowanie z części (a czasem może zdarzyć się, że ze wszystkich) przyjemności będzie po prostu łatwiejsze. Będziesz miała motywację, aby Twoje wydatki obejmowały niezbędne koszty życia i budowanie poduszki. A jeśli pozostaną Ci jakieś środki, to właśnie one będą mogły być przeznaczone na przyjemności. Wymaga to samozaparcia, ale pamiętaj, że da Ci także ogromną satysfakcję!

Budowanie poduszki finansowej na pierwszym miejscu

Zdarza Ci się, że trafiają do Ciebie dodatkowe środki, np. premia w pracy czy gotówka w formie urodzinowego prezentu? One także mogą zasilić Twoją poduszkę, przyspieszając jednocześnie jej budowanie. Tak samo możesz zdecydować się na opcję dostępną w wielu bankach, która automatycznie przelewa zaokrąglone do pełnych złotych końcówki płatności. W ten sposób nawet nie poczujesz, że oszczędzasz, a po miesiącu może uzbierać się z tego niemała kwota.

W budowaniu poduszki finansowej pomoże Ci także ograniczenie stałych kosztów. Zajrzyj do artykułu https://lubie.com.pl/sposoby-oszczedzania-wody-poznaj-9-praktycznych-pomyslow/, z którego dowiesz się, jak oszczędzać wodę.

Poduszka finansowa jest w zasięgu każdej z nas. Niektórym jej budowanie zajmie mniej czasu, innym więcej, jednak najważniejsze jest zacząć. Stosuj się to powyższych wskazówek i twórz własne. Powodzenia!