Kobieta za kółkiem – jak wybrać pierwszy samochód?

Odbiór prawa jazdy to dla wielu z nas bardzo ważne wydarzenie. Ten mały dokument sprawia, że możemy stać się mniej zależne od innych osób czy komunikacji miejskiej. Aby jednak móc poruszać się po drodze samodzielnie, większość z nas musi kupić swój pierwszy samochód. Jego wybór jest niestety bardzo trudny. Jak więc wybrać auto, by móc cieszyć wspaniałym pojazdem przez kilka najbliższych lat?

Jak wybrać pierwszy samochód?

Odpowiedni rocznik samochodu

Większość osób twierdzi, że wybierając pierwszy samochód, należy zdecydować się na starsze modele. Argumentują to tym, że łatwiej jest w nich doszlifować swoje umiejętności, a dodatkowo, w razie jakiegokolwiek zadrapania, nie będziemy zbyt długo ubolewać nad powstałą rysą. Niestety nie jest to dobry tok myślenia. Stare samochody są bowiem o wiele mniej bezpieczne, niż te młodsze. Wszystko za sprawą różnych systemów oraz funkcji, takich jak np. ABS czy poduszki powietrzne. Dodatkowo kilkunastoletnie pojazdy często się psują, a nie ma przecież nic gorszego, niż awaria na środku drogi oraz strach i zakłopotanie, co należy zrobić w takiej sytuacji. Oczywiście nowsze auto również może się zepsuć, jednak jest to o wiele mniejsze ryzyko. Kupując pojazd dobrze jest więc wybrać jak najmłodszy model. Wszystko zależy oczywiście od ilości środków, które możemy przeznaczyć na jego zakup. Lepiej jednak za daną kwotę kupić nieco mniej prestiżowe, ale młodsze auto, niż elegancki starszy samochód kojarzący się z luksusem.

Rodzaj paliwa i spalanie

Przy wyborze pojazdu, warto zwrócić uwagę na rodzaj paliwa, jakim jest napędzane oraz jakie jest jego średnie spalanie. Jak wybrać pierwszy samochód pod tym właśnie względem? W pierwszej kolejności najłatwiej jest uświadomić sobie, gdzie będziemy głównie jeździć. Jeśli auto ma służyć przemieszczaniu się po mieście, warto wybrać silnik benzynowy. Jeśli wiemy natomiast, że często będziemy przemieszczać się na tak zwanej „trasie”, zdecydowanie bardziej ekonomiczny okaże się diesel bądź instalacja gazowa. Należy jednak pamiętać, że samochody napędzane gazem generują dodatkowe koszty, takie jak np. regularna kontrola instalacji czy droższe badanie techniczne. Kolejnym bardzo ważnym punktem jest zorientowanie się, jak dużo spala dany model. Początkowo nasza jazda może być mało płynna, więc należy liczyć się z tym, że auto może palić znacznie więcej. Lepiej jest więc wybrać samochód, który zużywa jak najmniej paliwa, niż później wydawać horrendalne kwoty na jego tankowanie.

Moc i pojemność silnika

Moc i pojemność silnika to bardzo ważne parametry samochodu. Decydując się na nie, należy pamiętać, że w dużej mierze wpływają one na spalanie oraz możliwości auta. Ważne jest również to, że im większa pojemność, tym droższe ubezpieczenie pojazdu. Dla większości młodych kierowców jest to bardzo istotne, ponieważ najczęściej nie posiadają oni żadnych zniżek. Przeważnie zakład ubezpieczeń zwiększa dodatkowo wysokość składek, ze względu na duże ryzyko, jakie może generować świeżo upieczony posiadacz prawa jazdy. Im mniejsza więc pojemność silnika, tym niższa kwota ubezpieczenia. Warto więc zwrócić na to szczególną uwagę, by później nie przerazić się wyliczoną składką OC.

Dodatkowe funkcje

Jazda samochodem powinna być przyjemna oraz komfortowa. Wybierając więc auto, warto zwrócić uwagę na jego dodatkowe funkcje. Bardzo pomocne mogą okazać się elektryczne szyby czy regulacja lusterek. Klimatyzacja będzie istotna szczególnie podczas letnich upałów. Kupując pierwszy pojazd lepiej jednak zrezygnować ze specjalnych udogodnień, takich jak np. kamera cofania. Na samym początku warto bowiem przyzwyczaić się do klasycznych samochodów oraz podszkolić swoje umiejętności. Używając różnych czujników możemy zapomnieć, jak ważna jest obserwacja otoczenia oraz kontrolowanie sytuacji na drodze. Najnowsze funkcje sprawiają czasem, że zapominamy o tym, że to kierowca odpowiada za każdy manewr, a nie „wspomagacze”. Warto również wybrać napęd na przednie koła, niż na tylne. Zmniejszy to ryzyko wpadnięcia w ciężki do opanowania poślizg.

Kobiecy design

Kobiety najczęściej wybierają samochód, który podoba się im pod względem estetycznym, mężczyźni natomiast ten, który spełnia ich techniczne wymogi. Kupując pierwsze auto (i każde kolejne) warto jednak wziąć pod uwagę oba te czynniki. Nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić swój wymarzony piękny pojazd. Lepiej jednak zachować trzeźwe myślenie i sprawdzić samochód również pod względem technicznym. W końcu jazda ma być przyjemnością, a nie męką. Aby nieco spersonalizować „ cztery kółka”, czasem wystarczy tylko kilka małych przeróbek estetycznych, by z „nudnego” pojazdu zrobić kobiece, zwracające na siebie uwagę „cztery kółka”.

Diagnostyka pojazdu

Przed zakupem używanego samochodu, koniecznie należy sprawdzić go na stacji diagnostycznej. Mechanik dokładnie go obejrzy, podpowie jakie usterki trzeba naprawić i jak dużo będzie to kosztowało. W niektórych sytuacjach może również odradzić zakup danego pojazdu. Jeśli jest taka możliwość, warto udać się do kogoś zaufanego. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie kupujemy kota w worku.

Auto małe czy duże?

Kobiety na swój pierwszy samochód wybierają najczęściej małe i zgrabne auta miejskie. Uważa się bowiem, że dużo łatwiej nimi manewrować oraz podszkolić swoje umiejętności. Znalezienie miejsca na parkingu również staje się wtedy nieco łatwiejsze. Nie należy się jednak bać większych samochodów. Są one równie komfortowe, co te o mniejszych gabarytach. Doszkalając się w dużym aucie, będziemy lepiej przygotowane, by przesiąść się do innego pojazdu. Kwestia ta jest oczywiście indywidualna, dlatego należy dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw.

Porada: Mając już swój pierwszy samochód, warto umieścić w nim specjalne plakietki z zielonym liściem, którymi oznacza się świeżo upieczonych kierowców. Inne osoby poruszające się pod drodze, gdy zobaczą taki symbol za szybą, są nieco bardziej wyrozumiałe. Należy jednak pamiętać, by mimo to uważnie kontrolować, co dzieje się na drodze oraz stosować się do zasady ograniczonego zaufania.