Dezynfekcja w salonie fryzjerskim – najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas wizyty u fryzjera

W dobie koronawirusa coraz więcej instytucji zwraca uwagę na bezpieczeństwo pracowników oraz innych osób. Bardzo ważna stała się dezynfekcja dłoni, powierzchni oraz powietrza w poszczególnych pomieszczeniach. Także w salonach fryzjerskich przestrzegane są wszelkie normy bezpieczeństwa. W końcu klienci odwiedzający takie miejsca powinni czuć się bezpiecznie i komfortowo. Właściciele salonów fryzjerskich nie mogą pozwolić sobie na to, by klienci rezygnowali masowo z umówionych wizyt z obawy zdrowie własne lub najbliższych im osób. W końcu styliści włosów także muszą mieć pracę, która pozwoli im zarobić pieniądze. Dlatego też bardzo ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny w zakładach fryzjerskich. Jak powinna wyglądać dezynfekcja w salonie fryzjerskim? Jakie elementy wyposażenia powinny być sterylne? Podpowiadamy!

Na czym polega dezynfekcja w salonie fryzjerskim podczas pandemii – poznaj ogólne zasady bezpieczeństwa w dobie koronawirusa

Koronawirus wpłynął na wiele branż. Dotknął także zakłady kosmetyczne czy fryzjerskie. Przez pewien czas niewiele osób korzystało z usług salonów piękności. Dopiero po wprowadzeniu licznych zasad bezpieczeństwa przez centra urody, klienci zaczęli chętniej wracać do wykonywania ulubionych zabiegów, w tym stylizacji włosów. Każdy zakład fryzjerski powinien zadbać o komfort i bezpieczeństwo swoich klientów, stosując się do zasad higieny. Bardzo ważne jest, by pracownicy nosili maseczki oraz by został zachowany odpowiedni dystans między poszczególnymi klientami. Warto więc opracować regulamin korzystania z usług oferowanych przez dany salon fryzjerski obowiązujący w dobie koronawirusa. Powinien znaleźć się w nim m.in. zapis dotyczący wizyt bez osób towarzyszących oraz prośba o umawianie się na zabiegi drogą telefoniczną lub przez Internet. Personel powinien także zlikwidować tymczasowo poczekalnię lub wydzielić miejsca do siedzenia w odpowiedniej odległości od siebie, tak by osoby oczekujące na swoją kolej nie przebywały zbyt blisko siebie. Najlepiej więc umawiać klientów zachowując pewne odstępy czasowe między jedną osobą a kolejną. Dzięki temu pracownicy będą mieli czas na zdezynfekowanie powierzchni użytkowych i wywietrzenie pomieszczenia. Otwieranie okien może być jednak uciążliwe zimą. Aby zadbać o czyste biologicznie powietrze, warto zainwestować w urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń, które skutecznie usuwają z powietrza wirusy i liczne bakterie, takie jak np. NOVAERUS 800. Cena sprzętów tej marki jest znacznie korzystniejsza niż innych tego typu urządzeń.

Rodzaje dezynfekcji w salonie fryzjerskim
Źródło: https://bukka.pl/salon/155-salon-fryzjerski-damsko-meski-claudia-malgorzata-borowiec-ul-zagloby-8

Dezynfekcja salonu fryzjerskiego – co powinno być jej poddawane?

Rodzaje dezynfekcji w salonie fryzjerskim mogą dotyczyć różnych przedmiotów oraz powierzchni. Pracownicy korzystają z różnych akcesoriów do strzyżenia, modelowania oraz koloryzacji, które najczęściej są przedmiotami wielokrotnego użytku. Nie tylko w czasach pandemii, ale także w zwyczajnych okolicznościach, wszystkie akcesoria używane przez fryzjerów powinny być poddawane dezynfekcji między klientami lub zastępowane sterylnymi zamiennikami, jeśli zakład fryzjerski posiada ich na tyle, by oczyszczać je hurtowo, po zakończeniu dnia pracy. Jak więc widać konieczna jest dezynfekcja w salonie fryzjerskim. Koronawirus nie powinien być powodem, dla którego styliści włosów szczególnie przestrzegają zasad higieny w swoich miejscach pracy. Oczywiście przez pandemie, dezynfekcji powinny podlegać także inne przedmioty, których na co dzień raczej nie czyścimy. Co więc powinno podlegać dezynfekcji w salonie fryzjerskim?

Dezynfekcja fryzjerska – sterylne przybory i akcesoria

Dezynfekcja narzędzi w salonie fryzjerskim powinna być przeprowadzana nie tylko w dobie koronawirusa. Klienci zawsze mieli styczność z różnymi przyborami, które wykorzystują w swojej pracy fryzjerzy. Warto więc umieścić w zakładzie fryzjerskim autoklaw, który pomoże w sterylizacji metalowych narzędzi, takich jak nożyczki, szczotki, spinki oraz wsuwki do włosów. Nie wszystkie przyrządy będzie można sterylizować w autoklawie. Dobrze jest więc mieć pod ręką także dozownik z płynem do dezynfekcji. Dzięki niemu będziemy mogli spryskać chusteczkę lub ściereczkę, która pomoże nam w oczyszczeniu suszarki do włosów, prostownicy czy lokówki. Lepiej nie spryskiwać tych urządzeń bezpośrednio płynem. Ciecz może przedostać się w niewłaściwe miejsca i sprawić, urządzenia nie będą działały tak jak powinny. Należy również pamiętać o regularnej wymianie oraz praniu fartuchów ochronnych i ręczników, którymi najczęściej są osuszane włosy klientów. Takie dodatki, powinny być wymieniane po każdym kliencie i umieszczane od razu w pralce, by po zakończonej pracy od razu móc je odświeżyć.

Dezynfekcja narzędzi w salonie fryzjerskim
Źródło: https://okiemfryzjera.pl/blog/koronawirus-a-salon-fryzjerski/

Dezynfekcja u fryzjera – sterylne elementy wyposażenia

W zakładzie stylizacji fryzur znajdują się nie tylko akcesoria, służące do zmiany wizerunku klienta. W końcu klienci muszą na czymś siedzieć. Krzesła i biurka, przy których siedzą powinny być sterylne, dlatego też niezbędna jest ich dezynfekcja. Salon fryzjerski to nie tylko pomieszczenie, w którym znajdują się konsole i taborety. W pomieszczeniu do stylizacji włosów są także umieszczone stanowiska do mycia głowy, które najczęściej składają się z fotela oraz umywalki. Tam także konieczne jest przeprowadzenie dokładnej dezynfekcji, gdyż wraz z wodą pryskającą z baterii, po zakładzie fryzjerskim mogą roznosić się różne bakterie. Warto pamiętać także o czyszczeniu toalet oraz znajdujących się w nich dozowników na mydło czy uchwytów na papier toaletowy. Większość z nas zapomina także o tym, że klamki są często dotykane przez wchodzących oraz wychodzących klientów. Stanowią jedno z największych skupisk bakterii. Bardzo ważne jest pamiętanie o regularnej dezynfekcji tych elementów. Takie działanie także pozytywnie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w zakładzie fryzjerskim.

Preparaty do dezynfekcji w salonie fryzjerskim – czego używać?

Środki do dezynfekcji w salonie fryzjerskim powinny stanowić obowiązkowy element wyposażenia takiego miejsca. Składając na nie zamówienie w hurtowni należy pamiętać nie tylko o standardowych płynach do mycia podłóg oraz toalet. Bardzo ważne jest także zakupienie produktów do czyszczenia blatów, które posiadają właściwości bakterio i wirusobójcze. Z pewnością przydatne okażą się także płyny oraz mydła do dezynfekcji rąk, które powinny znajdować się na każdej umywalce. Każdy, kto lakieruje włosy we własnym domu, wie jak ciężko jest pozbyć się lepkiego osadu, który tworzy się na płytkach. W zakładzie fryzjerskim lakiery i inne utrwalacze fryzur wykorzystywane są bardzo często. Dlatego też, dobrym pomysłem będzie zamówienie sprayu do usuwania tego typu zabrudzeń, który pomoże utrzymać salon fryzjerski w czystości.

Środki do dezynfekcji w salonie fryzjerskim
Źródło: https://magazyn.falelokikoki.pl/nowosci/dezynfekcja-w-salonie-fryzjerskim-i-kosmetycznym

Dezynfekcja i sterylizacja w salonie fryzjerskim – jakie sprzęty pomogą zapewnić bezpieczeństwo?

Nie ma wątpliwości, że w zakładzie fryzjerskim na porządku dziennym powinna być przeprowadzana dezynfekcja. Do salonu fryzjerskiego warto zakupić sprzęty, które pomogą utrzymać to miejsce w czystości oraz zapewnią należną higienę. Warto umieścić tuż za drzwiami wejściowymi podajnik z płynem lub żelem do dezynfekcji dłoni. Takie urządzenie sprawi, że każdy kto będzie wchodził do zakładu stylizacji fryzur poczuje potrzebę oczyszczenia dłoni. Przydatnym urządzeniem może okazać się także dekontaminator powietrza. Taki sprzęt pozwoli na oczyszczenie powietrza z drobnoustrojów w całym pomieszczeniu. Zarówno klienci jak i pracownicy będą mogli oddychać biologicznie czystym powietrzem i przestać obawiać się o własne zdrowie. Kolejnym potrzebnym w salonie fryzjerskim urządzeniem, jest wcześniej już wspomniany autoklaw. Z jego pomocą szybko i skutecznie oczyścimy metalowe narzędzia wielokrotnego użytku. Jak więc widać, istnieje kilka urządzeń, które powinny znajdować się w każdym salonie fryzjerskim, który dba o bezpieczeństwo pracowników oraz klientów.