Pranie pościeli jest bardzo ważne. Dlaczego? Podczas jej użytkowania gromadzą się w niej różnego rodzaju roztocza, grzyby czy bakterie. Co więcej, znajduje się w niej także ludzki naskórek. Dlatego też regularne pranie i zmieniane jest tak istotne. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli na zachowanie wszystkich właściwości oraz pozostanie w bardzo dobry stanie nawet przez długi czas. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak zadbać o swoją pościel, to dobrze trafiłeś. W tym artykule dowiesz się jak prać pościel, oraz jakich zasad należy przestrzegać, aby się nie zniszczyła.
Jak często prać pościel?
Na pewno zadajesz sobie to pytanie. To jak często prać pościel oczywiście zależy od wielu czynników – od pogody, stanu zdrowia, pory roku. W cieplejsze dni człowiek bardziej się poci, dlatego też pościel powinna być częściej wymieniana oraz prana. To samo tyczy się osoby, która jest chora. Pozostawia na niej wiele zarazków, które należy zlikwidować poprzez wypranie w odpowiedniej temperaturze, aby zabić wszystkie bakterie. W tym przypadku od razu po przebytej chorobie zaleca się wrzucić pościel do pralki i na kołdrę założyć nową. Oczywiście częściej należy prać pościel w przypadku alergików, którzy są wrażliwi na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. W normalnym warunkach powinno się ją zmieniać raz w miesiącu. W gorące dni, kiedy organizm człowieka wydziela więcej potu, powinno się to robić co dwa tygodnie.
Przed praniem – czyli jak przygotować pościel
Przed praniem należy oczywiście prawidłowo rozdzielić kolory. Nie należy prać jasnej pościeli z ciemną i na odwrót. Wielu uważa, że pościel powinno się prać samą bez ubrań, ręczników czy innych części garderoby. Aby dobrze przygotować pościel do prania, należy ją przewrócić na drugą stronę, zanim zostanie włożona do bębna pralki. Dlaczego? Dzięki temu zapobiegniesz przetarciom, które są niepożądane. Jest to istotne, jeśli posiadasz pościel z nadrukiem. Przekręcając ją na lewą stronę, zabezpieczysz jej kolorowy motyw. Barwy przez dłuższy czas zachowają żywe i piękne kolory. Ważne jest także, aby podczas prania pościeli nie upychać jej w bębnie. Jeśli będzie miała więcej miejsca, to mniej się pogniecie i na pewno lepiej ubierze.
Różne materiały a pranie pościeli
Oczywiście na rynku masz do wyboru wiele pościeli, które są wykonane z różnego rodzaju materiału (zerknij tutaj https://www.karo.waw.pl/category/posciel). Każdy z nich ma swoje własne potrzeby. Dlatego też, zanim zaczniesz ją prać, sprawdź informacje od producenta zawarte na metce. Na pewno ułatwi Ci to Twoje zadanie.
Pościel bawełniana – podczas prania tego materiału należy użyć delikatnych detergentów. Najlepiej wybrać program z temperaturą 40-60 stopni Celsjusza. Niższą temperaturę zaleca się do pościeli z kolorowymi nadrukami. Najlepiej zrezygnować z wirowania, aby nie uszkodzić materiału.
Pościel z kory – jest ona idealna dla osób, które nie przepadają za prasowaniem, ponieważ materiał nawet po praniu i wysuszeniu go nie wymaga. Idealna temperatura to 40-60 stopni Celsjusza. Nie powinno się jej wirować.
Pościel flanelowa – najlepiej prać ją w 40 stopniach Celsjusza. Zaleca się dodanie płynu zmiękczającego, aby pościel zachowała odpowiednią miękkość. Tak samo jak w przypadku pościeli bawełnianej należy użyć delikatnych detergentów. Zapobiegnie to wyblaknięciu nadruku.
Pościel z jedwabiu – jest to bardzo delikatny materiał, który wymaga specjalnej ostrożności. Temperatura powinna być niska, nieprzekraczająca 30 stopni Celsjusza. Do jej prania nie należy używać detergentów, proszków czy wybielacza. Najlepiej użyć tylko środki przeznaczone do prania jedwabiu.
Odśwież swoją pościel
Dobrze jest raz na jakiś czas przewietrzyć pościel. Jeśli nie jest ona jeszcze przeznaczona do prania, bardzo dobrym sposobem jest wystawienie jej na świeże, rześkie powietrze. Kołdrę wraz z poduszkami ubranymi w poszewki należy umieścić np. na balkonie. Kilkanaście minut wystarczy, aby odświeżyć pościel. Pamiętaj jednak, że jest to dodatkowy element pielęgnacji i nie zastąpi on jej wyprania. Rób to regularnie, aby zawsze spać w wygodnej i świeżej pościeli pozbawionej różnych bakterii, grzybów i zanieczyszczeń.