Antyoksydacja – co to jest i jaką rolę odgrywają w niej witaminy?

Dla świetnego wyglądu i kondycji suplementujemy rozmaite odżywki, adaptogeny i ziołowe preparaty. Zainteresowani tematem zdrowego stylu życia zapewne wielokrotnie słyszeli o antyoksydacji i przeciwutleniaczach. O co dokładnie chodzi? Antyoksydacja – co to jest? i jak ma się do niej temat witamin i minerałów? Wyjaśniamy przystępnie – przeczytaj krótki artykuł i dowiedz się kilku ciekawych faktów!

Antyoksydacja – co to jest? Wolne rodniki

Antyoksydacja to proces, który moglibyśmy nazwać nieustanną wojną w naszym organizmie. W tej wojnie walczą ze sobą antyoksydanty – przeciwutleniacze – i tak zwane wolne rodniki. Antyoksydacja – co to jest już wiesz, a jakie strony uczestniczą w ,,bitwach o elektrony”?

Kiedy oddychamy, wdychany przez nas tlen zostaje w organizmie przetworzony na dwutlenek węgla – to wiedza, którą wynosimy jeszcze ze szkoły podstawowej. W tym procesie część atomów tlenu ulega uszkodzeniu – oderwany od nich zostaje jeden elektron, a elektrony w atomie tlenu muszą mieć parę. Taki uszkodzony atom, nazywany wolnym rodnikiem, szuka elektronu do pary u innych atomów – na przykład w komórkach budujących mięśnie albo skórę. Wolne rodniki przypuszczają atak na zdrowe komórki w celu sparowania swoich elektronów, przez co uszkadzają tkanki. Efekt? Za procesami starzenia stoją właśnie wolne rodniki. Antyoksydacja – co to jest w dłuższej perspektywie? Młodość i witalność nietknięte upływem czasu!

Produkcja wolnych rodników zwiększa się gdy jesteśmy zestresowani. Dostarczane są też z zewnątrz – zanieczyszczone powietrze, promienie UV i używki to wspaniała sprawa dla wolnych rodników! Na szczęście przeciwutleniacze w żywności mogą skutecznie stawiać im czoła. Więcej na ich temat możesz przeczytać w artykułach na Sport Odżywki, a przy okazji poznać nieco zdrowych przepisów – na przykład na domowe izotoniki! Sprawdź: https://sportodzywki.pl/jak-zrobic-napoj-izotoniczny-sprawdz-nasze-przepisy/.

Antyoksydanty – co to jest?

Jak łatwo się domyślić, przeciwutleniacze (antyoksydanty) to coś przeciwnego do wolnych rodników – związki chemiczne mające siłę do zwalczania ,,złych” atomów. Antyoksydanty usuwające z ,,dobrych komórek” wszystko co szkodliwe i oddają wolnym rodnikom elektron potrzebny do pary, dzięki czemu neutralizują ich szkodliwe działanie.

Antyoksydanty – co to jest? Do przeciwutleniaczy należą między innymi witaminy. Jednym z najsilniejszych jest doskonale nam znany kwas askorbinowy – witamina C. Za zwalczanie wolnych rodników odpowiada także witamina A – retinol – znana z dobroczynnego wpływu na wzrok oraz ,,witamina młodości” czyli witamina E. Za właściwościami witaminy E, stale stosowanej w kosmetycznych recepturach stoją właśnie walory przeciwutleniające – hamują procesy starzenia.

Inne przeciwutleniacze to niektóre minerały jak selen i cynk, karotenoidy – na przykład beta-karoten słusznie kojarzony z marchewką oraz flawonoidy, nadające koloru między innymi borówkom i winogronom. 

Przeciwutleniacze w żywności – co jeść na diecie antyoksydacyjnej

Jak zadbać o wysoką podaż antyoksydantów w diecie? Oczywiście kluczem są urozmaicone, zbalansowane posiłki pełne warzyw i owoców. Najwięcej witamin, minerałów, flawonoidów i karotenoidów znajdziemy właśnie w przepysznych roślinach. Przeciwutleniacze w żywności znajdziemy więc podczas zakupów w warzywniaku.

Antyoksydanty – co to jest już wiesz, a jakie są najlepsze? Najsilniejszym antyoksydantem jest witamina C – znajdziemy ja w ogromnych ilościach w owocach dzikiej róży, natce pietruszki i czarnych porzeczkach. Cytrusy są nieco w tyle, ale i tak warto jeść je ze smakiem. Witaminę C wydalamy z moczem, a więc bardzo trudno o przedawkowanie – bez obaw możemy ją suplementować na przykład naturalnymi preparatami na bazie karaibskiej jagody – aceroli. Na karotenoidy i flawonoidy również trafimy w bukietach warzyw i owoców. 

Przeciwutleniacze w żywności to nie tylko owoce i warzywa. Witaminę E znajdziemy w produktach zbożowych, a A w, nabiale, jajkach i podrobach. Jeżeli badania wskazują na niedobór, pozostaje suplementacja. Pamiętajmy, że witaminy A i E są rozpuszczalne w tłuszczach, a więc suplementy powinno przyjmować się w towarzystwie bogatego w lipidy posiłku. 

Odpowiedź na pytanie ,,co włączyć do diety antyoksydacyjnej” jest prosta – klucz do młodości i witalności to owoce, warzywa i kreatywność przy komponowaniu dań! Eksperymentując w kuchni, bawiąc się technikami gotowania i próbując nowych smaków dostarczymy organizmowi całej masy dobroczynnych przeciwutleniaczy – to naprawdę takie proste!