Spodnie odblaskowe – komu będą najbardziej potrzebne?

Czasami strój niewiele mówi o człowieku. W wielu przypadkach dzięki charakterystycznemu ubiorowi już na pierwszy rzut oka można jednak rozpoznać, czym zajmuje się napotkana osoba. Pracownicy zatrudnieni w wielu branżach wyróżniają się bowiem odzieżą, która jest przypisana do konkretnego zawodu. Kiedy jednak mowa o odzieży ostrzegawczej, takiej jak kamizelki, koszulki czy spodnie odblaskowe, sytuacja nie jest tak oczywista. Kurtki odblaskowe czy inne ostrzegawcze elementy ubioru są bowiem obowiązkowe co najmniej w kilku sytuacjach.

Właśnie w taki sposób przedstawia się sytuacja spodni odblaskowych. Tego elementu odzieży ostrzegawczej używa się niemal przez cały rok. Łączy w sobie zalety standardowych ubrań roboczych, a jednocześnie można go zaliczyć do katalogu odzieży ochronnej, ponieważ poprawia widzialność pracowników. Jakie są najważniejsze cechy spodni odblaskowych? Kto powinien je nosić? Odpowiedzi na te pytania już czekają.

Ubrania odblaskowe – najważniejsze zasady

Teoretycznie za spodnie odblaskowe można uznać dowolne ubranie z nogawkami, na którym umieszczono jakikolwiek odblask. Być może w potocznym obiegu taka definicja rzeczywiście wystarczy, ale profesjonalna odzież ostrzegawcza musi spełniać dokładnie opisane wymagania. Nie inaczej jest również ze spodniami.

By można było zaliczyć je do ubrań ostrzegawczych, czyli charakteryzujących się intensywną widzialnością, trzeba je wyprodukować zgodnie z normą EN ISO 20471. To europejskie regulacje, które od kilku lat obowiązują również w Polsce. Przepisy wskazują wymagania dla ubrań, które zapewniają odpowiednią widzialność w każdych warunkach pogodowych.

Wymagania wobec spodni odblaskowych

Norma stanowi, że odzież ostrzegawcza powinna gwarantować widoczność ubranego w nią pracownika z każdej strony. Odblaski powinny zatem otaczać takie elementy stroju jak spodnie, koszulka czy kurtka ostrzegawcza. Ponadto istotna jest powierzchnia taśm odblaskowych, a także fluorescencyjnego tła, na jakim się znajdują. Ten parametr pozwala także na rozróżnienie trzech kategorii odzieży ostrzegawczej. Największą widzialność gwarantują ubrania klasy trzeciej. W tym przypadku na spodniach odblaskowych trzeba umieścić 0,2 metra kwadratowego odblasków i 0,8 metra kwadratowego fluorescencyjnego materiału. Najmniejsze wymagania stawia się przed odzieżą klasy pierwszej, w której powyższe wartości są kilkukrotnie mniejsze.

By spodnie odblaskowe spełniały normę EN ISO 20471, trzeba także odpowiednio o nie dbać. Właściwości odblaskowe materiału mogą się bowiem zmniejszyć wskutek nieodpowiedniego prania lub czyszczenia. Należy wrzucać je do pralki jedynie z podobnymi tkaninami, na przykład innymi elementami ubioru roboczego. Także ewentualne dziury na materiale fluorescencyjnym lub uszkodzone odblaski zwykle sprawiają, że spodnie odblaskowe nie będą już kwalifikować się jako ubrania robocze najwyższej klasy.

Ubrania robocze, firmowe i biznesowe to bardzo szeroki temat, w którym można znaleźć sporo ciekawostek. Najłatwiej zrobić to na stronie odziezbiznesowa.pl.

Spodnie odblaskowe i ich rodzaje

Wśród artykułów, które można z powodzeniem zaliczyć do jednej z klas odzieży ostrzegawczej, znajdziemy kilka rodzajów spodni odblaskowych. Różnią się konstrukcją, ale wszystkie są wykonane z solidnych materiałów i w niczym nie ustępują tradycyjnym spodniom roboczym.

Klasyczne spodnie ostrzegawcze

Popularnym fasonem spodni odblaskowych są klasyczne spodnie do pasa. By spełniały normy dotyczące wysokiej klasy odblasków, często niemal w całości są wykonane z jaskrawego materiału. Na nogawkach, zazwyczaj w dolnej części, poniżej kolan, znajdują się dwa lub trzy pasy z taśmami odblaskowymi.

Najczęściej produkuje się je z mieszanki poliestru i bawełny. Część z nich jest wodoodporna. Ważnym elementem takich spodni są wzmocnienia na kolanach, które ułatwiają pracę na poziomie nawierzchni drogi czy chodnika. Producenci nie zapominają także o licznych kieszeniach.

spodnie odblaskowe
Źródło: https://www.sprzetbhp.pl/spodnie-ostrzegawcze-trudnopalne-antyelektrostatyczne-mv46.html

Spodnie odblaskowe – ogrodniczki

To typ spodni roboczych i ochronnych, który bardzo często wybierają nie tylko pracownicy zajmujący się robotami na zewnątrz, ale także fachowcy remontujący domy czy mieszkania. Spodnie ogrodniczki najbardziej wyróżniają się oczywiście odblaskowymi szelkami oraz odcinkiem piersiowym, na którym zwykle znajduje się dodatkowa kieszeń.

Charakterystyczny fason sprawia, że spodnie nie przesuwają się w trakcie pracy i cały strój jest bardziej stabilny. To także szansa na dodatkową powierzchnię na materiał fluorescencyjny. Odblaski zwykle znajdują się na nogawkach. Często w takich spodniach umieszcza się także pasy z ciemnego, kontrastującego z resztą ubioru materiału. Warto szukać odblaskowych ogrodniczek z dużą zawartością bawełny – praca w takich ubraniach będzie bardziej komfortowa i przyjemniejsza dla skóry.

Szorty odblaskowe

Spodnie odblaskowe z długimi nogawkami są w użytku przez cały rok. W niektórych branżach nie ma dla nich alternatywy, ale część pracowników może sobie pozwolić na pracę w krótkich spodenkach. Szorty odblaskowe z elastycznym pasem i dwoma taśmami odblaskowymi na nogawkach poprawią widzialność pracownika, ale przede wszystkim komfort pracy w upalne dni. Trzeba jednak uważać przy ich wyborze – może się bowiem okazać, że powierzchnia materiału fluorescencyjnego i odblasków będzie zbyt mała, by spełnić normy dla odzieży ostrzegawczej.

Branże, w których pracownikom przydają się spodnie odblaskowe

Ubrania odblaskowe są wymagane w wielu branżach. Odzież ostrzegawcza stanowi bowiem ważny element poprawiający bezpieczeństwo osób pracujących w pobliżu maszyn. Powinny ją także zakładać osoby zagrożone uderzeniem przez wystające elementy konstrukcyjne. Jakie branże kryją się pod tymi opisami i wymagają noszenia spodni odblaskowych?

Budownictwo

Praca na budowie wiąże się z wykorzystaniem dużych maszyn. Kamizelki i spodnie odblaskowe są więc często zakładane przez operatorów dźwigów czy koparek. Są równie charakterystycznym elementem ich wyposażenia, co kask na głowie. Ostrzegawcze elementy odzieży obowiązują jednak również innych pracowników budowy, którzy poruszają się w ich pobliżu.

Spodnie odblaskowe ze wzmocnionym materiałem na kolanach są szczególnie popularne wśród murarzy, a także osób zajmujących się wykończeniem wnętrz. Z jednej strony pozwalają na wygodę i nie przemakają w kontakcie z różnymi zaprawami, olejami czy smarami. Z drugiej – zapewniają bezpieczeństwo i dobrą widzialność, gdy trzeba pokonać większy dystans po placu budowy. Świetnie w tej roli sprawdzają się zwłaszcza ogrodniczki.

spodnie odblaskowe
Źródło: https://www.sprzetbhp.pl/spodnie-ogrodniczki-brixton-flash-wstawka-granat-kat-ii-klasaii.html

Naprawy dróg

Drogowcy przyciągają wzrok nie tylko dlatego, że ich praca często powoduje korki. Wyróżniają się także ubiorem. Wszystkie osoby pracujące w pobliżu dróg czy autostrad, nawet te wykonujące swoje obowiązki na poboczu, muszą bowiem nosić ubrania ostrzegawcze.

Spodnie odblaskowe są istotnym elementem ubioru ekip zajmujących się naprawą dróg. W tym przypadku najpopularniejsze są klasyczne ostrzegawcze spodnie do pasa. Warto pamiętać, że odblaskowy ubiór obowiązuje także operatorów walców i innych maszyn wykorzystywanych w tego typu naprawach.

Kopalnie

Również przepisy BHP obowiązujące w kopalniach przewidują używanie odzieży odblaskowej. W spodnie odblaskowe oraz kamizelki lub kurtki ostrzegawcze powinni być wyposażeni zwłaszcza górnicy zajmujący się transportem pod powierzchnią ziemi. Chodzi więc przede wszystkim o operatorów maszyn i ludzi pracujących w ich bezpośrednim otoczeniu.

Branża kolejowa

Konduktorów i maszynistów w spodniach odblaskowych raczej nie uda się spotkać. Ale odzież ostrzegawcza obowiązuje wszystkich, którzy wykonują pracę bezpośrednio na torach. Ekipy wykonujące remonty torów czy sprawdzające stan szyn muszą być widoczne z daleka, dlatego na ich spodniach roboczych powinny znaleźć się odblaski.

Transport wewnątrzzakładowy

Ostrzegawcze stroje powinni także zakładać pracownicy zajmujący się transportem towaru czy części w dużych zakładach. Dotyczy to zarówno zakładów produkcyjnych, jak i składów budowlanych czy hurtowni. Operatorzy wózków widłowych czy niewielkich koparek muszą w takich przypadkach pamiętać nie tylko o kamizelkach albo bluzach odblaskowych – w pracy przydadzą im się także profesjonalne, ostrzegawcze spodnie.

Lotniska, stacje benzynowe, place manewrowe

Skoro odzież ostrzegawcza obowiązuje wszystkich wykonujących pracę w pobliżu różnych pojazdów, odblaskowe ubrania obowiązują także osoby na różnego rodzaju placach manewrowych i w innych podobnych miejscach. Chodzi nie tylko o skwery, na których uczą się jeździć przyszli kierowcy. Taki strój powinni nosić także pracownicy przemieszczający się po płycie lotniska, na przykład zajmujący się rozładunkiem bagażu. Podobnie jest na stacjach benzynowych. Chociaż w większości tych przypadków wystarczy kamizelka odblaskowa, spodnie ostrzegawcze mogą dodatkowo poprawić bezpieczeństwo i komfort pracy, szczególnie w niskich temperaturach,

Autor:
Piotr Gołąb
Copywriter Agencji Interaktywnej Intle. Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.