Zastanawiałaś się kiedyś, jak dopasować ubrania, żeby podkreślały Twoje największe atuty? Poznaj swój typ sylwetki! To bardzo ciekawe narzędzie, dzięki któremu będziesz mieć możliwość optycznej korekcji wszelkich dysproporcji. Zapraszamy do lektury!
Figura jabłko
Ten typ sylwetki charakteryzuje się szerokim obwodem ramion, większym biustem i mało wyraźną talią. Najwięcej uwagi przykuwają bardzo zgrabne nogi. Warto obserwować, jak wygląda ciało po przybraniu kilogramów. Panie, które mają ten rodzaj sylwetki zwykle zauważają pierwsze oznaki w okolicach brzucha.
Jabłko – jak zbalansować proporcje?
Balansowanie proporcji w tym przypadku polega na podkreślaniu atutów – biustu i nóg. Świetnie się do tego sprawdzą bluzki z dekoltem, spódnice i sukienki midi. Aby stworzyć wrażenie zgrabniejszej talii możesz zaprzyjaźnić się z paskami oraz sukienkami odciętymi w talii.
Typ sylwetki jabłko – czego unikać?
Panie, które mają ten typ sylwetki mogą wyglądać nieco mniej korzystnie w bardzo obcisłych górnych częściach garderoby, szczególnie jeśli mocno podkreślają brzuch. Dobrze jest też unikać nadmiernego odsłaniania ramion – sukienki na cienkich ramiączkach lub z dekoltem hiszpańskim mogą pogłębić dysproporcje.
Figura gruszka
Ten typ sylwetki jest jednym z najczęściej występujących na świecie. Dużo ludzi uważa tę figurę za najbardziej kobiecą. Aktualnie można zauważyć, że wiele celebrytek dąży do tego rodzaju sylwetki – wystarczy spojrzeć na Kim Kardashian.
Sylwetka gruszki charakteryzuje się znacznie większym obwodem bioder w porównaniu do ramion i biustu. Panie gruszki zwykle mają płaskie brzuchy, wyraźnie zarysowaną talię i masywniejsze uda.
Jak zbalansować sylwetkę gruszki?
Zbalansowanie sylwetki można uzyskać najprościej za pomocą bluzek z wyraźnymi, bufiastymi rękawami. Świetnie się sprawdzają rozkloszowane spódnice i luźniejsze spodnie. Gruszki charakteryzują się zgrabną talią, którą warto podkreślać, na przykład ozdobnym paskiem.
Gruszka – jak podkreślić ten typ sylwetki i czego unikać?
Wyraźne biodra w połączeniu z wąską talią to połączenie, które jest uznawane za bardzo atrakcyjne. Jak się ubierać, żeby podkreślić te atuty? Obcisłe spodnie lub spódnice z pewnością będą przyciągać uwagę!
Powyższe zabiegi mogą podkreślić dysproporcje, dlatego jeśli zależy Ci na optycznym zmniejszeniu okolic bioder, unikaj bardzo obcisłych rurek, spódnic oraz biodrówek.
Figura klepsydra
Figura klepsydry jest nieco rzadziej występującym typem sylwetki. Charakteryzuje się bardzo zbliżonym obwodem ramion i bioder, a do tego szczupłą, wyraźną talią.
Klepsydra – jak podkreślić ten typ sylwetki?
Podkreślenie figury klepsydry jest niezwykle proste – należy akcentować talię. Może to być za pomocą pasków, spódnic lub spodni z wysokim stanem. Równie świetnie będą wyglądać obcisłe sukienki.
Jakie ubrania nie wyglądają korzystnie na klepsydrach?
Jedyne, czego warto unikać to luźne, oversizowe stylizacje. Wiadomo, często takie są najwygodniejsze, lecz nie wpływają w żaden pozytywny sposób na figurę.
Figura kolumna
Ten typ sylwetki jest nieco podobny do klepsydry. Ramiona i biodra również powinny mieć bardzo zbliżone obwody, natomiast kolumna będzie mieć mniejsze wcięcie w talii i drobniejszy biust. Kobiety, które charakteryzuje ten rodzaj figury zwykle są wysokie i mają długie nogi – często spotykane są w modelingu.
Typ sylwetki kolumna – dążenie do harmonii
Optyczne balansowanie tego typu sylwetki polega na zaznaczaniu wcięcia w talii. Świetnie sprawdzą się paski oraz taliowane ubrania – sukienki czy spodnie z wysokim stanem. Niektórym kobietom może również zależeć na podkreśleniu biustu. Taki efekt można uzyskać stanikiem push-up lub bluzkami, które są zdobione falbanami przy dekolcie.
Kolejnym sposobem na podkreślenie figury jest dobieranie stylizacji tak, żeby zawierała ubrania zarówno o luźnym, jak i dopasowanym kroju. Jeśli zdecydujesz się na obcisłe spodnie, ubierz luźniejszą bluzkę z falbanami. W przypadku dopasowanej góry ubioru, postaw na rozkloszowaną spódnicę lub luźne spodnie.
Kolumna – czego unikać?
Bardzo niewiele elementów ubioru będzie wyglądać niekorzystnie na kolumnach. Największą wadą może być mało zarysowana talia, dlatego połączenie obcisłej góry i dołu ubioru może uwydatnić ten mankament.
Figura kielich, odwrócony trójkąt
Typ sylwetki kielich często jest nazywany odwróconym trójkątem i przypomina literę Y. Panie o tej sylwetce charakteryzują się długimi, zgrabnymi nogami i wąskimi biodrami. Największą uwagę skupiają jednak duży biust i szerokie ramiona, których obwód jest znacznie większy od bioder.
Kielich – wyrównanie dysproporcji
Korygowanie dysproporcji polega w tym przypadku na maskowaniu górnych części ciała i optycznym powiększaniu bioder. Do tych zadań świetnie sprawdzą się proste fasony bluzek, najlepiej bez wzorów i zdobień. Do stylizacji warto dobierać rozkloszowane spódnice lub spodnie z wysokim stanem i prostą lub szeroką nogawką.
Kielich – czego unikać?
Aby uniknąć optycznego powiększenia górnych części ciała, zaleca się zrezygnowanie z bluzek hiszpanek i koszulek na cienkich ramiączkach. Bufiaste rękawy również nie należą do najlepszych wyborów.
Zmierz się i określ swój typ sylwetki!
Poznaj prosty sposób na określenie typu sylwetki, który jest Ci najbliższy! Wystarczy, że użyjesz metra krawieckiego i zmierzysz cztery obwody: ramiona, biust, talię i biodra. Wszystkie pomiary wykonaj swobodnie, w najszerszym miejscu. Zapisz swoje wyniki i spróbuj dopasować swój typ sylwetki:
- podobne obwody ramion i bioder, brak wcięcia w talii, niewielki lub odznaczający się brzuch – jabłko;
- obwód ramion mniejszy od obwodu bioder, większe biodra i uda, zgrabna talia – gruszka;
- równy obwód ramion i bioder, wąska talia i średniego rozmiaru biust – jest duże prawdopodobieństwo, że jesteś klepsydrą;
- równy obwód ramion i bioder, talia nieznacznie się odznacza – kolumna;
- obwód ramion jest większy niż obwód bioder, a twój biust jest średni lub duży – kielich.
Warto pamiętać, że rodzaje sylwetek to tylko narzędzie, które może pomóc w stworzeniu iluzji proporcjonalnej sylwetki. To nie musi być celem każdej kobiety! Moda oraz standardy piękna cały czas ewoluują i nie zawsze będą się pokrywać z gustem każdej z nas. Najlepiej nosić ubrania, w których się czujemy komfortowo i atrakcyjnie!
Dlaczego typ sylwetki nie zawsze się sprawdza?
Rodzaje sylwetek to przede wszystkim ciekawostka! Każda z nas wygląda nieco inaczej – ma inny wzrost, długość nóg i rąk, kształt nóg. Różnice między obwodem ramion i bioder mogą być nieznaczne jak i bardzo widoczne. Nie wszystkie dysproporcje należy bezwzględnie korygować.
Niektóre panie uwielbiają duże biodra i uda, zatem będą chciały je podkreślać niezależnie od przypisanego im typu. Inne będą chciały optycznie złagodzić te cechy – to również jest okej!
Typ sylwetki i dobór ubrań – podsumowanie
Rodzaje sylwetek to przydatne narzędzie do optycznego balansowania dysproporcji w ciele. Wyróżnia się 5 głównych typów:
- jabłko – charakteryzuje się szerokimi ramionami, większym biustem, niewielką talią i zgrabnymi nogami. Pierwsze dodatkowe kilogramy zwykle zauważalne są na brzuchu. Panie zwykle najlepiej wyglądają, gdy eksponują nogi i nie podkreślają ramion;
- gruszka – charakteryzuje się większym obwodem bioder i wąskimi ramionami. Panie zwykle wyglądają najlepiej, gdy podkreślają talię. Optyczne balansowanie proporcji polega na odwróceniu uwagi od bioder – sprawdzą się luźne spodnie i rozkloszowane spódnice;
- klepsydra – charakteryzuje się podobnym obwodem ramion i bioder oraz wąską talią. Panie wyglądają dobrze w większości fasonów, jednak mogą zaburzyć swoje proporcje, gdy wybierają ubrania oversize;
- kolumna – charakteryzuje się zbliżonymi obwodami ramion i bioder, jednak bez wyraźnego wcięcia w talii. Korygowanie dysproporcji polega na podkreślaniu talii;
- kielich – charakteryzuje się większym obwodem ramion niż bioder. Zaleca się unikanie bogato zdobionych bluzek. Dobrze sprawdzają się rozkloszowane i luźniejsze dolne części garderoby.
Rodzaje sylwetek powinny być traktowane jako ciekawostka. Zasady ubioru, które zostały opisane, to tylko sugestie, które można wykorzystać. Najważniejsze jest, żeby nosić ubrania zgodnie z własnymi upodobaniami.