Domowe laboratorium, czyli najlepsze kosmetyki olejowe, które wykonasz samodzielnie!

Naturalna pielęgnacja z roku na rok zyskuje coraz większą liczbę zagorzałych fanów, którzy nie wyobrażają sobie powrotu do dbania o swoje ciało drogeryjnymi kosmetykami. Do przygotowania niektórych domowych specyfików, potrzebujemy tak naprawdę kilku półproduktów, które najczęściej znajdziemy w swojej kuchni. Olej z czarnuszki, jajko czy banan to tylko niektóre z nich. W tym artykule skupimy się jednak głównie na tłuszczach roślinnych i podpowiemy, jak wykonać z ich pomocą parę niezwykle ciekawych oraz skutecznych kosmetyków. Sprawdź!

Jakie oleje roślinne będą najlepsze do codziennej pielęgnacji?

Olej rzepakowy to produkt, który wykorzystujesz jedynie do przyrządzania smacznych dań? Mamy nadzieję, że od dzisiaj się to zmieni i włączysz go również do swojej codziennej pielęgnacji! W tłuszczu tym znajdziemy bowiem wiele cennych witamin, minerałów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Nakładając taki produkt na skórę, możemy sprawić, że nasz naskórek stanie się idealnie gładki, sprężysty oraz dogłębnie nawilżony. Sięgając po olej lniany, uporamy się natomiast z niedoskonałościami cery oraz zredukujemy trądzik. Drogocennych właściwości tłuszczów roślinnych, poprawiających naszą urodę jest oczywiście zdecydowanie więcej. Wszystko zależy od tego, po jaki produkt sięgniemy. Zawsze warto jednak pamiętać, by wybierać oleje roślinne tłoczone na zimno, ponieważ posiadają zdecydowanie więcej substancji odżywczych niż ich rafinowane odpowiedniki. 

Zastanawiasz się, jaki olej wybrać? Sprawdź nasz poradnik “Naturalne oleje do pielęgnacji cery – który z nich będzie najlepszy do Twojego typu skóry?

Tłuszcze roślinne – dlaczego warto włączyć je do codziennej pielęgnacji?

Naturalne oleje warto włączyć do swojej codziennej pielęgnacji oczywiście ze względu na właściwości silnie nawilżające, regenerujące czy wygładzające. Takie produkty będą jednak pomocne również w innych sytuacjach. Jakich? Przede wszystkim powinni zaprzyjaźnić się z nimi alergicy. Większość olejów ma bowiem właściwości łagodzące, dzięki którym możemy zniwelować oznaki uczulenia czy podrażnienia naskórka. Dodatkowo nie znajdziemy w nich żadnych sztucznych substancji, takich jak dodatkowe aromaty, barwniki czy konserwanty. Istnieje zatem bardzo małe prawdopodobieństwo, że takie preparaty mogą mieć negatywny wpływ na naszą skórę czy powodować uczulenie. Jeśli natomiast ekologia i życie w zgodzie z zasadami less waste lub zero waste jest dla ciebie niezwykle ważne, również możesz bez obaw wybrać naturalne oleje roślinne! Są one zamykane w szklanych buteleczkach, które można po dokładnym oczyszczeniu poddać recyklingowi. 

Oleje roślinne – jaka skóra polubi je najbardziej?

Z naturalnymi olejami powinien polubić się każdy rodzaj skóry. Warto jednak cały czas obserwować reakcję swojego naskórka oraz próbować różnych rozwiązań. Dla jednych lepiej sprawdzi się bowiem tłuszcz kokosowy czy wytwarzany z nasion czarnuszki, inni natomiast będą widzieć spektakularne efekty po oleju rydzowym, rzepakowym czy słonecznikowym. Nie ma zatem złotego środka i uniwersalnego specyfiku. Musimy testować, testować i jeszcze raz testować, by przekonać się, który z produktów jest najlepiej dopasowany do potrzeb naszej cery czy skóry. 

Kosmetyki olejowe – przegląd najciekawszych receptur

Tak jak już zostało wspomniane, na bazie naturalnych olejów roślinnych możemy przygotować wiele ciekawych kosmetyków. Większość z nas zapewne zastanawia się po co, skoro na drogeryjnych półkach możemy ujrzeć bardzo dużo specyfików, w których głównym składnikiem jest właśnie jeden z rodzajów tłuszczów. Warto jednak pamiętać, że oprócz oleju, do takiego preparatu dodawane są niestety sztuczne barwniki, konserwanty czy substancje, które nie zawsze mają pozytywny wpływ na naszą skórę. Przygotowując wyrób w domu mamy natomiast pełną kontrolę nad tym, co “ląduje” w naszym produkcie. Jesteśmy zatem w stanie dopasować go do swoich potrzeb oraz będziemy pewni, że podczas jego produkcji nie ucierpi naturalne środowisko. 

Peeling olejowy do ciała

Twój największy problem do przesuszona i łuszcząca się skóra? Taki naskórek należy delikatnie złuszczyć, dzięki czemu całe ciało będzie gładkie i idealnie nawilżone. Najlepiej sprawdzi się do tego olejowy peeling. Do jego przygotowania potrzebujemy jedynie cukru lub soli oraz naturalnego tłuszczu. W tym przypadku najlepiej powinien sprawdzić się olej słonecznikowy lub rzepakowy. Do ok. 100 g takiego półproduktu dodajemy taką samą ilość substancji ścierającej, czyli cukru lub soli. Całość dokładnie mieszamy. Opcjonalnie możemy dodać do mieszanki ulubiony olejek eteryczny. Następnie gotowy peeling nakładamy na skórę i masujemy ciało kolistymi ruchami. Martwy naskórek zostanie delikatnie złuszczony, a dodatkowo nieco pobudzimy krążenie krwi. Tym samym, przy regularnym stosowaniu domowego kosmetyku, możemy zniwelować cellulit i nieco wyszczuplić swoje ciało. 

Porada: do peelingu olejowego możemy dodać także świeżo zmieloną kawę. W ten sposób scrub zyska więcej właściwości ujędrniających. 

olejowy peeling do ciała
Źródło: https://polki.pl/moda-i-uroda/pielegnacja-ciala,peeling-kawowy-opinie-jak-zrobic-w-domu,10082359,artykul.html

Balsam silnie nawilżający

Po każdej kąpieli powinniśmy pamiętać o tym, aby dobrze nawilżyć całe nasze ciało. Woda i kosmetyki stosowane do mycia mają bowiem właściwości wysuszające, dlatego też szczególnie po długim prysznicu czy wylegiwaniu się w wannie, należy odpowiednio zadbać o naskórek. W tym przypadku wspaniale sprawdzi się balsam z olejem kokosowym w roli głównej. Tłuszcz ten w temperaturze pokojowej posiada stałą konsystencję, przypominającą masło do ciała. Sam w sobie może zatem stać się naszym wyjątkowym i silnie nawilżającym balsamem. Warto jednak dodać do niego kilka kropel olejku eterycznego oraz np. witaminę A lub E. Takie substancje dostępne są za kilka złotych w każdej aptece i mają bardzo dobry wpływ na naskórek. Przede wszystkim łagodzą podrażnienia, a dodatkowo zapobiegają starzeniu się skóry. 

Maska regenerująca do włosów

Długie, gęste i lśniące włosy to marzenie wielu pań. Piękne kosmyki uważane są bowiem za jeden z najważniejszych symboli kobiecości. Niestety pasma uszkadzają się niemalże każdego dnia. Przede wszystkim działają na nie negatywne czynniki atmosferyczne, a dodatkowo stylizacja na gorąco, częste farbowanie czy inne zabiegi fryzjerskie. W efekcie włosy są suche, szorstkie i zniszczone. Na szczęście możemy poprawić ich wygląd przy pomocy olejowej maseczki. Wystarczy, że 2 razy w tygodniu naniesiemy na pasma miksturę wykonaną z jednego zblendowanego banana, pół awokado, odrobiny miodu oraz 3-4 łyżek oleju z nasion chia. Taki kosmetyk zostawiamy na włosach na ok. 30 minut, a następnie dokładnie spłukujemy. Już po pierwszej aplikacji zauważymy zdecydowaną poprawę kondycji kosmyków. 

olejowa maska do włosów
Źródło: https://przystanekuroda.pl/bananowa-maseczka-do-wlosow-z-awokado/

Maseczka odżywcza na twarz

Naturalne oleje to preparaty o bardzo szerokim zastosowaniu. Możemy bowiem aplikować je zarówno na ciało, włosy, jak i na twarz. Do pielęgnacji cery najlepiej sprawdzą się olejowe maseczki. W tym przypadku mamy pełną dowolność i do tłuszczowej bazy możemy dodać niemalże każdy inny produkt. Do cery wymagającej ukojenia sprawdzi się z pewnością olej rydzowy połączony z jogurtem naturalnym. W przypadku skóry ze skłonnością do zmarszczek warto wypróbować tłuszczu z czarnuszki oraz soku ze świeżo wyciśniętej pomarańczy. Olej kokosowy wspaniale łączy się natomiast z naturalnymi glinkami. Wystarczy rozmieszać je z tłuszczem zamiast wodą i nałożyć na twarz. 

Płyn do demakijażu

Aby na długo zachować piękny i promienny wygląd cery, należy pamiętać przede wszystkim o codziennym demakijażu. W nocy nasza skóra może się bowiem zregenerować i odpocząć. Jeśli natomiast zostawimy na niej dużą ilość kosmetyków kolorowych, niestety nie będzie to możliwe. Warto zatem przygotować w domu olejowy płyn do demakijażu. W tym celu należy zaparzyć rumianek bądź przygotować wywar z płatków róży. Gdy napar przestygnie, przelewamy go do buteleczki i dodajemy olej z ostropestu. Przed każdym użyciem preparat należy dokładnie wstrząsnąć, tak aby płyn i tłuszcz lekko się ze sobą połączyły. 

olejowy płyn do demakijażu
Źródło: https://www.glamour.pl/artykul/naturalne-sposoby-demakijazu

Preparat antytrądzikowy

Ropne zmiany na cerze sprawiają, że tracisz pewność siebie? Wszelkie drogeryjne czy apteczne kosmetyki niestety zawodzą i nie niwelują trądziku? Najwyższa pora wypróbować naturalną pielęgnację olejami. Większość z nas może jednak uważać, że tłuszcze jeszcze bardziej pogorszą stan naszej skóry. Nic bardziej mylnego. Olej lniany w połączeniu z wyciągiem z drzewa herbacianego potrafią zdziałać cuda. Wystarczy wymieszać je w proporcji 2:1 i każdego dnia przecierać nimi twarz (np. nalewając mieszankę na wacik kosmetyczny). Już po kilku zastosowaniach skóra powinna stać się wyraźnie gładsza, a wszelkie zmiany trądzikowe zaczną znikać. 

Pasta do zębów

Choć może wydawać się to nieco dziwne, na bazie oleju możemy przygotować domowej roboty pastę do zębów, bazującą na oleju kokosowym. Tłuszcz ten ma bowiem właściwości przeciwpróchnicze oraz delikatnie rozjaśniające szkliwo. Należy zatem wymieszać go z olejkiem miętowym i używać jako zamiennik klasycznej pasty. Pod żadnym pozorem nie dodawajmy jednak do takiego wyrobu sody oczyszczonej! Substancja ta uznawana jest za naturalny proszek wybielający zęby, jednak tak naprawdę ma tylko i wyłącznie właściwości ścierające. Używając jej, możemy zatem uszkodzić szkliwo!

olejowa pasta do zębów
Źródło: https://ulicaekologiczna.pl/zdrowy-tryb-zycia/domowa-pasta-zebow-diy

Dezodorant

Olej z czarnuszki oraz kokosowy posłużą nam także jako… naturalny dezodorant. Jak to możliwe? Tłuszcze te posiadają właściwości antybakteryjne, dzięki którym możemy uchronić się przed nieprzyjemnym zapachem wytwarzanym przez nasze ciało. Domowej roboty antyperspirant przygotujemy z 2 łyżek oleju, łyżeczki sody oczyszczonej oraz kilku kropel ulubionego olejku eterycznego. Powstałą “pastę” nakładamy na skórę pod pachami i czekamy kilka chwil, aby kosmetyk mógł wchłonąć się w nasz naskórek. 

Balsam do ust

Spierzchnięte i suche usta dokuczają nam niemalże o każdej porze roku. Wargi są jednak najbardziej narażone na przesuszenie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy to wieje silny wiatr, a temperatura spada w okolice zera. Aby je ochronić, warto przed każdym wyjściem z domu wmasować w usta mieszankę przygotowaną z wybranego oleju oraz wosku pszczelego. Taki balsam można przełożyć do małego słoiczka i mieć zawsze pod ręką. 

Jak przechowywać domowej roboty kosmetyki?

Domowej roboty kosmetyki najlepiej przechowywać w ciemnych szklanych buteleczkach lub słoiczkach. Co więcej, aby zapobiec jełczeniu oleju, warto chować je w zacienione i chłodne miejsca. Każdy preparat należy także zużyć do tygodnia od momentu przygotowania. W niektórych przypadkach możemy schować kosmetyki do lodówki, jednak będzie to konieczne jedynie wtedy, gdy wymaga tego któryś ze składników bazowych.