Jak zrobić świece sojowe w domu? Poradnik krok po kroku

Świece sojowe to idealny sposób na przyjemny aromat w domu. Przygotuj się na kreatywny czas i stwórz swoje własne, pachnące dzieło! W tym poradniku znajdziesz przepis na domowe świece sojowe DIY, które ożywią Twoje wnętrza. Zapraszamy do lektury!

Wosk sojowy – charakterystyka

Świece sojowe wykonywane są z wosku sojowego, który jest przetworzonym olejem sojowym. Olej sojowy jest uzyskiwany przez wyciskanie ziaren soi. Jest to produkt naturalny, wegański, bez dodatku sztucznych substancji. Wosk sojowy ma jasny, mleczny kolor. Zwykle sprzedawany jest w płatkach, a jego cena nie przekracza 35 zł/kg.

Podsumowując, wosk sojowy stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych wosków. Jest to opcja przyjazna dla środowiska oraz charakteryzuje się korzystnymi cechami spalania.

Jak zrobić świece sojowe DIY?

Przygotowanie pojedynczej świecy nie jest szczególnie czasochłonnym zadaniem. Cały proces nie powinien trwać więcej niż 20 minut. Warto pamiętać, że stygnięcie wymaga więcej czasu – około 48 godzin.

Jak zrobić świece sojowe? Potrzebne składniki to:

Potrzebne akcesoria:

Świece sojowe DIY

Jak zrobić świece sojowe? Rozpocznij od zabezpieczenia powierzchni roboczej. Możesz użyć do tego ręczników papierowych lub starych gazet. Jeśli chcesz, możesz założyć też rękawiczki.

Świece sojowe DIY - potrzebne składniki
Jak zrobić świece sojowe? Infografika przedstawia wszystkie niezbędne składniki.

Odważ potrzebną ilość wosku sojowego. Do przygotowania świecy w naczyniu 200 ml, potrzebne będzie 154 g wosku. Możesz posłużyć się wzorem, gdzie odpowiednia ilość wosku = 0,77 x pojemność wybranego naczynia na świecę.

Przygotuj rondelek z gorącą wodą. Wstaw do środka szklane naczynie z woskiem. Podgrzewaj całość tak długo, aż wosk osiągnie 65-75 stopni. Teraz możesz dodać wybrany barwnik.

Przygotuj wybrane naczynie na świecę. Należy teraz zamocować knot na dnie. Należy to zrobić za pomocą blaszki i wosku. Wystarczy całość mocno docisnąć do dna i przytrzymać minutę, do zastygnięcia.

Gdy wosk się rozpuści i osiągnie wyznaczoną wcześniej temperaturę, wyjmij naczynie z kąpieli wodnej i odstaw do ostygnięcia. Temperatura powinna wynosić od 55 do 60 stopni Celsjusza. Teraz wystarczy wymieszać wosk z olejkami eterycznymi. Zalecamy przygotowanie około 16,5 gramów, tak aby ich waga wyniosła około 11% wagi świeczki.

Teraz wystarczy przelać miksturę do wybranego naczynia. Możesz całość ozdobić, na przykład ziarnami kawy. Na efekt końcowy wystarczy odczekać 48 godzin. Świeczka powinna się chłodzić w temperaturze pokojowej.

Jakie naczynie wybrać?

Przede wszystkim nie powinny być szerokie. Należy mieć na uwadze, że takie naczynia muszą być odporne na temperaturę. Nie musi to być tradycyjny szklany słoik – możesz zdecydować się na miseczkę lub filiżankę.

Jak wybrać olejek do świec?

Jak zrobić świece sojowe, które wspomogą domowy odpoczynek? Olejki zapachowe to wspaniały sposób na relaks. Dodając je do świecy, należy pamiętać, żeby nie przekroczyć 12% wagi całej świeczki. Niestosowanie się do tej zasady może spowodować samozapłon. Zaleca się, aby ta wartość wynosiła 8-11%.

Wybór olejków jest niezwykle istotny, nie tylko ze względu na ich zapach, ale też temperaturę zapłonu. Olejki eteryczne są łatwopalne, a ich temperatura zapłonu może wahać się od 30 do 120 stopni Celsjusza.

Najważniejsza zasada mówi, że temperatura zapłonu wybranego olejku powinna być bezwzględnie wyższa od temperatury topnienia wosku. Zaleca się, aby wynosiła przynajmniej 70 stopni Celsjusza. Oto kilka propozycji olejków eterycznych wraz z temperaturą zapłonu:

Knot do świecy

Warto zwrócić uwagę na skład, dobrze żeby był naturalny. Knoty ze sztucznymi dodatkami mogą wytwarzać nieprzyjemny zapach podczas spalania. Im grubszy knot, tym większy płomień świecy. Ogólnie przyjmuje się, że średnica knota powinna wynosić ok. ⅓ średnicy świecy. Do wyboru są dwa rodzaje knotów:

Jak zrobić świece sojowe, które będą długotrwałe? Dobór odpowiedniego knota to kluczowy element, który zapewnia optymalny czas palenia. Warto eksperymentować i znaleźć swój ulubiony. Pamiętaj, żeby przycinać knoty przed każdym użyciem!

Świece sojowe DIY – barwniki

Naturalny kolor wosku sojowego to biały lub kremowy. Jak zrobić świece sojowe o niestandardowych odcieniach? Na ratunek przychodzą barwniki, które są zawieszone w bazie parafinowej. Zwykle dostępne są dwa rodzaje: barwniki płynne i stałe. W zależności od rodzaju, dodaje się je w innym momencie tworzenia świecy:

Jak zrobić świece sojowe? Ozdoby

Pięknie udekorowana świeca z pewnością wygląda zjawiskowo. Należy mieć na uwadze, że wosk sojowy nie jest transparentny. Z tego powodu, wszystkie elementy, które zostaną w nim zanurzone, będą zwyczajnie niewidoczne. Radzimy obchodzić się ostrożnie z dekoracjami, które umieszczone na powierzchni świecy sojowej, mogą doprowadzić do zapłonu. Przykładem mogą być płatki róż, czy inne suszone kwiaty.

Jak zrobić świece sojowe, które będą pięknie ozdobione i bezpieczne? Rozwiązaniem problemu jest umiejętne rozmieszczenie ozdób. Polecamy jak najdalsze odsunięcie dekoracji od knota!

Jak palić świece sojowe?

Pierwsze palenie powinno trwać od 1 do 3 godzin. Spalanie powinno być równomierne. Ewentualne niedoskonałości można spróbować wyrównać ciepłym nawiewem suszarki.

Niestety, świece sojowe mają tendencje do tunelowania, czyli nierównomiernego spalania. Jeśli nic nie zrobimy z tym zjawiskiem, świeczka będzie się spalać, tworząc dół. W rezultacie, pozostanie dużo wosku po bokach naczynia, co tylko skraca czas spalania.

Można zapobiegać tunelowaniu – wystarczy gasić świecę dopiero wtedy, gdy cała powierzchnia zacznie się topić. Niektórzy używają folii aluminiowej do otulenia naczynia ze świeczką, ponieważ może to pomóc w utrzymaniu równomiernie rozłożonej temperatury.

Właściwości świec sojowych

Główną zaletą jest duża wydajność wosku. Jest ona kilkakrotnie większa niż w przypadku świecy parafinowej. Świece sojowe palą się w temperaturze 45-50 stopni, czyli mają niską temperaturę topnienia. Spalanie się w niskiej temperaturze znacząco wydłuża czas palenia świec.

Czasem wykorzystuje się taki wosk do robienia masażów. Do kolejnych zalet należą: łatwość w usuwaniu zabrudzeń oraz małe ryzyko poparzeń.

Świece sojowe - zalety
Świece sojowe DIY – największe zalety tego rodzaju świec

Czy świece sojowe są zdrowe?

Są bezpieczne dla dzieci i kobiet ciężarnych, a na dodatek są przyjazne środowisku. Czemu się mówi, że są lepsze od świec parafinowych? Przede wszystkim, emisja dwutlenku węgla przy spalaniu jest znikoma. Takie świece są biodegradowalne, ekologiczne.

Wosk sojowy jest praktycznie bezwonny i nie podrażnia. Świece są przyjazne dla alergików i astmatyków. W przeciwieństwie do świec parafinowych, podczas spalania nie są wytwarzane substancje rakotwórcze, takie jak benzen, toulen czy formaldehyd.

Jak zrobić świece sojowe w domu? Podsumowanie

Świece sojowe są atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych świec parafinowych. Wosk sojowy, pozyskiwany z przetworzonego oleju sojowego, jest produktem naturalnym, wegańskim i wolnym od sztucznych substancji.

Jego jasny, mleczny kolor oraz niska cena (do 35 zł/kg) sprawiają, że jest popularnym wyborem.

Proces tworzenia świec sojowych w domu jest nie tylko prosty, ale również satysfakcjonujący. Zaczynając od zabezpieczenia powierzchni roboczej, poprzez podgrzewanie wosku sojowego i dodawanie olejków zapachowych, aż po wybór odpowiedniego naczynia i dekoracje – każdy etap ma swoje znaczenie.

Ważne jest dbanie o szczegóły, takie jak wybór właściwego knota, barwników do świec, czy bezpiecznego ozdabiania. Należy pamiętać o odpowiednim paleniu świec sojowych, zaczynając od równomiernego spalania podczas pierwszego użycia, aż po zapobieganie tunelowaniu poprzez utrzymanie równomiernie rozłożonej temperatury.

Właściwości świec sojowych, takie jak duża wydajność, niska temperatura topnienia (45-50 stopni), łatwość usuwania zabrudzeń oraz minimalne ryzyko poparzeń, czynią je praktycznym i bezpiecznym rozwiązaniem. Czas palenia świec sojowych jest znacznie dłuższy niż w przypadku świec parafinowych.

Co więcej, świece sojowe są uznawane za zdrowszą alternatywę. Są bezpieczne dla dzieci i kobiet ciężarnych, przyjazne dla alergików i astmatyków. Ich spalanie generuje minimalną emisję dwutlenku węgla, są biodegradowalne i ekologiczne. W przeciwieństwie do świec parafinowych, nie emitują substancji rakotwórczych.