Prostnica i kątnica stomatologiczna – do czego służą te narzędzia?

Każdy z nas doskonale zna miejsce, jakim jest gabinet stomatologiczny. Najczęściej udajemy się tam w konkretnym celu, gdy doskwierają nam dolegliwości bólowe zęba. Zazwyczaj już w poczekalni odczuwamy obawę przed wejściem do gabinetu. Dzieje się tak ze względu na wydobywające się zza ściany dźwięki, jakie wydaje kątnica stomatologiczna. To właśnie przy jej pomocy lekarz uruchamia wiertło, które pomaga mu dostać się do wnętrza zęba. Kątnica na mikrosilnik może być wykorzystywana w różnych dziedzinach stomatologii. Pomaga w pracy specjalistom z zakresu stomatologii zachowawczej, endodoncji czy też chirurgii stomatologicznej. Kątnica NSK jest także narzędziem pracy higienistki stomatologicznej oraz protetyka i ortodonty. Oprócz tego instrumentu, w zasięgu ręki lekarzy powinna znajdować się także prostnica stomatologiczna. Do czego służy każde z tych narzędzi? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Kątnica stomatologiczna – z czego składa się ten instrument dentystyczny?

Kątnica stomatologiczna na mikrosilnik powinna być wyposażona w duży przycisk, który lekarz będzie mógł z łatwością wyczuć poprzez rękawiczki ochronne znajdujące się na dłoniach. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na dysze sprayu, które powinna posiadać każda kątnica. Stomatologia jest bardzo rozbudowanym obszarem medycyny, dlatego też kątnica stomatologiczna NSK ma mnóstwo zastosowań w wielu różnych specjalizacjach. Kolejnymi elementami tego narzędzia jest kompaktowy światłowód szklany oraz nosek. Warto jednak zaznaczyć, że te części będą się znajdowały wyłącznie w urządzeniach wyposażonych w światło. Dodatkiem do każdej kątnicy zamówionej w hurtowni powinien być przyrząd do czyszczenia dysz.

Kątnica stomatologiczna – rodzaje i zastosowania

Oprócz posiadania wiedzy na temat budowy kątnicy, warto także zdawać sobie sprawę, że w hurtowniach stomatologicznych te narzędzia występują w kilku rodzajach. Rozróżnia się je za pomocą kolorów, które określają do czego dany instrument może być wykorzystywany. Wyróżniamy 3 kolory pasków, którymi oznaczane są kątnice. Wśród nich znajdziemy kątnice z paskiem czerwonym, niebieskim, zielonym i podwójnym zielonym. Co charakteryzuje poszczególne kolory znajdujące się na kątnicach?

Kątnice czerwone – unikalne właściwości to ich drugie imię

Coraz większą popularnością wśród stomatologów cieszą się kątnice czerwone. Dlaczego tak chętnie je wybierają? Specjaliści z zakresu stomatologii doceniają je za ich unikalne właściwości. Charakteryzują się tym, że podczas swojej pracy wykorzystują szybkie obroty (nawet do 200 000 obrotów na minutę). Dodatkowo kątnice stomatologiczne oznaczone czerwonym paskiem mają znacznie większą siłę pracy. Z ich pomocą dentysta może pracować wiertłem także bokiem.

Sprawdź, jak wybrać odpowiedni rodzaj kątnic!

Kątnice niebieskie – uniwersalne i cenione przez stomatologów

Kątnice stomatologiczne oznaczone niebieskim paskiem są nazywane narzędziami uniwersalnymi lub zwykłymi. Ich maksymalny zakres obrotów wykonywanych w ciągu minuty to 40 000. Z uwagi na ich uniwersalny charakter, można w nich zamontować różne typy wierteł. Do głównych zadań kątnicy stomatologicznej oznaczonej niebieskim paskiem należy usuwanie zębiny próchnicowej oraz wygładzanie szkliwa. 

Kątnice zielone – znajdują zastosowanie w wielu specjalizacjach stomatologii

Jednym z podstawowych narzędzi, które są obowiązkowym wyposażeniem gabinetu stomatologicznego, jest kątnica zwalniająca oznaczona zielonym paskiem. Jest to narzędzie bardzo często wykorzystywane w codziennej pracy stomatologa. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kątnica z zielonym paskiem to instrument wolnoobrotowy. W hurtowniach stomatologicznych możemy natknąć się także na takie narzędzia oznaczone podwójnym zielonym paskiem. Taka etykieta symbolizuje narzędzie pracujące na bardzo wolnych obrotach. Pierwszy typ zielonej kątnicy najczęściej stosuje się w endodoncji, chirurgii stomatologicznej oraz w implantologii. Wykorzystuje się go m.in. do polerowania wypełnień.

Warto wiedzieć, że w implantologii zadaniem tego narzędzia jest zmniejszenie ilości obrotów oraz przeniesienie maksymalnie wielkiego momentu obrotowego. Wbrew pozorom duże znaczenie ma to drugie zastosowanie. Dzięki niemu, możliwe jest niezwykle dokładne i płynne wiercenie w kości. Zanim zdecydujesz się na zakupienie takiego narzędzia, powinieneś wiedzieć, że bardzo istotne jest to, by zwrócić uwagę na to, czy główka kątnicy stabilnie przytrzymuje wiertło. Dodatkowo należy sprawdzić, czy w wybranej kątnicy istnieje możliwość prowadzenia jej kalibracji oraz czy instrument będzie się samodzielnie chłodził, co znacznie wydłuży jego żywotność.

Bardzo ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest to, że kątnice posiadające zielony pasek, które stosuje się w endodoncji, powinny pozwalać zmienić ruch obrotowy na posuwisty. Taka funkcja pozwala na wykonywanie prac w przestrzeniach międzyzębowych. Warto wiedzieć, że kątnice endodontyczne to urządzenia redukujące obroty. Bardzo ważna jest także wielkość główki takiego instrumentu stomatologicznego. Aby zapewnić sobie możliwość precyzyjnej i komfortowej pracy należy zdecydować się na zakupienie kątnicy z jak najmniejszą główką.

Prostnica stomatologiczna – jak jest zbudowana?

Prostnica stomatologiczna składa się z obudowy wyposażonej w obrotowe mocowanie. Podobnie jak kątnica, także posiada dysze sprayu. Dodatkowo prostnica została wyposażona w profilowaną rękojeść, trzpień gwintowany oraz ogranicznik wiertła. Kolejnym elementem łączącym te dwa narzędzia jest kompaktowy światłowód szklany, który można znaleźć jedynie w modelach ze światłem. Prostnica stomatologiczna także powinna być sprzedawana wraz z przyrządem do czyszczenia dysz.

Prostnica dentystyczna – gdzie znajduje zastosowanie?

Niewątpliwie prostnica stomatologiczna znajduje zastosowanie głównie w protetyce i ortodoncji. Służy do obróbki protez oraz aparatów ortodontycznych. Jej cechą charakterystyczną jest praca z wykorzystaniem niskich obrotów. Najczęściej w hurtowniach stomatologicznych możemy trafić na prostnice, które pracują z prędkością około 25 000 obrotów na minutę. Warto wiedzieć, że możemy znaleźć także prostnice, które pracują z większą mocą.