Pranie kołdry w pralce – jak to zrobić bezpiecznie i skutecznie?

By cieszyć się komfortowym i zdrowym snem, trzeba dbać o czystość i higienę posłania. Do najmocniej brudzących się elementów należy kołdra. Mimo że zazwyczaj używamy jej obleczonej w pościel, to jednak z czasem i na nią przedostają się zanieczyszczenia. Część kołder jest też przyjaznym siedliskiem dla roztoczy. Trzeba więc je regularnie czyścić. Pranie kołdry w pralce wydaje się najprostszym pomysłem, ale wzbudza kontrowersje. Rozwiejemy je – podpowiadamy, jak prać kołdrę w pralce, by bezpiecznie przetrwała ten zabieg.

Jakie kołdry można prać w pralce?

U wielu osób pranie kołdry w pralce budzi obawy. Przekonanie, że okrycia można czyścić jedynie w pralni chemicznej bądź prać wyłącznie ręcznie jest jednak błędne. Większość kołder z wypełnieniem syntetycznym i naturalnym można bezpiecznie prać w domowej pralce.

W pralce automatycznej można bez obaw prać kołdry syntetyczne. I to zarówno z wypełnieniem poliestrowym, jak i wykonanym z granulatu silikonowego. Podobnie będzie z kołdrą bawełnianą.

Nieco bardziej skomplikowane jest pranie kołdry puchowej w pralce. To jednak wciąż możliwe. Nieco inaczej wygląda sprawa z praniem kołder półpuchowych z dodatkiem pierza. Wiele z nich, podobnie jak okrycia w pełni wykonane z pierza, nie nadaje się do prania w pralce. Ze sporą ostrożnością trzeba też podejść do prania w pralce kołdry wełnianej, ale nie trzeba z tego rezygnować. W pralce pierze się też wszelkie kołdry dla alergików.

Zanim zdecydujesz się na pranie kołdry w pralce, zawsze sprawdź metkę produktu. Powinny się tam znajdować zalecenia związane z praniem. Stosuj się do nich: jeśli zobaczysz tam przekreślony symbol, pralki automatycznej, trzeba zdecydować się na inną formę czyszczenia.

Przygotowanie kołdry do prania w pralce

kołdra zwinięta do prania w rulon

Pranie kołdry w pralce razem z przygotowaniem i późniejszym suszeniem będzie trwać dość długo. Dlatego najlepiej wybrać na tę czynność dzień wolny. By przyspieszyć suszenie, dzień powinien być też dość słoneczny, a przede wszystkim suchy – z niewielką wilgotnością powietrza.

Trzeba też zwrócić uwagę, czy kołdra zmieści się do pralki. W tym celu trzeba sprawdzić maksymalny udźwig bębna, wagę kołdry i jej rozmiary. Do pralki spokojnie zmieszczą się lekkie kołdry puchowe, których waga nie przekracza zwykle 2,5 kilograma. Problemy mogą być jedynie z największymi kołdrami wełnianymi czy półpuchowymi, ewentualnie silikonowymi. Przede wszystkim przy największych rozmiarach – od 220×200 cm wzwyż.

Zawsze sprawdzaj, czy waga kołdry nie jest dla pralki zbyt duża – inaczej możesz uszkodzić urządzenie. Pamiętaj, że nasiąknięta kołdra będzie ważyć znacznie więcej niż przed praniem.

Zanim włożysz kołdrę do pralki, koniecznie przyjrzyj się też jej poszyciu. Nie powinny się w nim znajdować żadne otwory. Inaczej w trakcie prania część wypełnienia może się z niej wydostać. To szczególnie niebezpieczne przy kołdrach puchowych – nie tylko mocno uszkodzisz kołdrę, ale możesz też zepsuć pralkę. Jeśli widzisz choćby przetarcia, trzeba dokładnie je zaszyć.

Jak włożyć kołdrę do pralki?

By włożyć kołdrę do pralki, najlepiej zwinąć ja w dość ciasny rulon. Dzięki temu wypełnienie kołdry nie będzie się przemieszczać ani zbijać. Dla pewności delikatnie obwiąż jeszcze rulon sznurkiem bądź tasiemką.

Razem z kołdrą nie powinno się prać żadnych innych tekstyliów. Dotyczy to również poduszek, często kupowanych w komplecie z kołdrą. Kiedy coś jeszcze znajdzie się w bębnie, ryzykujesz, że będzie w nim ciasno i detergenty nie zadziałają w odpowiedni sposób.

Pranie kołdry w pralce – jaki program ustawić?

Kiedy kołdra jest już w pralce, czas na wybór odpowiedniego programu. Najprostszym rozwiązaniem jest wybór programu “pościel”, który posiada coraz więcej nowych modeli pralek. Jeśli takiej opcji nie ma, najlepiej wybrać program do prania delikatnych ubrań, na przykład jedwabiu. Możesz też wybrać program dedykowany materiałowi, z jakiego wykonane jest wypełnienie kołdry – np. tryb “wełna” przy okryciach wełnianych.

Pranie kołdry w pralce – temperatura

Na tym jednak nie koniec. Nawet jeśli masz program przeznaczony do prania kołder czy pościeli, musisz jeszcze ustawić temperaturę odpowiednią do rodzaju okrycia, które chcesz odświeżyć. Kołdry antyalergiczne czasami można prać nawet w wodzie o temperaturze 90 stopni Celsjusza. Bawełniane modele zwykle pierze się w temperaturze 60 stopni, puchowe czy wełniane do 30-40 stopni.

Pranie kołdry w pralce – wirowanie

Z wirowaniem kołdry w pralce trzeba uważać. Części okryć, jak na przykład kołdry puchowe, w ogóle nie powinno się wirować. Przy innych należy sprawdzić dopuszczalną liczbę obrotów na minutę. Przy wybieraniu programu do prania kołdry w pralce zwróć więc uwagę, czy można regulować liczbę obrotów bądź wybierz taki z wolniejszym wirowaniem. Jeśli na metce nie ma żadnych informacji, wybierz wirowanie na poziomie 400 lub 600 obrotów.

Jakie środki do prania kołdry sprawdzą się najlepiej?

proszek do prania

Pranie kołdry w pralce nie obędzie się bez doboru odpowiednich detergentów. Ich zadaniem będzie rozpuszczenie zanieczyszczeń na powierzchni i we wnętrzu kołdry, a także jej odświeżenie.

Najlepiej sprawdzają się środki piorące w płynie lub proszku. Ten drugi zresztą warto wcześniej rozmieszać z wodą w szufladce na detergenty. Lepiej nie wybieraj detergentów w żelu bądź kapsułkach. Wówczas na kołdrze może pozostać lepka warstwa. Czasami takie środki farbują również materiał poszycia kołdry.

Detergenty do prania trzeba dobrać do konkretnego rodzaju kołdry. Co do zasady, nie powinny one jednak zawierać enzymów, czyli związków chemicznych, które mogą mieć zły wpływ na jakość wypełnienia kołdry. Dobrze sprawdzi się na przykład proszek do prania odzieży dziecięcej.

Co dodać do prania, by kołdra się nie zbijała?

Problemem związanym z praniem kołdry w pralce, nawet na niskich obrotach, jest zbijanie się wypełnienia okrycia. Można tego jednak uniknąć, stosując prosty trik. Do prania warto dodać cztery, pięć piłek tenisowych. Oczywiście muszą być czyste i używane wyłącznie do prania, a nie do gry na korcie. Zadbają o to, by rozbijać kołdrę – nawet zwiniętą w rulon.

Piłki tenisowe mają jednak jedną wadę – są dość ciężkie. Jeśli więc i kołdra jest na tyle masywna, że zbliża się do limitu wagi, który może udźwignąć bęben pralki, można zdecydować się na zamienniki. W sprzedaży są specjalne kulki do prania, które są wyraźnie lżejsze od wspomnianych piłek. Jeśli często pierzesz kołdrę w pralce, warto zdecydować się na taki zakup – to koszt rzędu 20-30 złotych za kilka kulek. Domową alternatywą, która nie wymaga dodatkowych wydatków, mogą być również zwinięte w kulkę skarpetki.

Jak prać kołdrę w pralce? Zasady dla różnych rodzajów kołder

Skoro znasz już najważniejsze zasady prania kołdry w pralce, czas przejść do wytycznych dla konkretnych rodzajów kołder. Niektóre z nich wymagają bowiem szczególnego traktowania w czasie prania.

Pranie kołdry poliestrowej

Pranie kołder syntetycznych w pralce nie jest trudnym zadaniem. Poliester jest wytrzymałym materiałem, który bez obaw można umieścić w bębnie. Kołdrę z takim wypełnieniem można prać programem o nieco wyższych obrotach niż inne. Możesz zdecydować się na 1000 obrotów.

Jeśli producent nie zastrzegł czegoś innego, kołdry poliestrowe można prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Od czasu do czasu możesz też zdecydować się na krótsze pranie, w celu odświeżenia kołdry – wtedy wystarczy temperatura 30-40 stopni. Idealnym programem będzie ten do prania pościeli.

Przy praniu kołdry syntetycznej zwróć też oczywiście uwagę na szczelność poszycia i materiał, z którego zostało wykonane. Być może on wymaga specjalnego traktowania, choć w takich kołdrach zdarza się to rzadko. Pamiętaj też, by nie przesadzać z ilością detergentów – inaczej może być problem z tym, by w pełni się rozpuściły. I konieczne będzie dodatkowe płukanie. Kiedy pierzesz kołdrę syntetyczną w niewłaściwy sposób, we wnętrzu jej wypełnienia zaczynają tworzyć się twarde grudy, traci też elastyczność.

Pranie kołdry puchowej w pralce

Jak prać kołdrę puchową w pralce? To już nieco trudniejsze zadanie. W tym przypadku sprawdzenie szczelności poszycia ma jeszcze większe znaczenie niż przy kołdrach poliestrowych. Puch jest bowiem zabójczy dla pralki.

Kołdry tego typu pierze się w programie z niższymi obrotami. Maksimum to 800 na minutę. Wybierz jak najdelikatniejszy program, by nie uszkodzić poszycia w trakcie prania. Temperatura powinna wynosić 30-40 stopni Celsjusza, choć raz na kilka prań zdecyduj się na wodę w temperaturze 60 stopni.

Do prania kołder puchowych potrzebne są delikatne środki piorące. Najlepiej, by był to proszek. W tym przypadku koniecznością są wspomniane wcześniej piłki tenisowe lub kulki, które będą rozbijać puch – w ten sposób wypełnienie kołdry będzie utrzymane w idealnym stanie. Pamiętaj też, że kołdry puchowe będą schnąć znacznie dłużej niż syntetyki. W związku z tym najlepiej wybrać na pranie pogodny dzień.

Pranie kołdry wełnianej

Nie każda kołdra wełniana może być prana w pralce. Zanim zapakujesz ją do bębna pralki, dokładnie przeczytaj więc informacje na metce. Jeśli jednak producent tego nie zakazuje, upewnij się, że kołdra zmieści się w Twojej pralce. Wełniane okrycia mają bowiem zwykle spore rozmiary, często większe niż ich syntetyczni czy puchowi konkurenci.

Kiedy już uda się zmieścić kołdrę wełnianą w pralce, dobierz odpowiedni program do prania. Najlepiej wybrać ten przeznaczony do wyrobów wełnianych – ma go niemal każda pralka. Bardzo ważna jest temperatura wody. W wysokiej włókna wełny mogą się kurczyć. Dlatego ustaw 30 stopni Celsjusza – to bezpieczna opcja. Wełnianych kołder nie powinno się też w ogóle wirować, należy pozostawić je do obcieknięcia.

Jakich detergentów użyć do prania wełnianej kołdry? W tym przypadku najlepiej sprawdzą się specjalne płyny do wyrobów wełnianych. Koniecznie wybierz preparat z lanoliną.

Jak suszyć kołdrę po praniu?

kołdra po praniu w pralce

By nie zniszczyć kołdry, trzeba też w odpowiedni sposób ją wysuszyć. Ile schnie kołdra? Najczęściej kołdra wysycha po praniu w czasie od sześciu do ośmiu godzin. Dokładny czas zależy przede wszystkim od rodzaju wypełnienia.

Kiedy pralka zakończy pracę, jak najszybciej wyjmij kołdrę z jej bębna. Należy zdjąć z niej ograniczające tasiemki czy sznurki i rozwinąć rulon. Potem warto delikatnie ją strzepnąć, by od razu usunąć choć trochę wody. Dodatkowo w ten sposób sprawisz, że wypełnienie kołdry znów ułoży się równomiernie w jej wnętrzu.

Następnie należy rozłożyć kołdrę do wyschnięcia. Najlepiej na suszarce. Kołdry powinny się bowiem suszyć na płasko. Nie należy ich rozwieszać. W takich sytuacjach wypełnienie przesuwa się na zwisające końce, które również dużo dłużej schną.

Mokre kołdry warto rozłożyć na zewnątrz, na świeżym powietrzu. Nie należy jednak narażać jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Lepiej umieścić ją w zacienionym, ale przewiewnym miejscu. By suszenie było efektywne, co dwie, trzy godziny należy przewrócić kołdrę na drugą stronę.

Przed odłożeniem kołdry do szafy dokładnie sprawdź, czy jest w pełni sucha. Inaczej ryzykujesz, że w zawilgoconym wypełnieniu okrycia będzie rozwijać się pleśń. A spanie pod taką kołdrą może okazać się bardzo groźne dla zdrowia.

Co ile powinno się prać kołdrę?

Przede wszystkim kołdrę należy prać od razu po sytuacji, w której doszło do jej poważnego zabrudzenia czy zalania. Nie ma wówczas na co czekać. Świeże plamy można usunąć zdecydowanie łatwiej niż takie, które mają kilka tygodni czy miesięcy.

Kołdry syntetyczne powinno się prać co pół roku. Kołdry puchowe oraz wełniane wystarczy prać raz do roku. Podobnie będzie z kołdrami z pierza, choć akurat one, jak wspominaliśmy, nie powinny być pod żadnym pozorem prane w pralce automatycznej.

W niektórych sytuacjach kołdry warto jednak prać częściej. Dotyczy to osób, które mocno się pocą. Zwłaszcza latem, kiedy temperatury nocami bywają bardzo wysokie, warto zaplanować dodatkowe pranie kołdry.

Podsumowanie. Bezpieczne pranie kołdry w pralce – najważniejsze zasady

Jak prać kołdrę w pralce? Pamiętaj o następujących zasadach: