Fitatu – opinie o tym programie wydały dziesiątki tysięcy użytkowników. Jak wiadomo, recenzje są podstawowym kryterium, które decyduje o pobraniu tego typu narzędzi na swój telefon. Jak więc wypada jedna z najpopularniejszych aplikacji liczących kalorie, dostępnych na polskim rynku? Za co użytkownicy ją cenią, a za co krytykują? Przejrzeliśmy recenzje i dokonaliśmy porównań z konkurencyjnymi aplikacjami służącymi do kontroli diety. Przeczytaj co ustaliliśmy!
Kilka słów o aplikacji
Fitatu to aplikacja służąca do kontrolowania kaloryczności i makroskładników w codziennej diecie. Można jej używać na diecie odchudzającej, jak również chcąc przytyć czy utrzymać wagę. Użytkownik wpisuje do Fitatu wszystko, co zjadł, uwzględniając gramaturę, a aplikacja na bieżąco wyświetla, ile jeszcze zjeść danego dnia, by nie przekroczyć założeń diety.
Aplikacja została powołana do życia przez polski zespół, kieruje się więc głównie na polski rynek. Aktualnie może ją współtworzyć każdy użytkownik – narzędzie opiera się na bazie danych, do której każdy może dodawać produkty.
Fitatu – opinie w sklepie Google Play
Na dzień powstania artykułu (07.02.24) w sklepie Google Play aplikacja została pobrana ponad 5 milionów razy. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, że program jest zorientowany głównie na polski rynek. Tak dobry, że Fitatu przebiło popularnością w naszym kraju nawet MyFitnessPal – a MFP to najczęściej wybierana aplikacja dietetyczna w skali całego świata.
Swoją opinię wyraziło blisko 100 000 recenzentów (96,4 tysiąca). Program uzyskał całościową oceną 4,2 gwiazdki. Konkurencyjne MyFitnessPal ma ocenę równo 4 gwiazdek (2,7 milionów recenzji z całego świata). Inny konkurent dobrze znany polskim dietowiczom to Yazio – 4,1 gwiazdki (520 tysięcy głosów, to także aplikacja działająca globalnie).
W porównaniu z konkurentami Fitatu ma najlepszą opinię wśród Polaków. Jako że narzędzie stale jest rozwijane, bardzo możliwe, że oceny z czasem jeszcze wzrosną.
Aplikacja Fitatu – opinie w AppStore
W AppStore sytuacja Fitatu prezentuje się jeszcze lepiej. Narzędzie uzyskało ocenę 4,8 na podstawie ponad 42 tysięcy opinii. Polska wersja MyFitnessPal uzyskała 4,7 gwiazdki na podstawie 8,5 tysiąca opinii. Yazio na polski rynek dorobiło się oceny 4,8 gwiazdek z 22,3 tysięcy opinii.
AppStore dobitnie pokazuje, jak bardzo ten program przebija popularnością głównych konkurentów. Wszystkie aplikacje są podobnie wysoko oceniane przez użytkowników sprzętu Apple, ale Fitatu deklasuje alternatywy liczbą pobrań.
Jakie zalety i wady wskazują recenzenci Fitatu? Opinie pod lupą!
W recenzjach użytkowników przewijają się stałe problemy, jak również zalety aplikacji. Opinie są zweryfikowane – mogą je pisać tylko użytkownicy, którzy pobrali program na swojego smartfona.
Zalety Fitatu według opinii użytkowników
Wśród recenzji zdecydowanie dominują te pozytywne. Użytkownicy najbardziej cenią Fitatu za:
- szerokość bazy produktów,
- obecność potraw z kuchni polskiej oraz z sieciówek obecnych na polskim rynku gastronomicznym,
- intuicyjność obsługi,
- kompatybilność z platformami fitness,
- sprawnie działający skaner produktów,
- oszczędność czasu,
- stałe motywowanie do trzymania diety.
Wysoka ocena aplikacji nie wzięła się znikąd. Użytkownicy chwalą ogólną funkcjonalność Fitatu i ułatwianie dietetycznego życia na co dzień.
Wady aplikacji Fitatu zauważone przez recenzentów
Oczywiście, nie obyło się również bez wskazywania wad – aplikacja nie jest idealna. Użytkownicy Fitatu na Androidzie i iOS skarżą się na:
- chaos w bazie, utrudniający wyszukiwanie produktów,
- błędy w danych o produktach – produkty dodają użytkownicy, a zespół aplikacji nie nadąża z korygowaniem pomyłek,
- reklamy bywają uciążliwe (cena wersji bezpłatnej),
- występujące niekiedy problemy techniczne z zawieszaniem się, usuwaniem danych, przerywaniem działania.
Fitatu cierpi na typowy syndrom gigantów tworzonych przez społeczność – irytujący chaos i pomyłki w danych. Niestety, taka jest cena szerokości bazy produktów. Trzeba mieć oczy otwarte, a w razie wątpliwości sprawdzać informacje w zewnętrznych źródłach.
Fitatu w mediach społecznościowych
Narzędzie zyskało ogromną popularność wśród osób trzymających dietę. Fitatu powoli staje się dla Polaków synonimem aplikacji liczącej kalorie. Pod hashtagiem #fitatu znajdziesz ponad 13,5 tysiąca postów na Instagramie.
Popularność jest opinią samą w sobie. Użytkownicy tagujący Fitatu w swoich postach pokazują posiłki z makroskładnikami dokładnie policzonymi w aplikacji, oraz swoje sylwetkowe przemiany. Na ich przykładach widzimy, że narzędzie sprawdza się w praktyce – bo tylko długofalowa, dokładna kontrola diety prowadzi do metamorfozy.
Z Fitatu korzystają trenerzy, dietetycy, influencerzy zajmujący się zdrowiem. Specjaliści wybierają tę apkę – czy może być lepsza rekomendacja?
Podsumowując – czy warto pobrać aplikację Fitatu?
Zdecydowanie tak. Mimo iż aplikacja nie jest pozbawiona wad, to jedna z najlepszych opcji tego typu w skali świata i prawdopodobnie najlepsza na polskim rynku.
Darmowa wersja jest w pełni funkcjonalna. Możesz jej swobodnie używać kontrolując codzienną dietę, bez natykania się na uciążliwe ograniczenia. Czasami trzeba zacisnąć zęby, przekopując się przez chaotyczną bazę, zdarzają się też błędy, więc musisz zachować czujność – te niedogodności napotkasz jednak także w konkurencyjnych narzędziach do monitorowania żywienia. Da się je przeskoczyć odrobiną cierpliwości.
Fitatu ma również dobrze ocenianą wersję Premium. Dodaje ona sporo funkcjonalności do aplikacji, a jej cena zamyka się w kilkunastu złotych w skali miesiąca. Przeciętnemu użytkownikowi, który po prostu chce śledzić swoje żywienie, wystarczy wariant podstawowy. Do niczego nie zobowiązuje – jeżeli program Ci się nie spodoba, po prostu go odinstalujesz bez żadnych problemów.