Wiskoza – poznaj wady i zalety tej tkaniny!

Lato to dla wielu z nas wyjątkowy czas. Piękna pogoda sprzyja dalekim wycieczkom oraz urlopom w różnych zakątkach świata. Upał może przysporzyć nam jednak wiele problemów. Zbyt wysoka temperatura utrudnia bowiem codzienne funkcjonowanie. W takiej sytuacji warto mieć zawsze na sobie lekką i przewiewną odzież. Wiskoza to jeden z najczęściej polecanych materiałów na lato. Dlaczego? Dowiesz się tego z dzisiejszego artykułu. Sprawdź!

Wiskoza – co to za materiał?

Tkanina wiskozowa to materiał, który jest określany mianem syntetycznego. Aby ją wyprodukować, potrzebna jest bowiem celuloza, którą pozyskuje się z różnych gatunków drzew, np. dębów czy sosen. Następnie, w celu uzyskania tkaniny, niezbędna jest jednak bardzo długa i pracochłonna obróbka pozyskanych włókien. Po przejściu wszystkich procesów otrzymujemy gotowy materiał. 

Jakie materiały zastępuje wiskoza?

Wiemy już zatem, czym jest oraz jak powstaje wiskoza. Materiał ten jest bardzo popularny wśród projektantów mody czy osób produkujących wyroby tekstylne. Z powodzeniem zastępuje bowiem bawełnę, wełnę, poliester czy nawet i jedwab. Wygląd oraz właściwości wiskozy są jednak w głównej mierze zależne od tego, do czego została użyta. Nieco inaczej będzie bowiem prezentowała się lekka apaszka czy zwiewny damski komplet wiskozowy. W niektórych sytuacjach możemy zatem mieć delikatne problemy z rozróżnieniem tego materiału. 

Odzież z tiulem – jak ją nosić i na jakie okazje pasuje? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Jakie są główne zalety wiskozy?

Wiskoza ma bardzo wiele zalet, o których istnieniu dowiadujemy się najczęściej latem, nosząc ubrania wykonane z tego materiału. Warto jednak pamiętać, że tkanina ta sprawdza się nie tylko o tej porze roku i niekoniecznie wyłącznie do produkcji odzieży. Dlaczego jednak powinniśmy się nią zainteresować?

Przewiewność

Wiskoza jako materiał jest przede wszystkim bardzo przewiewna. Decydując się na ubrania wykonane z tej tkaniny, możemy być pewni, że będą one idealne na upalne dni. Nasze ciało jest bowiem w stanie pod nią oddychać. Nie powinniśmy się zatem pocić ani przegrzewać. Warto docenić ten fakt, ponieważ większość sztucznych materiałów nam tego nie zagwarantuje. 

Delikatność

Niektóre tkaniny, np. wełna czy poliester, są bardzo szorstkie i mogą podrażniać nasz naskórek. Wiskoza charakteryzuje się jednak wyjątkową delikatnością. Jej powierzchnia jest bowiem idealnie gładka i przyjemna w dotyku. Najczęściej bywa matowa, jednak dzięki temu tekstylia wykonane z tego materiału wyglądają ciekawie i niepowtarzalnie. Taki efekt wykończenia jesteśmy bowiem w stanie uzyskać wyłącznie poprzez wykorzystanie wiskozy. 

Przyjazność dla skóry

Tak jak już zostało wcześniej wspomniane, wiskoza jest bardzo delikatna, a zatem także i przyjazna dla skóry. Nawet przy długotrwałym noszeniu ubrań wykonanych z tego materiału nie powinniśmy odczuwać żadnego dyskomfortu. W upalne dni istnieje również bardzo małe ryzyko wystąpienia na ciele potówek czy innych wyprysków. Tkanina ta spełni zatem oczekiwania wielu wymagających osób, a także i alergików. 

Idealna domieszka

W sklepach krawieckich możemy dostać wiele tkanin wzbogaconych o wiskozę. Materiał ten jest bowiem idealną domieszką, która delikatnie zmienia właściwości innych włókien. Bardzo często zauważymy więc celulozę dodaną do bawełny, poliestru, jedwabiu, lnu, modalu czy lyocellu. Dzięki temu każda z tych tkanin staje się lżejsza, bardziej przewiewna i zdecydowanie przyjemniejsza w dotyku. 

Niska cena

Materiał pozyskiwany z włókien celulozowych jest bardzo tani. Cena wiskozy zależy od wielu czynników, takich jak chociażby wzór, jednak najczęściej dostaniemy ją za 18-30 zł/m. Nic więc dziwnego, że popularne sieciówki często oferują ubrania czy akcesoria wykonane z takiej tkaniny. Wiskoza wykorzystywana jest jednak także przez krawcowe szyjące różnego typu wyroby na zamówienie, a także przez amatorów robótek ręcznych. 

Czy wiskoza ma jakieś wady?

Wyprodukowanie materiału, który nie będzie miał żadnych wad, jest niemalże niemożliwe. Musimy zatem pamiętać, że każda tkanina posiada jakieś minusy. Warto jednak sięgać po takie, których lekkie niedociągnięcia nie wpływają negatywnie na nasz komfort. Jakie wady możemy zauważyć w wiskozie?

Podatność na odkształcenia

Wiskoza jest niestety materiałem bardzo podatnym na odkształcenia. Podczas jej noszenia, możemy zatem zauważyć delikatne rozciągnięcia w miejscach, w których tkanina najbardziej pracuje. Wszelkie tego typu zdeformowania powinny zniknąć jednak podczas prania. W przypadku kontaktu z wodą materiał ten zaczyna się bowiem kurczyć, dzięki czemu znikają wszystkie odkształcenia czy nierówności.

Źródło: http://www.soshe.pl/2017/09/wiskoza-i-co-to-za-materia-i-czy-nalezy.html

Gniecenie

Prasowanie wiskozy nie należy do najłatwiejszych zadań. Dodatkowo musimy pamiętać, że mimo dokładnego rozprostowania materiału, tkanina może zacząć się gnieść podczas użytkowania. Wystarczy, że założymy wiskozową bluzkę i np. oprzemy się o fotel czy zapniemy pasy w samochodzie. Warto zatem mieć ten fakt na uwadze, szczególnie wtedy, gdy zależy nam na nienagannym wyglądzie i idealnej prezentacji.  

Elektryzowanie

Wiskoza bardzo często wykazuje tendencję do nadmiernego elektryzowania. Wystarczy jedynie krótki kontakt np. z włosami, by na tkaninie rozpoczęło się odpychanie jonów dodatnich i ujemnych. Przez to materiał może zacząć “strzelać” bądź też “przyklejać się” do naszego ciała. Noszenie takich ubrań bywa więc czasem nieco uciążliwe. Elektryzowaniu możemy jednak zapobiec, stosując odpowiednie antystatyczne płyny do prania. 

Wymaga prawidłowej pielęgnacji

Podczas prania wiskozy, powinniśmy przestrzegać wszystkich zaleceń producenta. Tkanina ta wymaga bowiem od nas prawidłowej pielęgnacji. Nie możemy prać jej w zbyt niskiej, ani zbyt wysokiej temperaturze. Wiskoza “lubi” się niestety rozciągać, bądź kurczyć w takich warunkach. Dodatkowo materiał powinien być suszony w taki sposób, by nie powstały na nim zagięcia ani odkształcenia. 

Źródło: https://miekkie.com/tkanina-wiskoza-srednie-grochy-granat-bialy.html

Wiskoza – co możemy z niej wyprodukować?

Ze stuprocentowego materiału wiskozowego najczęściej produkuje się apaszki, lekkie szaliki, bluzki, koszule, spódnice oraz sukienki, czyli typowo letnie elementy garderoby. W sklepach znajdziemy jednak również odzież z domieszką włókien celulozowych. Wtedy może okazać się, że dodatek wiskozy zauważymy w marynarkach, swetrach czy nawet i czapkach. Zastosowań tego materiału jest naprawdę wiele, dlatego mamy nieograniczone możliwości, jeśli chcemy wykonać coś samodzielnie. 

A czy wiskoza nadaje się do produkcji bluz? Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule: Bluzy z nadrukiem czołowych marek. Jaki model i producenta wybrać?

Czy warto kupować produkty wiskozowe?

Produkty wykonane z wiskozy są godne polecenia. Nosząc ubrania wyprodukowane z tego materiału, z pewnością będziemy czuć się komfortowo, a wysokie temperatury nie powinny nam dokuczać. Pamiętajmy jednak, by odpowiednio dbać o taką tkaninę. Jedynie wtedy będzie spełniała wszystkie nasze potrzeby.