Plecaki dla przedszkolaka – jakie dodatkowe elementy okażą się niezastąpione?

Wybierając plecaki dla przedszkolaka, najczęściej zwracamy uwagę na jego wagę, rozmiar czy materiał, z którego został wykonany. Czasem jednak zapominamy o innych, niezwykle ważnych elementach, które poprawiają komfort, a także bezpieczeństwo naszej pociechy. Dzisiaj skupimy się zatem na omówieniu, które “dodatki” są polecane, jeśli zależy nam na naprawdę dobrym plecaku dla swojego malucha. Sprawdź!

Boczne kieszonki

Plecaki dla dzieci najczęściej składają się z jednej lub dwóch głównych komór. Oczywiście możemy schować w nich strój sportowy, zabawki czy inne większe elementy. Niekiedy jednak nasza pociecha zabiera ze sobą napój lub przekąskę. Jak wiadomo, umieszczenie picia czy jedzenia w głównej przegródce jest dość niebezpieczne. Łatwo bowiem pobrudzić pozostałe przedmioty. Wybierając plecak, starajmy się zatem szukać modeli wyposażonych w dodatkowe kieszonki boczne. Mogą one przyjmować różną formę – małych przegródek zapinanych na zamek czy otwartych, wzbogaconych o praktyczną gumkę. To, jaki wariant wybierzemy, zależy już od nas samych. Warto jednak pamiętać, by obowiązkowo takie dodatkowe kieszonki znalazły się przy plecaku naszej pociechy. 

plecak do przedszkola

Uchwyt do przenoszenia plecaka

Uchwyt, dzięki któremu nasze dziecko będzie mogło przenosić plecak w ręce, znajduje się przy każdym pakunku. Może jednak, podobnie jak boczne kieszonki, przyjmować różne formy. Jaka będzie zatem najlepsza? Oczywiście taka podszyta pianką i dokładnie wzmocniona. Taki typ rączki jest niezwykle praktyczny. Nie powoduje bowiem dyskomfortu i bardzo rzadko ulega zniszczeniu. W przypadku sporego obciążenia uchwyt nie będzie także wbijał się w skórę naszego przedszkolaka. Starajmy się zatem zawsze zwrócić uwagę na taki z pozoru mało znaczący element plecaka. 

Elementy odblaskowe

Według aktualnie obowiązujących przepisów elementy odblaskowe są obowiązkowe wyłącznie poza terenem zabudowanym. Mając jednak na uwadze bezpieczeństwo naszych maluchów, warto zdecydować się na plecak z naszytymi odblaskami. Te powinny znajdować się zarówno na szelkach, jak i na przodzie pakunku. Takie małe i niepozorne dodatki gwarantują, że nasze dziecko jest widoczne dla kierowców po zapadnięciu zmroku. Oczywiście maluch będzie zawsze przemieszczał się pod opieką osoby dorosłej, jednak jak to mówią “przezorny zawsze ubezpieczony” i tego powinniśmy się trzymać. 

Praktyczny zamek z zawieszkami

Każdy plecak dla przedszkolaka wyposażony jest oczywiście w łatwy w obsłudze i niezwykle praktyczny zamek. Niektóre dzieci, a w szczególności te najmłodsze, mogą jednak mieć trudności z jego zapinaniem. Warto zatem zainwestować w model, który posiada dodatkowe zawieszki przy wszystkich suwakach. Dlaczego? Takie elementy są dość duże, więc dziecko łatwo je znajdzie i zdecydowanie lepiej będzie mu za nie pociągać. Przy okazji zawieszki mogą stać się ozdobą, dzięki której nasz maluch będzie chętnie maszerował ze swoim pięknym pakunkiem. 

plecaki przedszkolaka

A co z kółkami?

Zarówno plecaki szkolne, jak i dla przedszkolaków czasem mają dodatkowe kółka, umożliwiające ciągnięcie pakunku za sobą. Czy to jednak dobre rozwiązanie dla tak małych dzieci? Niestety nie do końca. Plecak na kółkach automatycznie musi być bowiem zdecydowanie cięższy. Konieczne jest bowiem zamontowanie specjalnego stelaża, który mimo lekkich materiałów sprawia, że cały pakunek jest cięższy. Dodatkowo noszenie takiego plecaka na plecach może być zbyt uciążliwe dla malucha. Mimo należytej staranności wykonania, przedszkolak może czuć wbudowany stelaż. Lepiej zatem postawić na klasyczny model, a pakunki na kółkach zostawić na później. 

Czy jeszcze jakieś elementy okażą się pomocne? Z pewnością będą to chociażby wzmocnione pianką plecy czy regulowane szelki. Kupując plecak, warto jednak najpierw określić potrzeby naszego malucha, a następnie dobrać dla niego idealny pakunek. 

Sprawdź również jak zmieniają się oczekiwania dzieci co do plecaków na przestrzeni lat w naszym artykule – https://lubie.com.pl/plecak-do-przedszkola-podstawowki-szkoly-sredniej-jak-zmieniaja-sie-oczekiwania-dzieci/