Sposoby oszczędzania wody – poznaj 9 praktycznych pomysłów!

Coraz więcej z nas szuka oszczędności. Rosnące rachunki, podwyżki na każdym kroku, inflacja – to wszystko powoduje, że zaczynamy zastanawiać się nad swoimi wydatkami i tym, gdzie właściwie znikają nasze pieniądze. Jednym ze sposobów na zmniejszenie swoich comiesięcznych kosztów są praktyczne sposoby oszczędzania wody. Dzięki nim będziesz mogła zmienić swoje codzienne zachowania, aby zużywać jej mniej. Z czasem na pewno wejdą Ci one w krew i staną się w pełni naturalne.

Bez względu na to, czy zależy Ci wyłącznie na tym, by wydawać mniej, czy chcesz żyć ekologicznie, gdyż wiesz, dlaczego oszczędzanie wody jest ważne – w tym artykule znajdziesz porady, które pozwolą Ci zmniejszyć swoje zużycie wody. Czytaj dalej, aby poznać je wszystkie!

Praktyczne sposoby oszczędzania wody

Sposoby na oszczędzanie wody nie muszą być trudne ani wymagać wielu wyrzeczeń. Wystarczy, że wprowadzisz do swojego życia kilka z poniższych praktyk, a Twoje zużycie wody się zmniejszy. Oto moje sprawdzone pomysły na oszczędzanie wody!

Wykorzystuj wodę ponownie

Sposoby na oszczędzanie wody w kuchni? Ponowne wykorzystywanie wody to świetny pomysł i od niego zaczniemy. Pomyśl tylko, ile wody wylewasz podczas gotowania. Często może to być nawet od kilku do kilkunastu litrów miesięcznie! Oczywiście są pewne ograniczenia, gdyż takiej wody nie wykorzystasz do dowolnego celu, jednak już wyjaśniam, co możesz z nią zrobić.

Wodę po gotowaniu jajek, makaronu czy ryżu przelej do przeznaczonego naczynia. Aby działać ekologicznie, nie kupuj specjalnych pojemników, a wykorzystaj ponownie np. słoiki po przetworach czy gotowych sosach. Możesz przelać do nich gorącą wodę i zostawić do przestudzenia. Taka woda sprawdzi się doskonale do podlewania kwiatów – według niektórych ma ona właściwości, które odżywiają kwiaty (tylko pamiętaj, aby dać jej wystygnąć). Jeśli nie masz roślin, możesz wykorzystać ją do spłukiwania toalety.

Jesteś właścicielką psa albo kota? W takim razie pewnie sporo wody wylewasz, gdy wymieniasz ją pupilowi każdego dnia na świeżą. A możesz wykorzystać ją tak jak opisałam to powyżej!

Jeśli korzystasz z elektrycznej suszarki do ubrań, z pewnością wiesz, jak wiele wody zostaje po każdym jej uruchomieniu. Taka woda może posiadać w sobie pozostałości po płynie do płukania czy proszku, więc zdecydowanie nie nadaje się ona do podlewania kwiatów. Ale do spłukiwania toalety sprawdzi się świetnie! To „darmowa” woda, która podczas suszenia na klasycznej suszarce po prostu by wyparowała. Dlatego warto z niej skorzystać.

Sposoby na oszczędzanie wody sprawią, że do podlewania kwiatów będziesz mogła wykorzystać wodę, która w innym wypadku zostałaby po prostu… wylana!

Zakręcaj wodę, kiedy z niej nie korzystasz

To punkt, który wydaje się oczywisty, jednak duża część osób nadal tego nie robi. Woda nie musi lecieć, gdy myjesz ręce lub zęby. Podobnie, gdy jesteś pod prysznicem i myjesz ciało. Wydaje się, że to tylko chwila, jednak sumując te chwile z całego miesiąca, nagle sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

To szczególnie ważne dlatego, że ta czynność nie jest tak naprawdę rezygnacją z czegoś. O ile przykładowo w przypadku pierwszego punktu wykorzystujesz wodę ponownie, tak tutaj, gdy nie zakręcisz kranu, po prostu ją tracisz. Oczywiście płacąc za to.

Dlatego postaraj się wyrobić sobie nawyk zakręcania kranu czy prysznica. Możesz na jakiś czas przykleić sobie w łazience kartkę, która stanie się Twoją przypominajką. Jestem pewna, że zakręcanie kranu szybko wejdzie Ci w krew.

Niezastąpiona zmywarka lub… dobre nawyki podczas mycia naczyń

Jeśli nie posiadasz zmywarki, jest praktycznie pewne, że podczas mycia naczyń wykorzystujesz więcej wody niż zrobiłaby to ona. Oznacza to, że inwestycja w takie urządzenie może być dobrym pomysłem, który pozwoli Ci zaoszczędzić nie tylko wodę, ale i czas (a jak dobrze wiemy, czas to pieniądz).

Większość zmywarek posiada programy eko, które wprawdzie zazwyczaj myją naczynia dłużej niż te szybkie, ale za to zużywają mniej wody i prądu. Jeśli masz zmywarkę i do tej pory włączałaś program, nie zwracając na to szczególnie uwagi, zajrzyj do instrukcji, w której powinnaś znaleźć informacje o każdej z dostępnych opcji mycia. Możesz się zdziwić, jak duże różnice w poborze wody i energii elektrycznej są w każdej z nich.

Jeśli jednak zakup zmywarki nie jest Twoim priorytetem w tym momencie, możesz zmienić swoje nawyki podczas mycia naczyń ręcznie. Przede wszystkim jeśli to tylko możliwe myj naczynia od razu, dzięki czemu nie zdążą one zaschnąć. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, namocz je – ograniczysz w ten sposób wodę, którą w innym wypadku musiałabyś zużyć do ich szorowania. 

Podobnie jak podczas mycia rąk, nie musisz mieć przez cały czas odkręconej wody. Wykorzystuj ją do spłukiwania, ewentualnie, jeśli jest taka potrzeba, polewania ich na początku, natomiast podczas samego mycia może być zakręcona. Spłukuj partiami, co będzie nie tylko szybsze, ale i wygodne. Korzystaj z możliwie najmniejszego strumienia i zamontuj w kranach perlatory!

Perlatory

Jeśli interesują Cię pewne sposoby oszczędzania wody w gospodarstwie domowym, zdecydowanie powinnaś poznać bliżej perlatory. Montuje się je bezpośrednio na kranie, na zakończeniu baterii, w miejscu, gdzie wydobywa się z niej woda. 

Zadaniem perlatora jest zmniejszenie strumienia wody, dzięki temu, że zostaje on napowietrzony. W ten sposób Ty nie odczuwasz dużej różnicy, a Twoje rachunki wręcz przeciwnie! Niektóre modele pozwalają zmniejszyć zużycie nawet o 75%. 

Nie wiesz, jaki perlator wybrać? Dobrym pomysłem jest postawienie na model, który posiada regulację strumienia. Dzięki temu sama będziesz mogła idealnie dopasować, jaki strumień będzie dla Ciebie idealny na co dzień, a w razie potrzeby szybko go zwiększysz.

Kontroluj wycieki

Chcesz poznać wszystkie sposoby na oszczędzanie wody w domu? Wycieki to temat, na który zdecydowanie warto zwrócić uwagę. Wydają się dość niepozorną kwestią. Bo przecież to, że malutkie krople kapią z kranu w kuchni czy baterii prysznicowej nie ma żadnego znaczenia. A jednak ma! Kiedy zbierzemy te wszystkie krople w skali miesiąca, nagle może zrobić się z nich całkiem spore zużycie.

Dodatkowo jest to po prostu tracenie wody, z której nawet w żaden sposób nie korzystasz. Podobnie, jak w sytuacji, gdy nie zakręcasz wody podczas mycia rąk. Dlatego jeśli zauważysz jakiś wyciek, od razu wezwij fachowca. Ograniczysz w ten sposób także szanse na to, że doprowadzi on do poważnej awarii i będzie wymagał zainwestowania większej kwoty w naprawę.

Monitoruj zużycie

Nieświadomość jest największym wrogiem. Dlatego bardzo dobrą praktyką, która idealnie wpisuje się w sposoby oszczędzania wody, jest comiesięczne zapisywanie zużycia wody zimnej i ciepłej. Dzięki temu będziesz mogła regularnie kontrolować, ile wody wykorzystałaś w danym miesiącu. Pozwoli Ci to zareagować szybciej niż przy półrocznych rozliczeniach.

Jeśli zauważysz, że w danym miesiącu zużycie jest dużo większe, będziesz mogła od razu przyjrzeć się swoim nawykom, zastanowić się, czy coś się przez ostatni czas zmieniło. Może częściej brałaś kąpiel, napełniając całą wannę wodą? A może pozwoli Ci to odkryć wyciek, którego w innym wypadku być nie znalazła? Zapisywanie zużycia jest zdecydowanie dobrą praktyką i świetnym sposobem na zaoszczędzenie wody, gdyż będziesz czuła, że masz sprawczość nad tym, ile jej faktycznie zużywasz i kontrolujesz rachunki, a nie tylko na nie czekasz.

Deszczówka

Sposoby oszczędzania wody mogą się różnić w zależności od tego, czy mieszkasz  w domu, czy w bloku. Jednym ze sposobów tego rodzaju jest gromadzenie deszczówki. Jeśli posiadasz dom, to zadanie będzie dużo łatwiejsze, gdyż możesz zainstalować specjalnie do tego przeznaczony zbiornik pod rynną. Natomiast w sytuacji, gdy mieszkasz w bloku i masz do dyspozycji balkon podczas dużych opadów możesz postawić na nim miski lub inne pojemniki o dużej powierzchni. Taka woda sprawdzi się doskonale np. do podlewania kwiatów.

Ekonomiczny prysznic

Nawyki podczas brania prysznica również można określić jako sposoby na oszczędzanie wody. Przede wszystkim zainwestuj we wspomniane już wcześniej perlatory, dzięki którym woda będzie napowietrzona i zużyjesz jej mniej. 

Dobrą praktyką, która ma wpływ na ilość zużywanej wody jest długość pryszniców. Postaraj się skrócić ich czas do kilku minut i zakręcaj wodę na czas mycia się. Dodatkowo zanim wejdziesz pod prysznic, gdy odkręcasz wodę, aby się zagrzała, wstaw do wanny czy kabiny miskę, do której zbierzesz czystą wodę (w innym przypadku po prostu zniknęłaby ona w odpływie!).

Jeśli interesują Cię sposoby oszczędzania wody, zastąpienie kąpieli prysznicem raz na jakiś czas z pewnością przyniesie pozytywny efekt.

Zwróć uwagę także na kąpiele. Jeśli kilka razy w tygodniu napełniasz wannę gorącą wodą do pełna, z pewnością znajdzie to swoje odbicie w rachunkach. Nie oznacza to, że musisz od razu całkowicie rezygnować z kąpieli. Możesz natomiast zmniejszyć ilość wlewanej do wanny wody lub jedną kąpiel w tygodniu zastąpić prysznicem.

Zimna woda nie jest taka zła

Dlaczego oszczędzanie wody jest ważne dla Ciebie? Jeśli są to przede wszystkim względy ekonomiczne, zwróć uwagę na zużycie ciepłej wody. Stawki za nią znacząco wzrosły w ostatnim czasie, a co więcej opłata za wodę ciepłą to tak naprawdę woda zimna i jej podgrzanie, czyli płacisz za te dwie kategorie. 

Dlatego zastanów się, w jakich sytuacjach możesz korzystać z zimnej wody? Może podczas trwającego krótką chwilę mycia rąk w łazience ciepłą wodą, nie zrobi Ci dużej różnicy wykorzystanie do tego zimnej wody? Zimna woda sprawdzi się przykładowo także do namaczania naczyń przed właściwym myciem. Jestem pewna, że znajdziesz więcej sytuacji, w których ograniczysz zużycie ciepłej wody.

Jeśli interesuje Cię oszczędzanie nie tylko wody, zajrzyj także do artykułu https://lubie.com.pl/sprawdzone-sposoby-na-oszczedzanie-pieniedzy-czyli-jak-nauczyc-sie-oszczedzania/, w którym znajdziesz sprawdzone sposoby na to, jak nauczyć się oszczędzania.