Kurtki odblaskowe czy bezrękawniki ostrzegawcze. Co sprawdzi się lepiej?

Głównym zadaniem, jakie mają do spełnienia kurtki odblaskowe robocze, kamizelki i inne ubrania ostrzegawcze, jest poprawa widzialności osoby, która je nosi. Ten wymóg jest obwarowany przepisami, dzięki którym pracownicy w wielu branżach mają być lepiej zabezpieczeni przed nieszczęśliwymi wypadkami. Dotyczy to zwłaszcza dróg, placów budowy czy innych miejsc, w których poruszają się maszyny oraz pojazdy mechaniczne.

Wyzwaniem stojącym przed producentami odzieży ostrzegawczej jest jednak także dostosowanie ubrań do różnych, często zmiennych warunków atmosferycznych. A przy okazji taki wybór materiałów i fasonów, by odzież nie krępowała ruchów w czasie pracy. Nie zawsze sprawdzi się bluza odblaskowa – czasami wystarczy ostrzegawcza koszulka, kiedy indziej potrzeba będzie natomiast znacznie grubszej warstwy. W niskich temperaturach najpopularniejszymi rozwiązaniami są kurtki odblaskowe oraz bezrękawniki ostrzegawcze. Obie te propozycje mają swoje wady i zalety. I to właśnie im poświęcony został niniejszy artykuł.

Ubrania odblaskowe – najważniejsze fakty

To, czy wybrać kurtki odblaskowe, czy bezrękawniki, w dużej mierze zależy od charakteru wykonywanej pracy. Warto więc na początek, jeszcze przed wyborem, zdać sobie sprawę, komu tak naprawdę ubrania ostrzegawcze będą potrzebne. 

Największą grupę pracowników, którzy w trakcie wykonywania swoich obowiązków muszą zakładać tego typu odzież, stanowią ludzie pracujący w pobliżu pojazdów mechanicznych oraz maszyn. Chodzi tutaj zarówno o samochody, jak i ciężki sprzęt, którego używa się na placach budowy. W ubrania ostrzegawcze muszą być więc zaopatrzeni drogowcy, ekipy budowlane, niektóre firmy remontowe. Bez takich elementów garderoby nie mogą się obejść także osoby, które zajmują się porządkowaniem ulic czy też pracują w zakładach oczyszczania miasta.

Styczność z samochodami mają także pracownicy stacji benzynowych – dotyczy to oczywiście osób, które wykonują swoje obowiązki na zewnątrz. Zwykle w takich wypadkach sięgają po kamizelki ostrzegawcze, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zakładać kurtki odblaskowe. Również lotnisko jest miejscem, gdzie bez odzieży ostrzegawczej ani rusz: w końcu na przykład bagażowi pracują bezpośrednio przy obsłudze samolotów. W stoczniach czy portach także zauważymy szerokie grono pracowników ubranych w charakterystyczną żółtą bądź czerwoną odzież. W każdym z tych przypadków dostarczenie pracownikom odzieży ostrzegawczej jest obowiązkiem spoczywającym na pracodawcy.

kurtki odblaskowe
Źródło: https://www.sprzetbhp.pl/kurtka-benefit-hi-vi-bomber-3w1.html

Odzież ostrzegawcza – przepisy

By ubrania ostrzegawcze spełniły swoje podstawowe zadania, muszą być oczywiście odpowiednio widoczne. O tę ich cechę dbają europejskie regulacje EN ISO 20471. Ta norma określa bowiem ich wygląd. Najważniejsza jest powierzchnia materiału fluorescencyjnego oraz taśm z odblaskami. Od tego zależy, jaką klasę przyznaje się poszczególnym elementom ostrzegawczej garderoby. Klasa pierwsza to najniższy, a trzecia – najwyższy stopień ochrony.

Istotne jest również to, by odblaski i jaskrawy materiał znajdowały się po obu stronach ubrania. Kolor? Do wyboru są kurtki odblaskowe, kamizelki czy bezrękawniki żółte, czerwone i pomarańczowo-czerwone. To barwy, które w szczególny sposób przyciągają wzrok i są dla mózgu człowieka wyraźnym sygnałem, że należy zwrócić na coś uwagę.

Odzież ostrzegawcza to szeroka kategoria, w której można znaleźć wiele modeli ubrań. Wśród nich są różnego rodzaju spodnie. Więcej o nich w artykule: Spodnie odblaskowe – komu będą najbardziej potrzebne?

Kurtki odblaskowe i ich rodzaje

By dokonać odpowiedniego wyboru ubrań ostrzegawczych, trzeba znać ich rodzaje i fasony. W chłodnych miesiącach pracownikom wykonującym obowiązki na zewnątrz przydają się szczególnie kurtki odblaskowe. Podstawowym materiałem, z którego się je produkuje, jest zazwyczaj poliester. Niektóre elementy kurtek bywają jednak wykonane nie ze sztucznych, a z naturalnych tworzyw – należy do nich przede wszystkim bawełna.

Ważną rolę w części kurtek odblaskowych odgrywa także powłoka z poliuretanu. Zapewnia ona bowiem wodoodporność, zatrzymując ewentualne krople deszczu czy płatki śniegu. Najlżejsze kurtki odblaskowe są właśnie lekkimi ubraniami zapewniającymi ochronę przed opadami. Dlatego czasami używa się ich nie tylko jesienią czy wiosną, ale również latem – w końcu to lipiec jest miesiącem, w którym suma opadów w Polsce jest zazwyczaj największa.

Zimą sięga się raczej po kurtki ocieplane. Dodatkowa warstwa izolacyjna może być do nich wprowadzona na różne sposoby. Najpopularniejszym, a zarazem najwygodniejszym sposobem dla większości pracowników jest podbicie zewnętrznego poliestrowego materiału pikówką. Alternatywę, która pozwala na dostosowanie kurtki ostrzegawczej do zmiennych temperatur, jest natomiast podpinka z polaru. Kiedy się ociepli, można ją bowiem usunąć i używać tylko zewnętrznej, ostrzegawczej warstwy ubioru.

Prace związane z remontami czy budową wymagają nie tylko ubrań odblaskowych, ale i wyspecjalizowanych narzędzi. Przydatne informacje na ten temat można znaleźć na stronie gorlice.info.pl

Bezrękawniki ostrzegawcze – co je wyróżnia?

Jesienią i zimą o uwagę pracowników z kurtkami “rywalizują” także bezrękawniki ostrzegawcze. Nie chodzi tutaj jednak o popularne kamizelki odblaskowe, często wykonane z lekkiej siateczki bądź jak najcieńszej warstwy poliestru. Tego typu odzież ostrzegawcza nadaje się jedynie na ciepłe miesiące bądź uzupełnienie stroju roboczego, jeśli nie ma na nim umieszczonych odblasków.

Zadaniem bezrękawników ostrzegawczych jest natomiast nie tylko podnoszenie widzialności użytkownika, ale także poprawa jego komfortu termicznego. Są to bowiem ocieplane części garderoby, zasuwane na zamek, najczęściej wyposażone w kieszenie. Również w tym przypadku głównym materiałem będzie poliester, ale bawełnę często znajdziemy na przykład w pikowaniu, którym izoluje się takie bezrękawniki.

Ochronę dla szyi zapewnia z kolei często wykorzystywana w tych ubraniach stójka. Całość jest wykonana w jaskrawym kolorze, opleciona taśmami ostrzegawczymi. Co ciekawe, w sklepach ze sprzętem BHP można także znaleźć dwustronne bezrękawniki. Wówczas jedna ze stron jest wykonana w kolorze ostrzegawczym, a druga w innym, mniej rzucającym się w oczy. Po obróceniu bezrękawnika na lewą stronę można go więc z powodzeniem używać jako estetyczny element codziennego stroju, bez zdradzania swojej profesji.

Kiedy wybrać kurtki odblaskowe, a kiedy bezrękawniki?

Oba rozwiązania – i kurtki odblaskowe, i bezrękawniki ostrzegawcze – w niektórych przypadkach mogą być używane zamiennie. Bez trudu znajdziemy jednak sytuacje, w których zdecydowanie warto postawić tylko na jeden z tych elementów.

Zalety i wady kurtek odblaskowych

W porównaniu do bezrękawników, kurtki odblaskowe z pewnością lepiej i bardziej kompleksowo chronią przed zimnem. Ich ocieplane rękawy zapewniają dodatkową warstwę izolacyjną. Kurtki lepiej będą zatem nadawać się do pracy w najniższych temperaturach. Skuteczniejsze będzie także zabezpieczenie przed deszczem – oczywiście wówczas, gdy wybrany model jest wodoodporny.

Przewagą kurtek jest również fakt, że zapewnią ciepło nawet wtedy, kiedy pod nimi nie ma zbyt wielu innych warstw ocieplających. Z punktu widzenia pracodawcy kurtki łatwiej i bardziej efektywnie można także wykorzystać do reklamy. Logotyp czy nazwę firmy można bowiem umieścić nie tylko na plecach i przodzie odzieży, ale także na rękawie.

Kurtki nie są jednak pozbawione wad. O ile nie został zakupiony wariant z odpinanym polarem, kurtki mogą powodować przegrzanie się ciała wówczas, gdy temperatura niespodziewanie wzrośnie. Jeśli bowiem pod nimi nie ma innego ubrania odblaskowego, w celu zapewnienia odpowiedniej widzialności pracownik nie powinien kurtki zdejmować. Grube, ocieplane ubrania mogą także w znacznym stopniu ograniczać ruchy. A to dla wielu pracowników naprawdę poważny problem.

Zalety i wady bezrękawników ostrzegawczych

Z charakterystyki kurtek odblaskowych pośrednio wynika większość plusów i minusów, które dotyczą bezrękawników. Dla wielu osób ubrania bez rękawów mogą być znacznie wygodniejsze, ponieważ pozwalają na bardziej komfortową pracę. Brak rękawów pomaga w precyzyjnych robotach, a w przypadku drastycznego obniżenia się temperatury pod ostrzegawczy bezrękawnik zawsze można założyć zwykłą bluzę czy nawet cienką kurtkę.

Bezrękawniki są także często używane poza miejscami pracy, takie ocieplane elementy garderoby zazwyczaj cieszą się bowiem dużą popularnością wśród pracowników. Dla pracodawców istotne mogą być natomiast koszty. Zwykle bezrękawniki będą tańsze od ocieplanych kurtek.

kurtki odblaskowe
Źródło: https://www.sprzetbhp.pl/kamizelka-ocieplana-benefit-marino.html

Wadą bezrękawników jest niewątpliwie mniej skuteczna ochrona przed niskimi temperaturami – w ocieplanej kurtce zawsze będzie cieplej. Bezrękawniki słabo zabezpieczają także przed deszczem. To ubrania, na które warto postawić wówczas, gdy praca wykonywana na zewnątrz nie będzie trwać zbyt długo. Na cały, ośmiogodzinny dzień pracy w środku zimy bezpieczniej jest wybrać kurtkę.

Autor:
Piotr Gołąb
Copywriter Agencji Interaktywnej Intle. Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.