Recepta online – kiedy potrzebujesz leku

E-recepta online to rozwiązanie, które cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród pacjentów, szczególnie tych przyjmujących leki na choroby przewlekłe, ale nie tylko. 

Recepty online — szybko, wygodnie, bezpieczenie

Elektroniczna recepta pozwala lekarzowi na wystawienie zamówienia na leki właściwie z każdego miejsca. Pacjent i lekarz mogą więc odbyć rozmowę telefoniczną, skontaktować się mailowo, przez specjalny formularz, niekoniecznie podczas stacjonarnej wizyty. Czego potrzeba, by lekarz mógł wystawić receptę  online? Przede wszystkim są potrzebne dane pacjenta wraz z jego numerem PESEL.

Druga kwestia to wywiad upewniający co do zasadności wystawienia recepty. Konsultacja lekarska jest niezbędna, aby potwierdzić, że lek jest choremu potrzebny, ale i że nie będzie wchodził w interakcję z innymi przyjmowanymi przez niego substancjami. E-recepta wymaga odpowiedzialności, lekarz ją wystawiający będzie chciał przeprowadzić wywiad lub zajrzeć w dokumentację medyczną ilustrującą stan zdrowia, choroby, model leczenia, przyjmowane leki. 

Recepta online a Internetowe Konto Pacjenta

Recepta online zostaje zapisana w Internetowym Koncie Pacjenta. Oznacza to, że twój internista ma wgląd w to, jakie leki w ostatnim czasie zostały ci zapisane. Chodzi tutaj przede wszystkim o twoje bezpieczeństwo i uniknięcie sytuacji, w której leki będą w stosunku do siebie przeciwskuteczne lub ich łączne stosowanie będzie niebezpieczne dla zdrowia. E-recepta online to wygodne rozwiązanie, kiedy skończył ci się lek stosowany przy chorobie przewlekłej, a wizytę u specjalisty masz dopiero za jakiś czas. To także cenne rozwiązanie, kiedy potrzebne są ci tabletki antykoncepcyjne, a nie masz szans dostać się do swojego ginekologa na czas.

Do wystawienia e-recepty nie trzeba wiele, natomiast lekarz musi mieć pewność, że wystawia receptę na potrzebne leki i leki, których przyjmowanie będzie bezpieczne dla pacjenta. Zdarzają się bowiem sytuacje, kiedy pacjenci próbują wyłudzić dany lek (np. silnie działający lek psychotropowy). Bez wglądu w dokumentację potwierdzającą stosowanie takiej terapii, lekarz nie wystawi ci takiej recepty online.

Receptę online zrealizujesz w dowolnej aptece

Niezależnie od tego, gdzie pracuje lekarz wystawiający receptę online, recepta jest ważna w całej Polsce. Oznacza to, że możesz szybko skorzystać z wizyty online, która może się odbyć w ramach NFZ lub prywatnie (koszt takiej konsultacji z receptą to ok. 60-70 zł, w zależności od platformy). Pamiętaj jednak, że większość recept jest ważna tylko 30 dni.