Podczas spożywania posiłków, jazdy na rowerze czy też rolkach oraz w trakcie wykonywania różnych innych czynności może dojść do złamania lub ukruszenia się zęba. Większość osób, którym przytrafiła się taka sytuacja, jest wtedy przerażona i nie wie co począć, aby pozbyć się ubytku powstałego na łuku zębowym. Brak zęba z rzędu jedynek lub dwójek może być niezwykle krępujący. Wówczas wstyd nam podczas uśmiechania się, rozmowy czy jakichkolwiek innych kontaktów z otaczającymi nas ludźmi. Czujemy skrępowanie podczas przebywania w miejscach publicznych. Złamany lub ukruszony ząb sprawia, że często zastanawiamy się co zrobić, aby wypełnić puste miejsce po nim. Zapewne większość z nas rozważa wstawienie implanta, jednakże jest on dość drogi, a w dodatku istnieje duże ryzyko, że się nie przyjmie. Jakie więc mamy inne możliwości naprawienia powstałego ubytku? W czym może nam pomóc ekstrakcja lub bonding? Jaki efekt osiągniemy przy pomocy koron albo licówek? Chcesz poznać odpowiedzi na powyższe pytania? Zostań z nami i przeczytaj w całości przygotowany przez nas artykuł!
Złamany bądź ukruszony ząb – jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy?
Większość z nas uważa, że zęby nie mogą ulec zniszczeniu, przez co zaniedbujemy ich dokładną codzienną pielęgnację. Szczotkowanie szkliwa w celu oczyszczenia go raz czy dwa dziennie to zdecydowanie za mało. Pomimo tego, że szkliwo pokrywające nasze zęby to najsilniejsza tkanka znajdująca się w ludzkim ciele, także jest narażone na wystąpienie uszkodzeń wszelkiego typu. Warto o tym pamiętać! Jak już wcześniej wspomnieliśmy, najczęstszym sposobem na uszkodzenie (złamanie bądź ukruszenie) zęba jest uprawianie wszelkiego rodzaju sportów, podczas których zęby nie są zabezpieczone. Najczęściej może to nastąpić podczas grania w piłkę, jazdy na rowerze czy też na skutek upadku. Warto także wiedzieć, że niektóre wypadki samochodowe, także powodują wystąpienie ubytków w jamie istnej. Co więcej, nasze zęby mogą zostać także uszkodzone podczas spożywania pewnych rodzajów pokarmów oraz napojów. Należą do nich m.in.: rodzynki, suszone owoce, słone przekąski, takie jak chipsy czy orzechy, cytrusy oraz twarde lub ciągnące się cukierki. Warto także wiedzieć, jakich napojów unikać, aby zęby były mocne i zdrowe. Wśród nich należy wymienić słodkie napoje, takie jak cola, pepsi (oraz inne gazowane napoje), różnego typu izotoniki, a także alkohole.
Złamany lub ukruszony ząb – co zrobić kiedy spotka nas takie nieszczęście?
Większość osób w momencie złamania czy ukruszenia zęba zaczyna panikować. Zastanawiają się, co teraz zrobią z takim ubytkiem i jak będą normalnie funkcjonować w społeczeństwie np. bez jednego z przednich zębów. Zamiast nadmiernie stresować się zaistniałą sytuacją, lepiej udać się do specjalisty, który przedstawi nam możliwe do zrealizowania w naszym przypadku rozwiązania. Wbrew pozorom, mamy kilka możliwości ponownego uzyskania nienagannego uśmiechu. Wystarczy jedynie, że wybierzemy tę odpowiednią dla nas. Nawet jeśli nie słyszeliście wcześniej o bondingu czy licówkach i nie wiecie, czym właściwie jest korona, to czytając ten artykuł będziecie mieli możliwość rozszerzyć swoją wiedzę!
Ekstrakcja – czym jest i kto ją wykonuje?
Ekstrakcja zęba to nic innego jak usunięcie go wraz z korzeniem z dziąsła. Najczęściej taki zabieg przeprowadza chirurg stomatologiczny, po wcześniejszych zaaplikowaniu odpowiedniego znieczulenia, którym jest delikatny preparat Lignocainum czy też nieco mocniejszy Citocartin. Bardzo często po uszkodzeniu zęba, konieczne jest usunięcie jego korzenia. Dlatego też najczęściej możemy uzyskać skierowanie od protetyka czy dentysty do chirurga stomatologicznego, który zajmuje się przeprowadzaniem tego typu zabiegów. Jeśli jednak ząb posiada krótki korzeń także zwykły dentysta może podjąć się usunięcia go. Znieczulając dziąsło przy złamanym zębie środkiem Lignocainum Jelfa, specjalista może z powodzeniem przeprowadzić ekstrakcję.
Ekstrakcja – jak przebiega zabieg od A do Z
Wielu pacjentów przed udaniem się do gabinetu chirurga stomatologicznego drży w obawie o to, że przeprowadzony zabieg będzie bolesny. Dlatego też najczęściej przeglądają oni artykuły znajdujące się w Internecie, dotyczące poszczególnych etapów tego typu zabiegów. Większość z nich jest błędna lub przekoloryzowana. W rzeczywistości, podczas wizyty u chirurga stomatologicznego, w pierwszej kolejności lekarz poprosi nas o zdjęcie RTG naszej jamy ustnej. Po krótkiej analizie tego, co zobaczy, przygotowuje znieczulenie, które zostanie wstrzyknięte w dziąsło pacjenta. Kiedy już preparat znieczulający zostanie zaaplikowany, pacjent musi poczekać chwilkę do momentu aż poczuje odrętwienie wargi, policzka oraz języka. Wówczas mamy znak, że znieczulenie działa i lekarz może przystąpić do usunięcia ubytku. Najczęściej podczas zabiegu asystuje lekarzowi wykwalifikowana pielęgniarka, która podaje mu odpowiednie narzędzia. Z uwagi na działające znieczulenie, pacjent może jedynie odczuwać dyskomfort związany z uciskiem na szczękę, który jest spowodowany koniecznością wydobycia korzenia. Cały zabieg trwa zazwyczaj od 15 min do godziny i kończy się założeniem szwów. Ewentualny ból czy też dyskomfort może wystąpić dopiero w momencie, gdy znieczulenie przestanie działać.
Bonding – co to takiego, jak może nam pomóc i dlaczego warto się na niego zdecydować?
Pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą kryje się zabieg, przy pomocy którego możemy odbudować złamanego lub ukruszonego zęba, stosując do tego kompozyty stomatologiczne. Taki sposób naprawy zęba, sprawdzi się najlepiej w sytuacji, gdy zauważymy występowanie niewielkich uszkodzeń, takich jak pęknięcia, ukruszenia czy też zniekształcenia. W pierwszej kolejności zadaniem dentysty jest wytrawienie zęba przy pomocy specjalnego środka, który później zostaje pokryty żywicą kompozytową. Po wykonaniu tej czynności następuje moment, w którym lekarz nadaje zębowi odpowiedni kształt. W celu utrwalenia kompozytu, utwardza się go przy pomocy lampy. Warto zdecydować się na bonding, w sytuacji, gdy pacjent pragnie w ekspresowym tempie odbudować złamany lub ukruszony ząb.
Złamany ząb a licówki – co to takiego?
Zapewne większość z nas zastanawia się, czym właściwie są licówki. Popatrzmy na gwiazdy filmowe. Większość z nich w dzieciństwie czy młodości nie posiadała perfekcyjnie równego układu zębów w łuku zębowym. Najczęściej kły wyróżniały się kształtem. Zastanawiacie się jak więc jest to możliwe, że nagle ich uśmiech jest niemalże idealny, a po ostrych kłach nie został żaden ślad? To właśnie zasługa licówek. Są to cienkie płytki stworzone z porcelany lub kompozytu, które montuje się na przedniej części zęba. Pozwala to na zachowanie naturalnego wyglądu zęba przy jednoczesnym jego wydłużeniu.
Licówki – kiedy możemy się na nie zdecydować?
Licówki są rozwiązaniem bardzo uniwersalnym. Możemy się na nie zdecydować zarówno do „nadbudowania” złamanego lub ukruszonego zęba, jak i podczas innych rodzajów korekcji uśmiechu. Warto wziąć je pod uwagę także w sytuacji, gdy chcemy pozbyć się przebarwień występujących na szkliwie. Licówki sprawdzą się znakomicie, również w momencie, gdy będziemy chcieli wydłużyć lub skrócić łuk zębowy. Nie musimy się obawiać, że nie dopasujemy barwy licówki do odcienia naszego szkliwa. Licówki, posiadają bowiem rozmaite kolory, dzięki czemu specjalista z łatwością dobierze ten idealny do naszego naturalnego koloru szkliwa.
Złamany lub ukruszony ząb – czy korony mogą pomóc nam rozwiązać ten problem?
Do najpopularniejszych metod rekonstrukcji zęba zaliczamy korony stomatologiczne. Pozwalają one wzmocnić zęby, na które są założone, dzięki czemu możemy ochronić je przed koniecznością ekstrakcji. Osłabiony ząb nie będzie w stanie znieść nacisku związanego z przegryzaniem oraz żuciem. Dlatego też stosując korony, możemy zachować go na dłużej. Korony wpływają także na poprawę estetyki naszego łuku zębowego. Lekarz lub protetyk, który zajmuje się ich wykonaniem, może nadać im taki kształt, by prezentowały się w naszej jamie ustnej jak najlepiej.