Jak wybielić zęby domowym sposobem?

Piękny uśmiech to wielki atut, o którym marzy mnóstwo osób. Trudno jednak o taki efekt bez zadbanych zębów. Najbardziej w oczy rzuca się ich kolor. Choć zęby z natury nigdy nie będą śnieżnobiałe, to jednak można osiągnąć taki efekt za pomocą specjalnych zabiegów. Te profesjonalne, u dentysty, są jednak zazwyczaj drogie. Rozjaśnienie uśmiechu jest możliwe również w domowych warunkach. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że nie każda metoda znaleziona w internecie jest bezpieczna. Podpowiadamy, jak wybielić zęby domowym sposobem!

Jak wybielić zęby domowym sposobem? Wypróbuj naturalne metody

U większości ludzi naturalnym kolorem zębów jest żółtawo biały, u niektórych nawet żółtawo brązowy. Ta barwa może zresztą zmieniać się w trakcie życia. Na każdym jego etapie możemy jednak zadbać o rozjaśnienie uśmiechu.

Wybielanie zębów kurkumą

To jeden z najpopularniejszych domowych sposobów na białe zęby. I to mimo że ta kuchenna przyprawa nie kojarzy się z bielą, sama ma bowiem intensywnie żółty kolor. Posiada też właściwości bakteriobójcze.

By wybielić zęby kurkumą, wystarczy zrobić z niej pastę. A może raczej papkę, mieszając z odrobiną wody. Można nią myć zęby lub nakładać na nie na kilka minut. Efekty powinny być widoczne po kilku sesjach. Kurkuma z pewnością ściera z zębów kamień, co już rozjaśnia uśmiech. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt częste wybielanie tą przyprawą może uszkodzić szkliwo i zacząć… przebarwiać zęby.

Wybielanie zębów olejem kokosowym

Niezłe efekty daje również olej kokosowy. W tym przypadku chodzi o płukanie nim zębów, a właściwie całej jamy ustnej. Wystarczy użyć do tego dwóch łyżeczek oleju, ale płukanie powinno trwać około 20 minut. Po zakończeniu olej wypluwamy.

Płukanie zębów olejem należy powtarzać codziennie przez co najmniej dwa tygodnie. To powinno dać wymierne efekty. Do wybielania zębów należy wybierać olej tłoczony na zimno, nierafinowany. Będzie nie tylko wybielać, ale i pomagać w ochronie przed próchnicą.

Jak wybielić zęby domowym sposobem z wykorzystaniem preparatów dentystycznych?

Do wybielania zębów w domu można wykorzystać nie tylko naturalne, ale także specjalistyczne preparaty.

Pasty wybielające do zębów

To chyba najpopularniejszy sposób wybielania zębów. Niemal każda pasta obiecuje na etykiecie “bielszy uśmiech”. Do wyboru masz trzy rodzaje past: ścierne, enzymatyczne i z nadtlenkami.

Pasty ścierne zawierają składniki, które polerują zęby, ścierając z nich osad. Jeśli mocno dbasz o higienę jamy ustnej, możesz więc nie zauważyć efektów. Również pasty enzymatyczne, które działają dzięki enzymom roślinnym, usuwają przebarwienia jedynie z powierzchni szkliwa.

Bardziej dogłębne działanie mają dopiero pasty z nadtlenkami. Takich trzeba szukać w specjalistycznych placówkach, jak np. sklep stomatologiczny Mixdent. Past z nadtlenkami nie poleca się jednak osobom z nadwrażliwością zębów.

Szczoteczki soniczne

Szczoteczka soniczna w trakcie pracy emituje fale dźwiękowe. Dzięki tym o wysokiej częstotliwości wprawia w ruch cząsteczki śliny, które łączą się z pastą. Szczoteczki zmieniają ich stan skupienia z cieczy na gaz, wykorzystują do tego zjawisko kawitacji. Mikrobąbelki pomagają lepiej usuwać z zębów zabrudzenia i osad. To pozwala rozjaśnić zęby, ale również działa jedynie powierzchownie.

Paski wybielające do zębów

Paski wybielające działają podobnie jak wybielacze do ubrań. Wykonuje się je z elastycznych tworzyw, na których mieści się warstwa żelu wybielającego opartego o nadtlenki. Pasek zakłada się na zęby, dzięki czemu żel dociska się do szkliwa. To sprawia, że lepiej wnika w głąb zębów.

Po codziennym nakładaniu pasków przez dwa, trzy tygodnie, powinieneś zobaczyć dość wyraźną różnicę. Paski mają jednak również wady. Mogą wybielać nierównomiernie. Jeśli będziesz używać ich zbyt długo narażasz się z kolei na problemy z dziąsłami lub osłabienie szkliwa.

Niebezpieczne metody wybielania zębów. Tego lepiej nie próbuj!

Jeśli szukasz informacji, jak wybielić zęby domowym sposobem, pewnie spotkałeś się z opisem metody z sodą oczyszczoną. Efekty rzeczywiście mogą być widoczne, soda bardzo mocno ściera bowiem powierzchnię zębów. To jednak również prosta droga do uszkodzeń. Nie należy wybielać zębów sodą, bo działa niczym papier ścierny. Efektem jej stosowania może być ukruszone szkliwo zęba, inne ubytki, nadwrażliwość i przebarwienia.

Innym domowym sposobem na wybielanie ma być węgiel aktywny. Można go kupić w każdej aptece. Niektórzy zalecają domowe pasty z tym składnikiem. Ale i tutaj ryzyko jest spore: drobinki węgla mogą uszkodzić szkliwo, zwłaszcza w czasie szczotkowania. Bezpieczniej więc nie wybielać zębów węglem aktywnym.

Dentyści nie polecają również wybielania zębów sokiem cytrynowym. Takie płukanki mogą co prawda nieco rozjaśnić zęby, ale narażają je na tzw. kwasową erozję szkliwa. Regularne stosowanie soku z cytryny to także ryzyko ubytków spowodowanych próchnicą.

A może wybielanie zębów u dentysty?

Zdecydowanie najbezpieczniejsze jest wybielanie zębów u dentysty. Co prawda zabiegi stomatologiczne wiążą się z wydatkiem większym niż zakup zapasu kurkumy lub pasty wybielającej, ale w takim przypadku możesz być pewien, że nic złego nie stanie się Twoim zębom.

Również efekty takich działań mogą być bardziej spektakularne niż domowych prób. Dentyści oferują kilka sposobów wybielania:

Nieco bielszy uśmiech uzyskamy już nawet po prostym zabiegu usunięcia kamienia nazębnego. Jeśli mimo wszystko obawiasz się wizyty u stomatologa, pozbądź się lęku dzięki poradom z artykułu https://www.kierunekfarmacja.pl/artykul,95218,jak-pokonac-strach-przed-dentysta.html.

Co pomoże w utrzymaniu białych zębów? Dieta i dobre nawyki

Bez względu na to, jaki sposób wybielania zębów wybierzesz, na dłuższą metę jego efekty będą zależeć od Twoich nawyków. W utrzymaniu białego uśmiechu z pewnością pomoże regularne nitkowanie uzębienia.

Negatywny wpływ na kolor zębów ma palenie papierosów oraz picie kawy. Oba te nawyki powodują przebarwienia szkliwa. Trudno usunąć zwłaszcza te spowodowane tytoniem. Przebarwienia mogą powstawać także przy częstym spożywaniu napojów o intensywnych kolorach, na przykład czerwonego wina czy soków z żurawiny i grejpfruta.

Specjalnych wytycznych trzeba też przestrzegać bezpośrednio po zabiegu wybielania zębów. Podstawą jest wtedy tzw. biała dieta, oparta na produktach o jasnym kolorze. W jej skład wchodzi białe mięso i pieczywo, nabiał czy ryż z jasnym sosem.