Wielu z nas decyduje się na zmianę swoich nawyków żywieniowych z dnia na dzień. Warto jednak wiedzieć, że przed przestawieniem się na zdrowy styl życia oraz dietę redukcyjną należy wykonać specjalne badania, dzięki którym dowiemy się, czy nic nam nie dolega. Dodatkowo będziemy mogli na bieżąco śledzić, czy nowy jadłospis ma na nas pozytywny wpływ. W tym artykule postaramy się więc podpowiedzieć, jakie badania przed odchudzaniem będą wskazane.
Badania przed odchudzaniem – niezbędne minimum
Badanie krwi
Badania przed odchudzaniem są bardzo ważne. Niestety nie każdy o tym pamięta. Decydując się na zmianę swojego dotychczasowego życia powinniśmy przede wszystkim udać się na analizę krwi. W pierwszej kolejności należy określić poziom cukru. Dzięki temu będziemy pewni, że w naszym organizmie utrzymuje się prawidłowe stężenie glukozy. Jakiekolwiek odchylenia od normy będą świadczyć o początku rozwoju poważnych chorób, takich jak cukrzyca czy insulinooporność. Posiadając wiedzę na ten temat, będziemy w stanie pod okiem specjalisty dopasować optymalną dietę. Udając się na diagnostykę warto także przy okazji wykonać morfologię oraz OB.
Badanie moczu
Planując przejście na dietę warto wykonać również badanie moczu. Po oddaniu próbki do laboratorium specjaliści przeanalizują ją pod kilkoma ważnymi aspektami. Otrzymując wyniki będziemy wiedzieli, czy wszystko w porządku z naszym stanem zdrowia. Mało kto wie bowiem, że takie szybkie i bezbolesne badanie wykaże nieprawidłowości takie jak uszkodzenia mięśni, rozpad krwinek czerwonych czy stan przedcukrzycowy. Z pH moczu można także wywnioskować, jak wyglądała nasza dotychczasowa dieta oraz co należy w niej zmienić.
Badanie tarczycy
Chyba każdy z nas spotkał się kiedyś z określeniami takimi jak nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Nie wszyscy wiedzą jednak, czym charakteryzują się te poważne przypadłości. W przypadku pierwszej z nich nasz organizm produkuje bardzo dużą ilość hormonu odpowiedzialnego za przemianę materii. Dzięki temu możemy dostrzec m.in. szybki spadek wagi. W drugiej sytuacji jest natomiast odwrotnie. Stężenie hormonu jest wtedy zdecydowanie za niskie, dlatego nasza masa ciała wzrasta. Przed rozpoczęciem odchudzania warto sprawdzić, czy nasza tarczyca funkcjonuje w prawidłowy sposób. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jak ma wyglądać nasza dieta oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę.
Ciśnienie tętnicze
Pomiar ciśnienia tętniczego jest niezwykle prosty, ponieważ możemy wykonać go samodzielnie w domowym zaciszu. Przechodząc na dietę, warto prowadzić regularną kontrolę tego wskaźnika. Będziemy mogli w ten sposób zauważyć, czy nie mamy żadnych problemów z ciśnieniem, a w razie konieczności rozpocząć leczenie. Czasem potrzebna jest również drastyczna zmiana diety i unikanie produktów takich jak sól, alkohol czy tłuszcze. Warto wiedzieć, że nie należy bagatelizować wysokiego ciśnienia, ponieważ nieleczone może prowadzić do zawału serca czy udaru mózgu.
Poziom cholesterolu
Osoby, które zmagają się ze sporą otyłością, powinny w pierwszej kolejności zbadać poziom złego cholesterolu we krwi. Złe wyniki będą bowiem świadczyły o zaburzeniach gospodarki tłuszczowej. W takiej sytuacji konieczne będzie ułożenie diety wyrównującej cholesterol oraz dobraniu odpowiedniej aktywności fizycznej. Dzięki temu unikniemy licznych chorób układu sercowo-naczyniowego.
Jakie badania przed odchudzaniem są dodatkowo wskazane?
Oprócz wyżej wymienionych badań i analiz, warto zdecydować się także na:
- testy alergologiczne, które podpowiedzą, jakich produktów należy unikać w codziennej diecie,
- testy na nietolerancję pokarmową, dzięki którym dowiemy się, czy nasz organizm prawidłowo trawi wszelkie spożywane przez nas produkty,
- próby wątrobowe – sprawdzą, czy organ ten odpowiednio radzi sobie z przetwarzaniem składników odżywczych.
Niektórzy przed rozpisaniem jadłospisu udają się dodatkowo na badania genetyczne. Z ich pomocą lekarze określają bowiem, czy mamy podatność na pojawienie się otyłości lub innych poważnych chorób. W ten sposób dobierana jest prawidłowa dieta, która ma za zadanie zapobiec ich rozwojowi.