Włosy kręcone są bardzo wymagające. Aby ciągle wyglądały pięknie, należy o nie odpowiednio dbać. Ważne jest ich regularne nawilżanie oraz olejowanie. Wiele kobiet ma z tym jednak dość duży problem. Źle wypielęgnowane loki zaczynają się prostować i puszyć. Aby temu zapobiec, wystarczy myć je metodą OMO. Dzięki niej loki są piękne, sprężyste i idealnie nawilżone. Na czym polega OMO i jak zacząć swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją „kręciołków”? Sprawdź!
Metoda OMO na włosy – potrzebne produkty
Metoda OMO na włosy stała się w ostatnim czasie bardzo popularna. Mogą stosować ją wszystkie kobiety, których kosmyki mają tendencję do kręcenia się. Dzięki niej naturalny skręt włosów delikatnie się wzmocni. Dodatkowo loki będą błyszczące, sprężyste i bardzo mocno odżywione. Aby zacząć ich pielęgnację metodą OMO, należy zaopatrzyć się w minimum dwa rodzaje odżywek oraz jeden rodzaj delikatnego szamponu. Najważniejsze jest jednak to, by kosmetyki te nie posiadały SLSów, silikonów, alkoholi i innych substancji, które mogą sklejać oraz przesuszać kosmyki. Im bardziej naturalny skład – tym lepiej. Będąc na zakupach, warto przy okazji kupić również grzebień z szerokim rozstawem „ząbków”, żel do stylizacji oraz delikatny ręcznik z mikrofibry. Dzięki nim pielęgnacja stanie się jeszcze skuteczniejsza.
Metoda OMO na włosy – jak przystąpić do mycia włosów?
Mycie włosów metodą OMO należy zacząć od dokładnego rozczesania włosów. Dzięki temu kosmyki nie będą się plątać. Następnie wystarczy opłukać włosy letnią wodą i nałożyć na nie pierwszą z odżywek. Najlepiej zacząć aplikację na wysokości ucha i kierować się ku dołowi. Maskę warto zostawić na włosach na około 20-30 minut. W międzyczasie, loki można delikatnie rozczesać.
Po upływie pół godziny, nie należy spłukiwać maski z kosmyków. Produkt ma zostać na włosach, ponieważ w ten sposób zabezpieczymy końcówki przed negatywnym wpływem substancji oczyszczających zawartych w szamponie.
Mając tak przygotowane loki, możemy zacząć mycie właściwe. Na skalp należy nałożyć szampon i delikatnie wmasować go w skórę głowy. Trzeba jednak pamiętać, by pod żadnym pozorem nie myć nim końcówek. Do ich oczyszczenia wystarczy spływająca piana. Gdy skóra głowy została już umyta, wszystkie produkty można spłukać letnią wodą. Po delikatnym odsączeniu włosów, należy nałożyć na końcówki drugi rodzaj odżywki i zostawić go również na około pół godziny. Następnie wystarczy dokładnie zmyć produkt z włosów.
Metoda OMO na włosy – co po myciu?
Włosy po umyciu należy delikatnie odsączyć ręcznikiem z mikrofibry bądź bawełnianą koszulką. Lekki materiał sprawi, że kosmyki nie będą się plątać. Należy jednak pamiętać, by nie trzeć loków. Gdy włosy są jeszcze wilgotne, warto nałożyć na nie odrobinę żelu do stylizacji. Najlepiej wgniatać produkt w poszczególne kosmyki. W ten sposób ich naturalny skręt zostanie „podbity”. Kolejnym krokiem jest wysuszenie loków. Najlepiej użyć do tego suszarki z dyfuzorem. Należy jednak pamiętać, by strumień powietrza nie był zbyt gorący. Tak wypielęgnowane włosy będą wyglądały na zdrowe i bardzo sprężyste.
Pamiętajmy jednak, że metoda ta przynosi bardzo dobre efekty, jeśli stosujemy ją regularnie. Włosy muszą się do niej przyzwyczaić, dlatego przez pierwsze kilka razy efekt może być nieco gorszy. Z każdą kolejną próbą będzie jednak coraz lepiej.