Często zdarza się, że nawet świeżo uprane ubrania bardzo brzydko pachną. Najczęściej są za to odpowiedzialne bakterie, które namnażają się podczas zbyt długiego suszenia odzieży. Przyczyn może być jednak o wiele więcej. Niezależnie od tego, przez co materiał ma nieprzyjemny zapach, warto zastosować kilka domowych sposobów, dzięki którym jesteśmy w stanie uporać się z problemem. Sprawdź więc naszą listę najlepszych patentów, które sprawią, że ubrania będą zawsze pięknie pachnieć.
Nieprzyjemny zapach ubrań – możliwe przyczyny
Za nieprzyjemny zapach ubrań najczęściej odpowiadają bakterie. Mogą one rozmnażać się na odzieży już w momencie, gdy lądują w koszu na pranie. Aby uniknąć brzydkiej woni, należy pamiętać, by do pojemnika wkładać jedynie suchą odzież. Winowajcą często okazuje się również brudna pralka. W jej różnych zakamarkach może osiadać osad, który po pewnym czasie zaczyna wytwarzać uporczywy zapach. Warto więc regularnie, raz w miesiącu czyścić urządzenie. Susząc ubrania należy natomiast pamiętać, by rozwieszać pranie w suchych i ciepłych pomieszczeniach. Wilgoć i długi czas schnięcia nie będą sprzyjać ładnemu zapachowi.
Nieprzyjemny zapach ubrań – jak się go pozbyć?
Sposób nr 1 – zamrażanie
Brzydkiego zapachu łatwo pozbyć się wkładając odzież do lodówki lub zamrażalnika. Wystarczy zapakować ubranie do foliowego woreczka i umieścić je w chłodziarce na całą noc. W ten sposób wszystkie bakterie zostaną zabite, a materiał odzyska świeży zapach. Ten sposób sprawia, że ubrania pozostają w nienaruszonym stanie. Zamrażarka nie sprawi bowiem, że rozciągną się one czy stracą swój kolor.
Sposób nr 2 – prasowanie
Zapach stęchlizny można usunąć także żelazkiem. Wystarczy nastawić bardzo wysoką temperaturę i kilkakrotnie przejechać nim po materiale. Należy jednak uważać, stosując ten sposób na lekkich oraz zwiewnych materiałach. Można je bowiem w ten sposób poważnie uszkodzić.
Sposób nr 3 – ocet i wybielacz
Aby zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi, warto do proszku dolać szklankę octu. Dzięki niemu już podczas prania woń zostanie usunięta. Produkt ten sprawdzi się jednak tylko do kolorowych ubrań. Czarne mogą po nim bowiem stracić kolor. Natomiast piorąc białą odzież lepiej użyć wybielacza.
Sposób nr 4 – olejek sosnowy
Do każdego prania warto dodawać również olejek sosnowy. Preparat ten stosowany jest najczęściej do inhalacji. Idealnie udrażnia nos i pomaga pozbyć się kataru. Działa również bakteriobójczo. Wystarczy dolać do proszku dosłownie kilka kropel, by móc cieszyć się pięknym zapachem i przyjemną dla nosa wonią.
Sposób nr 5 – alkohol
Alkohol od lat znany jest ze swoich różnych zastosowań. Poradzi sobie on również z nieprzyjemnym zapachem. Wystarczy przelać go do atomizera i spryskać nim ubranie. W ten sposób usuniemy nie tylko zapach stęchlizny, ale i również potu. Podobne działanie będzie miał spirytus salicylowy.
Sposób nr 6 – dokładne suszenie
Ściągając pranie z suszarni czy sznurka, należy dokładnie sprawdzić, czy nie jest ono wilgotne. Jeśli poskładamy i włożymy do szafy nie do końca wysuszoną odzież, bakterie będą miały bardzo dobre warunki do rozwoju. Tym samym materiał będzie pachniał bardzo charakterystyczną, nieprzyjemną wonią.