Jaki plecak dla pierwszoklasisty wybrać? Praktyczny poradnik

Wybór odpowiedniego tornistra dla pierwszoklasisty jest często nie lada wyzwaniem. Plecak (np. jeden z modeli z https://plecaki.com.pl/pl/c/Plecaki-szkolne/50) będzie towarzyszył mu w codziennych wyprawach do szkoły, dlatego warto zadbać o to, by spełniał wszystkie najważniejsze kryteria i wymagania. Odpowiednia wielkość, waga i ilość przegródek to tylko niektóre elementy, na które należy zwrócić uwagę przy jego wyborze. Jakie są więc idealne plecaki do pierwszej klasy i jakie modele najlepiej wybrać?

Jaki plecak dla pierwszoklasisty jest najlepszym wyborem? Podstawowe zasady 

Na pytanie „jaki plecak dla pierwszoklasisty wybrać?” nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wiele zależy od konkretnej sytuacji dziecka, np. tego czy jest ono wożone do szkoły, czy podróżuje samo, czy w szkole są szafki itp.

Niezbędne atesty i certyfikaty

Pierwszą ważną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę podczas szukania idealnego modelu, jest to, że plecaki dziecięce powinny posiadać specjalne atesty, dzięki którym mogą zostać dopuszczone do użytku oraz rekomendacje np. Instytutu Matki i Dziecka. Dzięki nim będziemy mieć pewność, że dany produkt nadaje się dla dzieci w konkretnym wieku. 

Pierwszoklasiści są jeszcze bardzo mali, a ich organizmy nie są przyzwyczajone do noszenia na plecach dużych i ciężkich pakunków. Kupując więc plecak, warto sięgać po sprawdzone, certyfikowane i spełniające wszystkie wymogi tornistry dopasowane do wieku oraz wzrostu ucznia.

Cena i marka

Wyprawki produkowane przez renomowane firmy są nieco droższe, jednak polecam Ci w nie zainwestować, by mieć pewność, że Twojemu dziecku nie stanie się żadna krzywda. Warto myśleć o plecaku jako o najważniejszym elemencie wyprawki szkolnej – w końcu to od niego zależy bezpieczeństwo i zdrowie Twojego dziecka. Zdecydowanie nie jest to coś, na czym powinnaś oszczędzać, a wręcz przeciwnie! Możesz obciąć koszty z innych niezbędnych elementów i wybrać ich tańsze wersje, ale nie rób tego w przypadku plecaka, który będzie towarzyszył Twojej pociesze każdego dnia nauki.

Jaki plecak dla pierwszoklasisty wybrać? Wielu rodziców decyduje się na tornister.

Waga i wielkość

Jakie inne wskazówki podpowiedzą Ci, jaki plecak dla pierwszoklasisty wybrać? Nie stawiaj na uniwersalne rozwiązania, a dopasuj wielkość i wagę plecaka do swojego dziecka. Maluchy w wieku szkolnym nie powinny nosić plecaka cięższego niż 10% swojej wagi ciała (niektórzy specjaliści dopuszczają wagę do 15%, ale im mniej, tym lepiej). Do tej wagi liczy się oczywiście nie tylko plecak, ale i jego zawartość, więc wybrany model musi być po prostu lekki. Maksymalna polecana pojemność to 10 litrów.

Wyprofilowane plecy i inne ważne elementy

Plecak dla pierwszoklasisty musi mieć także odpowiednio wyprofilowane plecy i sztywne dno (dlatego tak często dla maluchów wybierane są tornistry). Powinien dobrze przylegać do pleców dziecka, a w odpowiednim dopasowaniu pomogą regulowane szelki. Dla komfortu pociechy sprawdź, czy plecy posiadają system wentylacji, dzięki czemu materiał nie będzie wzmagał pocenia.

Zwróć uwagę także na to, aby plecak mieścił format A4 oraz posiadał osobną komorę na napój i jedzenie. W przypadku większych modeli przydatny może okazać się także pas biodrowy, dzięki któremu plecak będzie stabilnie trzymał się na plecach, bez ich niepotrzebnego przeciążania.

Klasyczny plecak czy szkolna walizka na kółkach?

Większość sprzedawców oraz rodziców poleca klasyczne lekkie plecaki, które uczeń będzie nosił na plecach. Ich wybór jest słuszny szczególnie wtedy, gdy dziecko ma do pokonania bardzo krótki odcinek drogi prowadzący z domu do szkoły (i na odwrót) oraz gdy na lekcje jest odwożone autobusem lub samochodem. Tornistry sprawdzają się również na zajęcia dodatkowe, basen, wycieczki czy wyjścia do kolegów. 

Plecak do szkoły na kółkach polecany jest uczniom, którzy codziennie pokonują pieszo sporą odległość oraz gdy chodnik prowadzący do szkoły jest równy i nie posiada żadnych ubytków czy dziur. Takie rozwiązanie sprawia, że kręgosłup oraz plecy dziecka są odciążone. Kołka w tornistrze powinny być jednak wykonane z bardzo trwałego oraz wytrzymałego materiału, np. kauczuku. Plastik może nie wytrzymać tak dużego dociążenia i zepsuć się po kilku dniach od pierwszego użycia.

Kwestia tego, jaki plecak dla pierwszoklasisty wybrać, nie należy jednak do najłatwiejszych. Pod uwagę trzeba wziąć wiele różnych kwestii. Skupmy się jednak nadal na plecakach na kółkach. Faktycznie są one świetnym rozwiązaniem dla maluchów, które dzięki możliwości ciągnięcia plecaka niczym walizki, nie muszą nosić go na plecach. Ale co w sytuacji, gdy Twoja pociecha podczas drogi do szkoły musi pokonać wiele schodów albo ma zajęcia nie na parterze budynku, ale wyższym piętrze? Wtedy kółka przestaną być usprawnieniem, a przez wybór takiego rozwiązania sam plecak ważny więcej niż jego klasyczny odpowiednik, ponieważ posiada także dodatkowy stelaż.

Wybierając między plecakiem, tornistrem a plecakiem na kółkach, warto więc wziąć pod uwagę nie tylko wygodę pociechy w sprzyjających warunkach, ale dobrze przemyśleć, która z możliwości będzie najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem. Dzięki temu wybierzesz opcję, która będzie sprawdzać się przez dłuższy czas, a nie będziesz zmuszona niedługo po rozpoczęciu roku szkolnego szukać nowego plecaka.

Plecak to nie wszystko – pamiętaj o odblaskach zapewniających bezpieczeństwo dziecku!

Odblaski to bardzo ważny element plecaka, dzięki któremu dziecko będzie widoczne również po zmroku. Zajęcia w wielu szkołach trwają do późnych godzin wieczornych, dlatego w okresie zimowy, uczeń prawdopodobnie będzie wracał do domu, gdy na zewnątrz będzie już ciemno. Aby wszyscy kierowcy widzieli dziecko, nawet z dalekiej odległości, należy zadbać o to, by plecak posiadał elementy odblaskowe na szelkach, po bokach plecaka oraz na jego przodzie. Zapewnią one bezpieczeństwo, a dodatkowo spełnią wymogi takie jak np. obowiązkowe zakładanie odblasków w momencie poruszania się po obszarze niezabudowanym.