Twoje dziecko idzie do pierwszej klasy? Sprawdź, jak wybrać dla niego idealny plecak

Wybór odpowiedniego tornistra dla pierwszoklasisty jest często nie lada wyzwaniem. Plecak będzie towarzyszył mu w codziennych wyprawach do szkoły, dlatego warto zadbać o to, by spełniał wszystkie najważniejsze kryteria i wymagania. Odpowiednia wielkość, waga i ilość przegródek to tylko niektóre elementy, na które należy zwrócić uwagę przy jego wyborze. Jakie są więc idealne plecaki do pierwszej klasy i jakie modele najlepiej wybrać?

Atesty i standardy bezpieczeństwa

Plecaki dziecięce powinny posiadać specjalne atesty, dzięki którym mogą zostać dopuszczone do użytku oraz rekomendacje np. Instytutu Matki i Dziecka. Dzięki nim, będziemy mieć pewność, że dany produkt nadaje się dla dzieci w konkretnym wieku. Pierwszoklasiści są jeszcze bardzo mali, a ich organizmy nie jest przyzwyczajone do noszenia na plecach dużych i ciężkich pakunków. Kupując więc plecak, warto sięgać po sprawdzone, certyfikowane i spełniające wszystkie wymogi tornistry dopasowane do wieku oraz wzrostu ucznia. Wyprawki produkowane przez renomowane firmy są nieco droższe, jednak warto w nie zainwestować, by mieć pewność, że dziecku nie stanie się żadna krzywda.

Klasyczny plecak czy szkolna walizka na kółkach?

Większość sprzedawców oraz rodziców poleca klasyczne lekkie plecaki, które uczeń będzie nosił na plecach. Ich wybór jest słuszny szczególnie wtedy, gdy dziecko ma do pokonania bardzo krótki odcinek drogi prowadzący z domu do szkoły (i na odwrót) oraz gdy na lekcje jest odwożone autobusem lub samochodem. Tornistry sprawdzają się również na zajęcia dodatkowe, basen, wycieczki czy wyjścia do kolegów. Plecak do szkoły na kółkach polecany jest uczniom, którzy codziennie pokonują pieszo sporą odległość oraz gdy chodnik prowadzący do szkoły jest równy i nie posiada żadnych ubytków czy dziur. Takie rozwiązanie sprawia, że kręgosłup oraz plecy dziecka są odciążone. Kołka w tornistrze powinny być jednak wykonane z bardzo trwałego oraz wytrzymałego materiału, np. kauczuku. Plastik może nie wytrzymać tak dużego dociążenia i zepsuć się po kilku dniach od pierwszego użycia.

Zastanawiasz się, jaki plecak wybrać na wycieczkę? Zajrzyj do naszego artykułu „Z plecakiem na wycieczkę. Jaki model wybrać i co do niego zapakować?„.

Odblaski zapewniające bezpieczeństwo

Odblaski to bardzo ważny element plecaka, dzięki któremu dziecko będzie widoczne również po zmroku. Zajęcia w wielu szkołach trwają do późnych godzin wieczornych, dlatego w okresie zimowy, uczeń prawdopodobnie będzie wracał do domu, gdy na zewnątrz będzie już ciemno. Aby wszyscy kierowcy widzieli dziecko, nawet z dalekiej odległości, należy zadbać o to, by tornister posiadał elementy odblaskowe na szelkach, po bokach plecaka oraz na jego przodzie. Zapewnią one bezpieczeństwo, a dodatkowo spełnią wymogi takie jak np. obowiązkowe zakładanie odblasków w momencie poruszania się po obszarze niezabudowanym.