Wszystko co musisz wiedzieć o kwasach

W ostatnich latach kwasy niezwykle zyskały na popularności. Mają właściwości rozjaśniające, złuszczające i wygładzające. Natłok informacji na ich temat często wywołuje u nas mnóstwo wątpliwości. Zastanawiamy się, jaki kwas wybrać oraz  jak prawidłowo używać kwasów.  Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Przyjrzymy się różnym typom kwasów i przeanalizujemy ich właściwości. 

Podział kwasów- kwas BHA i AHA

Kwasy hydroksylowe to eksfolianty, czyli substancje złuszczające naskórek, dzięki swojemu wszechstronnemu zastosowaniu wykorzystywane są w gabinetach kosmetologicznych oraz podczas wykonywania pielęgnacji w domu. Kwasy dzielimy na cztery grupy alfa-hydroksykwasy (AHA) i beta-hydroksykwasy (BHA), lipohydroksykwas (LHA) i polihydroksykwasy (PHA). 

Kwasy AHA – pielęgnacja kwasami w domu

Kwasy AHA rozpuszczają się w wodzie. Powoduje to brak zdolności do przenikania przez warstwę sebum i wnikania w głąb oraz oczyszczania porów skóry. Kosmetyki z kwasem AHA są polecane dla skóry suchej, zgrubiałej oraz zniszczonej opalaniem. Mogą być także pomocne w leczeniu skóry trądzikowej. Kwasy AHA o wyższych stężeniach spotkać możemy jedynie w gabinetach kosmetologicznych. Ich działanie opiera się na zewnętrznej warstwie naskórka. Redukują zmarszczki oraz powodują złuszczanie naskórka.

Kwas migdałowy – zastosowanie 

Kwas ten należy do grupy kwasów, których potencjał drażniący jest zdecydowanie niższy. Ma działanie antybakteryjne, redukuje przebarwienia, ogranicza nadmierne wydzielanie sebum. Sprawdzi się szczególnie dla cery tłustej i problematycznej. Przykładem produktu, w którym możemy odnaleźć kwas migdałowy, jest kwas migdałowy firmy Apis. 

kwas migdałowy zastosowanie
Źródło zdjęcia: https://estetycznahurtownia.pl/pl/p/APIS-Mandelic-Terapis-Kwas-Migdalowy-40-30ml/3520

Jak stosować kwas migdałowy w domu? 

Przed rozpoczęciem stosowania jakiekolwiek składników aktywnego niezbędne jest zapoznanie się z ulotką oraz informacją od producenta. Pamiętaj, że działanie kwasów i ich siła w dużej mierze uzależnione jest od wybranego stężenia. Jesteś początkujący? Nie ryzykuj. Postaw początkowo na serum z niewielką ilością kwasu. Nie zapomnij o kremie z filtrem! Kwasy nawet zimą muszą być stosowane wraz z dodatkową ochroną  w postaci filtra +50. Jeśli decydujesz się na serum z niewielką ilością kwasu, oczyść dokładnie twarz i rozprowadź niewielką ilość kosmetyku na całej jej powierzchni, omijając okolice ust i oczu. Pozostaw do wchłonięcia. Następnie zaaplikuj krem nawilżający oraz krem z SPF. 

Kwas glikolowy – zastosowanie

Kwas glikolowy należy do grupy kwasów o większym niż poprzednik potencjale drażniącym. Jeśli zatem boisz się podrażnienia, postaw na mniejsze stężenie lub delikatniejszy rodzaj kwasu. Działa złuszczająco, wyrównuje koloryt, przyśpiesza odnowę skóry. Podobnie jak w przypadku innych kwasów. 

Jak stosować kwas glikolowy w domu?

Jeśli natomiast zdecydujesz się na nieco mocniejsze stężenie, już nie w postaci kosmetyku, zwróć szczególną uwagę na reakcje twojej skóry. Kwas glikolowy jest to produkt, którego częstotliwość stosowania można dostosowywać do potrzeb – maksymalnie 2 razy w tygodniu, raz w tygodniu lub co 10 dni. Nakładamy go  na oczyszczoną skórę na maksymalnie 10 min, po tym czasie zmywamy kilka razy chłodną wodą. Początkowo postaraj się zachować większe odstępy pomiędzy kolejnymi kuracjami i skróć czas aplikacji do 5 min. 

kwas glikolowy zastosowanie
Źródło zdjęcia: https://cosibella.pl/product-pol-774-The-Ordinary-Glycolic-Acid-7-Toning-Solution-Tonik-Peelingujacy-z-7-Kwasem-Glikolowym-240ml.html

Kwas glikolowy – efekty

Nauczyliśmy się już jak stosować kwasy w domu. Skupmy się zatem na tym, kiedy ujrzymy pierwsze efekty. Zapewne niewielkie zmiany widoczne będą już po kilku aplikacjach kwasów. Większych zmian spodziewać się możemy po ok. 6-8 aplikacjach produktu. 

Kwas mlekowy – zastosowanie

Kwas mlekowy to jeden z najpopularniejszych kwasów, naturalnie  występuje np. w kwaśnym mleku. Cechuje go działanie nawilżające, zmiękczające, w wyższych stężeniach, podobnie jak inne kwasy, działa złuszczająco. Sprawdzi się w przypadku redukcji przebarwień i wszelkiego rodzaju zmian trądzikowych. Nie masz pomysłu na prezent  dla mamy? Kwas mlekowy jest idealny dla cer dojrzałych. 

kwas mlekowy zastosowanie
Źródło zdjęcia: https://manufakturakosmetyczna.pl/produkt/1093-kwas-mlekowy-80

Kwasy BHA – kosmetyki

Do grupy kwasów BHA należy w zasadzie tylko kwas salicylowy. Pozyskiwany jest z róży, rumianku, wierzby. Przenika przez warstwę sebum, oczyszczając pory, regulując wydzielanie łoju. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym zalecany jest jako pomoc w walce z trądzikiem, wypryskami, pojedynczymi zmianami, zapchanymi porami. Kwas ten nie powinien wysuszać i podrażniać. W przypadku kwasu BHA warto zwrócić uwagę na jego stężenie, ale również pH, które powinno wynosić 3-4. Gdy postawimy na PH naturalne, obniżymy skuteczność kwasu.  Jednym z najpopularniejszych kosmetyków zawierających kwas salicylowy jest kwas BHA The Ordinary oraz kwas salicylowy marki Sylveco. 

Kwasy PHA – pielęgnacja kwasami w domu

Ostatnią już grupą kwasów są kwasy PHA. Należą do nich m.in. kwas azelainowy oraz kwas laktobionowy. Kwasy z grupy PHA są znacznie łagodniejsze dla skóry w porównaniu do tych z grupy AHA. Mogą być stosowane latem. Nie powinny podrażniać i wywoływać nadmiernego zaczerwienienia ani łuszczenia skóry. Zdecydowany faworyt osób o skórze wrażliwej. Działają wolniej, ale za to intensywniej. 

Kwas azelainowy – zastosowanie

Jest to łagodny kwas. Polecany w szczególności osobom z trądzikiem różowatym, ponieważ skutecznie zmniejsza zaczerwienienie i stany zapalne. W przeciwieństwie do innych kwasów  nie powoduje nadmiernego podrażnienia skóry. Sprawdzi się podczas kuracji przeciw zaczerwienieniom czy zaskórnikom. Może być stosowany przez cały rok. 

Pielęgnacja po zabiegu kwasami

Podstawą po zastosowaniu pielęgnacji kwasami jest nawilżenie. Skóra po kwasach jest bardzo wrażliwa, łuszczy się i wysusza. Jeśli masz taką możliwość postaw na krem o działaniu nawilżającym. Ważne, by nie posiadał substancji szczególnie drażniących. Postaw na coś lekkiego, nieobciążającego skóry. 

Pielęgnacja kwasami w domu – krem SPF

Krem z filtrem to jeden z podstawowych składników pielęgnacji po zabiegu kwasami i nie tylko. Warto pamiętać, że zalecane jest stosowanie go przez cały rok, nawet gdy spędzamy zimowe i letnie wieczory w domu.  Krem z SPF powinien być przebadany, delikatny i prawidłowo zaaplikowany. Dzięki tym trzem komponentom cera będzie doskonale nawilżona i pozbawiona niechcianych przebarwień. Stosujemy go zawsze po pielęgnacji kwasem, po wchłonięciu kremu nawilżającego. Aplikujemy krem na długości palca wskazującego i środkowego, po czym delikatnie wmasowujemy w skórę. Prawidłowo zaaplikowany krem zapobiegnie wpływowi szkodliwych promieni słonecznych na skórę. Pamiętajmy o jego reaplikacji w ciągu dnia, ponieważ tak jak inne produkty może się wycierać w ciągu dnia.

stosowanie kwasów a ochrona przeciwsłoneczna spf
Źródło zdjęcia: https://www.empik.com/holika-holika-aloe-soothing-essence-krem-przeciwsloneczny-do-ciala-i-twarzy-spf-50-100-ml-holika-holika,p1235233490,perfumy-p

Kwasy skóra naczynkowa i trądzik – przeciwwskazania w używaniu kwasów

Jeśli borykasz się z trądzikiem różowatym, masz  popękane naczynka lub chorujesz na łojotokowe zapalenie skóry czy egzemę, zanim rozpoczniesz kurację kwasami, skonsultuj to ze specjalistą. Substancje zawarte w kwasach z grupy PHA są szczególnie polecane jako peelingi chemiczne dla osób z cerą wrażliwą, natomiast przed zastosowaniem jakiegokolwiek kwasu należy upewnić się, czy jest to dla nas bezpieczne. Warto pamiętać o unikaniu kwasów podczas kuracji antybiotykiem, gdy skóra jest szczególnie narażona na poparzenia. 

Kwasy trądzik- efekty

Kwasy mają działanie złuszczające i rozjaśniające. Spłycają blizny i pomagają w procesie regeneracji skóry. Mogą być stosowane jako element końcowy kuracji w celu spłycenia blizn spowodowanych trądzikiem. Jeśli natomiast jesteś pod stałą kontrolą lekarza, pamiętaj, by to z nim konsultować wszelkie zabiegi. Efekty po zastosowaniu kwasów na zmiany potrądzikowe mogą pojawić się już po kilku kuracjach. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i dawkę pozytywnego nastawienia. Pamiętajmy, że nasza skóra potrzebuje przede wszystkim odpowiedniej ilości czasu, by przeprowadzić proces regeneracji. 

Kwasy w ciąży

Podczas ciąży dozwolone jest stosowanie kwasu mlekowego, migdałowego oraz glikolowego. Należy jednak unikać preparatów, które będą wnikać głęboko w warstwy skóry oraz takich, które mogą działać silnie drażniąco. Warto postawić na niższe stężenia kwasów i odwołać silnie złuszczający zabieg w gabinecie kosmetologicznym. 

Stosowanie kwasów jesienią

Jesień to zdecydowanie najlepsza pora do przeprowadzenia kuracji kwasami. Jest to czas, gdy promienie słoneczne nie są tak intensywne i dużo rzadziej jesteśmy narażeni na ich działanie. Aby jednak zachować pełną ochronę, nie zapominaj o ochronie przeciwsłonecznej, nawet zimą. Większość z nas decyduje się na rozpoczęcie kuracji jesienią, ale co z osobami, które nie chcą czekać cały rok? W takim wypadku warto sięgnąć po kwasy całoroczne np. kwasy PHA. Należą one do grupy kwasów delikatniejszych, nie podrażniających, dzięki czemu przy zachowaniu odpowiedniej pielęgnacji możemy cieszyć się ich działaniem cały rok. 

Zabiegi kwasami są niezwykle skuteczną metodą walki z przebarwieniami i trądzikiem. Gdy rozpoczynamy naszą przygodę z kwasami, postawmy na niższe stężenia i nie zapominajmy o ochronie przeciwsłonecznej. Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności podczas kuracji, co pozwoli cieszyć się piękną cerą bez zmarszczek i przebarwień.