Jak odnowić meble drewniane? Podpowiadamy

Drewniane meble są elementem aranżacji w większości domów, ponieważ cechują się niesamowitą trwałością i efektownym wyglądem. Mimo to, po latach, widać na nich ślad czasu i zużycia. Różnego rodzaju rysy i ubytki, czy nawet przebarwienia, sprawiają że krzesła czy stoły drewniane nie wyglądają już tak estetycznie jak kiedyś. Jednak w bardzo prosty sposób możemy sprawić, że odzyskają dawną świetność. Jak to zrobić? Poniżej renowacja drewnianych mebli krok po kroku.

Rozkręcenie mebla na elementy

W przypadku, gdy chcemy odnowić stoły i krzesła dębowe lub bukowe, musimy w pierwszej kolejności rozkręcić je na mniejsze elementy. Dzięki temu łatwiej nam będzie szlifować poszczególne części mebla. Zasada ta nie dotyczy drewnianych szaf i komód, które odnawiamy w całości.

Szukasz nowoczesnych i funkcjonalnych mebli na wymiar? Zajrzyj na indecokrakow.pl – Kuchnie na zamówienie!

Przygotowanie drewnianej powierzchni do renowacji

Przygotowanie powierzchni rozpoczynamy od usunięcia starej powłoki pokrywającej krzesło, czy inny drewniany mebel. Konieczne jest usunięcie warstw farb i lakierów, a także wszelkich zanieczyszczeń. Używamy do tego specjalnego preparatu i metalowej szpachelki. Po usunięciu pierwszych warstw przechodzimy do szlifowania powierzchni papierem ściernym. Do dużych, drewnianych połaci, np. blatu stołu, lepiej jest użyć szlifierki, ponieważ praca samym papierem będzie bardzo praco i czasochłonna.

Szpachlowanie

W zależności od twardości drewna, z którego meble został wykonany, pojawiają się na nim płytsze lub głębsze rysy i ubytki. Samo szlifowanie nie wyeliminuje całkowicie tych wad, dlatego musimy wykonać również szpachlowanie. Wybieramy produkt odpowiedni do drewna i dobrany kolorem do efektu jaki chcemy osiągnąć. Przy pomocy metalowej szpachelki, nakładamy substancję warstwami, do około 4 milimetrów grubości. W przypadku głębszych i szerszych szczelin możemy nałożyć kolejne warstwy, jednak po 2-3 godzinach.

Bejcowanie

Przed nałożeniem bejcy, powierzchnia mebla powinna być równa i wypolerowana. Bejca stopniowo i równomiernie wnika w drewno, dzięki czemu wybarwianie jest jednolite. Dzięki bejcowaniu, otrzymujemy transparentne powłoki, które podkreślą naturalne piękno drewna. Jej kolor powinniśmy dobrać do rodzaju drewna, z którego wykonany został nasz mebel. Bejcowane meble powinniśmy odstawić do wyschnięcia na około 6 godzin. Pamiętajmy, że bejca nie zabezpiecza drewna, a jedynie podkreśla jego wyjątkowy wygląd. Dlatego właśnie konieczny jest kolejny krok, jakim jest lakierowanie.

Lakierowanie

Odpowiedni lakier zabezpieczy drewno przed działaniem czynników zewnętrznych i zarysowaniem. Najlepiej jest zdecydować się na gotowy do użycia lakier bezpodkładowy, jednoskładnikowy i szybkoschnący. Jest łatwy w użyciu i nadaje drewnianej powierzchni jeszcze lepszą trwałość i odporność na zarysowania.